[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۳
  • دوره جدید

گام بلند دستگاه فرهنگ فارس برای شادی‌افزایی در جامعه، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اصحاب رسانه با موضوع جشنواره‌های فرهنگی و هنری استان فارس و تشریح ویژه برنامه‌های دهه هنر برگزار شد. صابر سهرابی صبح پنجشنبه 10 مهرماه در کافه کتاب تالار حافظ در جمع خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر با بیان اینکه ویژه برنامه‌های دهه هنر به صورت مجازی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: برنامه‌های متنوع «دهه هنر» با هدف ایجاد سرزندگی و امید برای مردم توسط پیشکسوتان و هنرمندان در سراسر استان فارس برپا خواهد شد.
ثبت حماسه‌ها با ابزار هنر
وی با اشاره به فعالیت‌های دستگاه فرهنگی فارس در فضای مجازی در دوران همه ‌گیری بیماری کرونا بیان داشت: برگزاری جشنواره دهه هنر فارس، پایانی بر رویدادهای فرهنگی و هنری قرن است و در دهه هنر تلاش می‌کنیم تا ایثارگری‌های کادر بهداشت و سلامت در مبارزه با بیماری کرونا را ثبت و مستندسازی کنیم. همچنین همدردی با خانواده بهداشت و درمان و هم‌‌گرایی و هم‌افزایی هنرمندان در راستای حفظ و بالندگی سلامت هنرمندان و هم‌میهنان از مهم‌ترین اهداف این رویداد بزرگ هنری است. دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس از نگاه ویژه دستگاه متبوعش به حماسه‌های هشت سال دفاع مقدس خبر داد و اظهار داشت: زنده نگه داشتن یاد و خاطره دوران جنگ تحمیلی یکی از انگیزه‌های اصلی برپایی دهه هنر است و فداکاری و از خودگذشتگی‌های آن دوران را باید با زبان هنر به نسل جوان و نوجوان شناساند تا پیشینه رفیع فرهنگی خود را بشناسند.سهرابی با تشریح ویژه برنامه‌های دهه هنر در جای جای استان فارس تصریح کرد: جشنواره داستان ‌نویسی و داستانک در لارستان، نقاشی و فیلم‌نامه‌نویسی کوتاه بیشابور در کازرون، شعر در جهرم، عکس در مرودشت، بازیگری در اوز، گرافیک در داراب، نمایشنامه‌نویسی در شیراز و جشنواره تذهیب و گل مرغ در شهرستان اقلید برگزار می‌شود. وی در ادامه با بیان اینکه شهرستان ارسنجان هم میزبان آثار هنرمندان خوشنویسی در رشته‌های نستعلیق و شکسته نستعلیق است، اعلام کرد: ۱۰ شهرستان استان فارس در برگزاری این جشنواره مشارکت داشته‌اند و دبیرخانه «دهه هنر» در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تشکیل شده است. همچنین آیین پایانی این رویداد بزرگ فرهنگی با هدف تمرکززدایی در شهرستان‌ها برگزار می‌شود و این جشنواره دهه هنرافزون بر بخش آزاد، در بخش مدافعان سلامت و چهل سالگی دفاع مقدس از ۱۲ مهرماه آماده پذیرش آثار است.
برپایی جشنواره هنر برای استعدادیابی
 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس یکی از اهداف چنین رویدادهایی را شناسایی استعدادها در اقصی نقاط استان ارزیابی کرد و بیان داشت: برآیند این شیوه برگزاری، تبادل فرهنگی بین شهرستان‌ها خواهد بود و امیدواریم با توسل به ابزار ارزشمند هنر شاهد تقویت شادابی و نشاط در میان هنرمندان و مردم باشیم. چراکه هرگاه رخوت در جامعه شکل می‌گیرد، هنرمندان شور، شادابی و امید به میان مردم بازمی‌گردانند. سهرابی در بخش دیگری از این نشست خبری که با موضوع تشریح برنامه‌های دهه هنر فارس با اصحاب رسانه برگزار شده بود خاطرنشان کرد: تمامی داوران این جشنواره از میان هنرمندان برجسته و شناخته شده استان فارس انتخاب خواهند شد. 
دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس از جوایزی که برای برگزیدگان در نظر گرفته شده خبر داد و افزود: نفرات اول هر رشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان جایزه نقدی، لوح جشنواره و دیپلم افتخار، نفرات دوم یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به همراه لوح جشنواره و نفرات سوم ۶۰۰ هزار تومان به همراه لوح تقدیر دریافت خواهند داشت. همچنین به تمامی شرکت‌کنندگان گواهی حضور در جشنواره اعطا می‌شود.وی با بیان اینکه ۳۰ داور به بررسی آثار می‌پردازند، بیان داشت: هر رشته ۳ نفر برگزیده دارد اما برخی رشته‌ها که ۲ موضوعی هستند برگزیدگان بیشتری خواهد داشت که در مجموع ۷۳ نفر برگزیده جشنواره خواهند بود. در همین زمینه هنرمندان می‌توانند از نیمه مهر تا ۱۵ دی ماه سال جاری آثار خود را در سایت مربوطه بارگزاری کنند.
فرهنگ برای شادی‌آفرینی و امیدافزایی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در بخش دیگری از نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه هنرمندان سراسر کشور به ویژه فارس هم تحت تأثیر بیماری قرار گرفتند و دچار آسیب شدند، خاطر نشان کرد: در کنار تزریق شور و نشاط به جامعه در حاشیه برنامه‌های دهه هنر تلاش می‌شود تا رونقی دوباره به رویدادهای فرهنگی ببخشیم در سراسر استان پهناور فارس با ابزار هنر مردم را دعوت به شادی افزایی کنیم. سهرابی یکی از مهم‌ترین بخش‌های این جشنوار بزرگ فرهنگی که به صورت مجازی برگزار می‌شود را توجه به هنر اسلامی معرفی کرد و اظهار داشت: بخش نستعلیق دهه هنر به تحریر یکی از حکمت‌‌های نهج‌البلاغه می‌پردازد. 
همچنین موضوع بخش شکسته یکی از غزلیات سعدی است که آثار برگزیده جشنواره در روز بزرگداشت سعدی به نمایش درخواهد آمد. وی گسترش بیماری کووید 19 در جامعه را باعث تشدید رخوت و سرخوردگی ارزیابی کرد و افزود: از تمامی جامعه فرهنگی و هنری استان پهناور فارس برای شرکت در این رویداد بزرگ فرهنگی دعوت به عمل می‌آید و همه در کنار یکدیگر تلاش داریم تا در رزوهایی که درگیر کرونا هستیم از مشکلات مردم به انحاء مختلف کم کرده و آرامش و نشاط را به جامعه تزریق کنیم. به همین دلیل به آثاری که در دوره کرونا خلق شده باشند، امتیاز ویژه ای تعلق خواهد گرفت. دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام فراخوان سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر فارس گفت: هم‌گام با انجمن هنرهای نمایشی فارس دستگاه فرهنگ استان همه تلاش خود را به کار گرفته تا جشنواره تئاتر را با همه مشکلات و محدودیت‌هایی که با آن روبه‌رو بودیم برای بار دیگر برگزار شود و شاهد هنرنمایی و کشف استعدادهای هنرمندان هنرهای نمایشی استان باشیم.
استفاده از فضای سایبری برای فرهنگ‌سازی
سهرابی با بیان اینکه اولویت بر محور سلامت هنرمندان است استوار است، خاطرنشان کرد: چنانچه تا زمان برگزاری این برنامه‌ها با محدودیت‌های کووید 19 روبه‌رو باشیم، جشنواره سی و یکم بر بستر مجازی و اینترنتی برگزار خواهد شد و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی، آداب و رسوم، فرازهای تاریخی و مواردی از این دست در زمره اهداف اصلی جشنواره سی و یکم تئاتر فجر فارس قرار می‌گیرند. 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه نتایج مقدمانی سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر استان فارس در هفته پایانی آبان ماه و آیین پایانی آن در ۴ آذرماه اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: اساس و اولویت‌های موضوعی جشنواره هنر بر مبنای شعار سال است و دبیر سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر فارس را کاظم روزی‌طلب به عنوان یکی از برجسته‌ترین هنرمندان هنرهای نمایشی فارس بر عهده دارد. وی در پایان با رونمایی از پوستر سی و یکمین جشنواره تئاتر استان فارس بیان داشت: آیین پایانی این جشنواره در ایام‌الله دهه فجر برگزار می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی