[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۱
  • دوره جدید

راهکار طلایی برای جلوگیری از بیمار شدن سالمندان، روزنامه شیراز نوین

کم‌تحرکی در سالمندان می‌تواند منجر به اخلال در سیستم ایمنی بدن شده و ریسک ابتلا به بیماری‌های عفونی، قلبی و عروقی را افزایش دهد.
به گزارش بهداشت‌نیوز، عبدالرحمن اهوازیان فیزیوتراپیست درباره شیوع کرونا و ماندگارشدن بسیاری از سالمندان در منزل و بی تحرکی زیاد آنها، اظهار داشت: به منظور کنترل پاندمی سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس، فاصله گذاری اجتماعی، سیاستی است که در سراسر جهان اتخاذ شده است.
وی ادامه داد: طبق نتایج بررسی‌ها، قرنطینه منجر به کاهش فعالیت بدنی شده است. پیش از بروز پاندمی نیز تعداد سالانه مرگ و میر ناشی از عدم تحرک بدنی در سراسر جهان بیش از 5 میلیون نفر تخمین زده شده بود.
این فیزیوتراپیست خاطرنشان کرد:‎با اجبار رعایت قرنطینه بودن باید بدانیم که کم کاری و ضعف عضلات ناشی از دوره‌های بی تحرکی ممکن است منجر به تشدید اتلاف عضلات وابسته به سن، تسریع در پیشرفت سارکوپنی و پیشرفت بیماری‌های همراه شود.
اهوازیان گفت: مطالعات در برزیل نشان داده است که تنها با پنج تا ده روز عدم فعالیت بدنی، عضلات شروع به جمع شدن و از بین رفتن می‌کنند.
وی اضافه کرد: مطالعات همچنین نشان داده است سالمندانی که کمتر از 1500 قدم در روز راه می‌روند، فقط در مدت دو هفته، 4 درصد از بافت عضلانی پاهای خود را از دست می‌دهند.
دبیر انجمن فیزیوتراپی خاطرنشان کرد: همگان به خوبی می‌دانند توده عضلانی رابطه مستقیمی با میزان قدرت فرد سالمند دارد و ضعیف بودن یک عامل مهم در تخمین میزان بیماری‌های همراه سالمند است.
اهوازیان تصریح کرد: از سوی دیگر کم تحرکی می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن شود و نتیجتاً ریسک ابتلا به عفونت افزایش دهد و باعث بروز بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و اختلالات التهابی شود که در افراد مسن شایع است.
این فیزیوتراپیست متذکر شد:‎ با در نظر گرفتن تأثیر عدم تحرک بر سلامت عمومی، استراتژی‌های کاهش اثرات منفی احتمالی قرنطینه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند.
وی ابراز داشت: توصیه‌های مراقبتی برای سالمندان باید شامل توصیه‌هایی برای وارد کردن فعالیت‌های سبک در برنامه‌های روزمره، تمرکز بر کم نشستن و تحرک بیشتر باشد.
اهوازیان افزود: این توصیه‌ها به ویژه برای افراد دارای مشکلات حرکتی مهم است. به این منظور ورزش مقاومتی عنوان یک روش کلاسیک و اثبات شده برای افزایش توده عضلانی، قدرت و عملکرد شناخته می‌شود.
این فیزیوتراپیست یادآور شد: ‎به سالمندان باید تذکر داده شود که برنامه‌های ورزشی که می‌توانید در خانه انجام دهید، به ویژه در هنگام قرنطینه در منزل بسیار مهم است؛ این تمرینات روش خوبی برای حفظ یا حتی بهبود سلامت و تحرک است.
وی اضافه کرد: ورزش همچنین به جلوگیری از زمین خوردن که یکی از دلایل عمده معلولیت و بستری شدن در افراد مسن است کمک می‌کند؛ به سالمندان توصیه می‌شود حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط یا حداقل 75 دقیقه فعالیت بدنی هوازی با شدت شدید در هفته انجام دهند.
این فیزیوتراپیست گفت: فعالیت‌های هوازی باید در دوره‌های زمانی 10 دقیقه ای انجام شود. سالمندانی که دارای مشکلات حرکتی هستند باید به منظور افزایش تعادل و جلوگیری از سقوط 3 روز در هفته یا بیشتر فعالیت‌های بدنی تعادلی در برنامه خود بگنجانند.
وی افزود: هنگامی که به دلیل بیماری‌های خاصی سالمند نمی‌تواند توصیه‌های ایدئال را انجام دهد، باید به میزانی که توانایی‌ها و شرایط آنها اجازه می‌دهد از نظر جسمی فعال باشند.
اهوازیان خاطرنشان کرد: یادمان نرود که فیزیوتراپی یکی از ضرورت‌های مهم دوران سالمندی است و لازم است هر خانواده‌ای که داری سالمند است با یک فیزیوتراپیست جهت مشکلات حرکتی و جسمی که ناشی از کم تحرکی دوران سالمندی است در ارتباط باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی