[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

ادبیات اقتصادی به چرخه بانکداری کشور بازگردد، روزنامه شیراز نوین

تجار فارس با کشور‌های همسایه صادرات ریالی داشته‌اند، نه ارزی 
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، نمایندگان استان فارس در نخستین سفر استانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به فارس خواستار حل مشکلات در حوزه‌ توسعه حمل و نقل ریلی، رسیدگی به اقدامات بانک‌ها، تشویق سرمایه‌گذاران، ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی و رونق‌گیری اقتصاد جنوب به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم اقتصادی کشور شدند.
در این نشست که دیروز جمعه با حضور نماینده ولی فقیه و استاندار فارس برگزار شد، رئیس مجمع نمایندگان فارس با اشاره به ظرفیت استان در حوزه صنعت و معادن گفت: با وجود این ظرفیت‌ها استان فارس در این حوزه با گرفتاری‌ها و مشکلاتی روبه‌روست.
ابراهیم عزیزی اظهار داشت: استان فارس به اشتباه استان برخوردار نامیده شده و واقعیت این است که در این استان واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل بسیاری وجود دارد که باعث مشکلاتی در حوزه‌های تولیدی و اقتصادی شده‌اند.
وی با بیان اینکه بسیاری از معادن استان فارس غیرفعال هستند، ابراز داشت: این مسائل نشان می‌دهد که عمق مشکلات و نیازهای استان فارس تا چه اندازه است و آیا اطلاق استان برخوردار به فارس درست است یا خیر.
نماینده مردم شیراز و زرقان اظهار کرد: براساس آمار ۳هزار و ۹۸۶ واحد صنعتی در استان فارس وجود دارد که ۸۰۰ واحد آن غیرفعال است و ضروری است که وزیر صمت برای فعال کردن این واحدها اقدام کند.
عزیزی خواستار توزیع عادلانه منابع در کشور شد و گفت: معادن فارس حبس شده‌اند؛ درحالی‌که باید در چرخه تولید قرار گیرند؛ چراکه ورود آن‌ها به چرخه تولید نیاز استان و حتی کشور را رفع خواهد کرد.
وی با بیان اینکه ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی زمینه‌ساز جهش در صنعت خواهد شد، افزود: از وزیر صمت انتظار می‌رود تعهدات قبلی این وزارتخانه را در قبال فارس عملیاتی کند.
نماینده مردم شیراز و زرقان ابراز داشت: با تعطیلی کارخانه‌های فارس در سال‌های اخیر باید از صنعت این استان با عنوان صنعت خاموش یاد کرد و امروز اگر مواد اولیه واحدهای بزرگ صنعتی و زیرساخت‌های ۶۱ شهرک صنعتی مورد توجه قرار گیرد گام‌های بزرگی در حوزه صنعت برداشته می‌شود.
محمد جواد عسکری نماینده داراب و زرین‌دشت در این نشست خواستار حذف بوروکراسی در حوزه صنعت معدن و تجارت شد.
وی بیان داشت: خلع ید کسانی که معادن را تصاحب کرده‌اند، ضروری است و در این راستا استان فارس باید بتواند به صورت خودگردان اقدام کند.
عسکری اظهار کرد: سرمایه‌گذاران هیچ رغبتی به سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی ندارند و این نشان می‌دهد که باید هزینه‌ها را در این حوزه کاهش داد.
وی با اشاره به اینکه بانک‌ها به‌سرعت در صورت ناتوانی واحدهای تولیدی از پرداخت اقساط آن‌ها را پلمب می‌کنند، افزود: امروز سرمایه هنگفتی در استان معطل به همین صورت معطل مانده است.
رحیم زارع نماینده مردم آباده، خرم بید و بوانات در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: اگر معوقات بازرگانان به چرخه تولید پس از یکسان‌سازی نوسانات ارز بازگردانده شود، می‌توان تا ٢۵٠میلیارد تومان به تولید کمک کرد.
وی تأکید کرد: برخی صادرکنندگان با کشورهای هم‌جوار صادرات ریالی داشته‌اند و باید این ادبیات اقتصادی به چرخه بانکداری کشور نیز لحاظ شود.
این نماینده مجلس افزود: برای حمایت از صادرکنندگان باید چرخه یکسان‌سازی نرخ ارز به روز شود تا شرایط اقتصادی بازرگانان در خطر نباشد.
زارع یادآور شد: در شرایط تحریمی همه دستگاه‌های اجرایی باید با یکدیگر همکاری کنند تا بتوانند شرایط اقتصادی کشور را بهبود بخشند و اگر شرایط اقتصاد مقاومتی در برخی از استان‌های فارس فراهم شود، می‌توان گفت که آینده‌ای مناسب در انتظار اقتصاد فارس و کشور است.
علیرضا پاک فطرت دیگر نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز عنوان کرد: اگر اقتصاد جنوب کشور رونق باید اقتصاد کشور رشد خواهد کرد.
وی اظهار کرد: راه ابریشم در اصل در جنوب کشور است؛ اما سیستم ریلی ضعیف است و تجارت ما باید از همین رهگذر رونق یابد.
پاک‌فطرت از فزونی دستورالعمل‌ها دانتقاد کرد و ابراز داشت: هر روز یک دستورالعمل و بخشنامه خاص اعلام می‌شود که برای برخی منفعت دارد و فعالیت‌های حوزه بازرگانی را مختل می‌کند و این ربطی به تحریم ندارد.
نماینده مردم شیراز در مجلس ابراز داشت: نباید واردات همه کالاها را محدود کرد؛ بلکه باید براساس نیاز مردم نیازسنجی کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی