[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

هشت کتابخانه باشکوه دانشگاهی که هوش از سرتان می‌‌پراند، روزنامه شیراز نوین

هشت کتابخانه باشکوه دانشگاهی که هوش از سرتان می‌‌پراند! (بخش پایانی)

4. کتابخانه یادبود استرلینگ (Sterling)، دانشگاه ییل، نیوهیون، ایالات ‌متحده آمریکا
کتابخانه یادبود استرلینگ دانشگاه ییل، بزرگ‌ترین کتابخانه در ییل است که توسط جیمز گمبل راجرز (James Gamble Rogers) طراحی و در سال 1930 تکمیل شد. این سازه با ابهت به سبک گوتیک ساخته ‌شده است و قرار بر آن بوده تا شبیه کلیسایی اروپایی با پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگین زیبا، سقف‌های 60 فوتی و آلتار (محراب، میز عشای ربانی) میزگرد باشد. طبق وب‌سایت کتابخانه، «بر روی هر سطح چوبی، سنگی و گچی موجود در این کتابخانه، طرحی حک ‌شده است که وقار و اهمیت یادگیری به‌طورکلی و به‌طور خاص از کتابخانه‌ها را به بیننده یادآوری می‌کند.» کتابخانه یادبود استرلینگ که در سال 2015 توسط «پرینستون ریویو» به‌عنوان «بهترین کتابخانه کالج در ایالات‌متحده» نام‌گذاری شده، چیزی فراتر از یک مکان زیباست. این مجموعه شامل مجموعه‌های جداگانه‌ای است که به هنرها، آثار کلاسیک، الوهیت، حقوق، علوم انسانی، مطالعه و بررسی فیلم (سینما) و موارد دیگر اختصاص‌ یافته و در حال حاضر حاوی حدود 2.5 میلیون جلد در 16 طبقه قفسه کتاب است.
5. کتابخانه اوریس (Uris)، دانشگاه کرنل، ایتاکا، ایالات ‌متحده آمریکا
کتابخانه اوریس در بالای «شیب» دانشگاه واقع‌ شده و منظره‌ای باابهت دارد. این کتابخانه که توسط ویلیام هنری میلر (William Henry Miller)، اولین دانشجوی معماری کرنل طراحی ‌شده، اغلب به دلیل ترکیب زیبایی‌شناسی و کاربرد عملی موردستایش قرار می‌گیرد. اتاق مطالعه آن به نام اندرو دیكینسون وایت (Andrew Dickinson White)، اولین رئیس دانشگاه نام‌گذاری شده است و به دلیل رنگ‌های تیره و مجموعه گلچینی از چیزهای خاطره‌انگیز اغلب «كتابخانه هری پاتر» نامیده می‌شود. این کتابخانه مملو از هنر، مبلمان و مصنوعات مربوط به مشاغل آکادمیک و دیپلماتیک وایت و بالکن‌های فرفورژه‌ای است.
6. کتابخانه کالج ترینیتی (Trinity)، دوبلین، ایرلند
اتاق طویل (Long Room) کتابخانه قدیمی کالج ترینیتی جذاب‌ترین بخش در کل دانشگاه است. این اتاق تزئین شده پر از قفسه‌های کتاب از جنس بلوط است که حاوی 200000 کتاب قدیمی کتابخانه بوده و به نظر می‌رسد تا کیلومترها در زیر سقف قوسی شکل خود ادامه دارد. این کتابخانه همچنین در سطح بین‌المللی به‌عنوان خانه کتاب کلز (Kells) شناخته می‌شود؛ نسخه خطی انجیل قرن نوزدهم که یکی از گنجینه‌های ملی ایرلند محسوب می‌شود.به‌غیراز مواقعی که با یکی از دانشجویان دانشگاه همراه باشید، باید برای بازدید از کتابخانه قدیمی و نمایشگاه کتاب کلز (Kells) هزینه‌ای پرداخت کنید، اما کاملاً ارزشش را دارد. همچنین، محوطه این دانشگاه زیبا واقع در قلب دوبلین را بدون گشت‌و‌گذار در سایر قسمت‌های آن ترک نکنید.
7. کتابخانه ناکاجیما (Nakajima)، دانشگاه بین‌المللی آکیتا، ژاپن
کتابخانه‌های چشم‌نواز تنها متعلق به اروپا و ایالات ‌متحده نیستند. کتابخانه ناکاجیما در دانشگاه بین‌المللی آکیتا یکی از زیباترین کتابخانه‌های ژاپن است. ویژگی شاخص آن طراحی نیمه دایره‌ای آن بوده که کولوسئوم رومی را به یاد می‌آورد. سقف با استفاده از روش‌های باستانی و با استفاده از چوب درخت سرو محلی به شکل گنبدی ساخته‌ شده است. در زیر این سقف، مجموعه‌ها و فضای مشترک کتابخانه کاملاً مدرن بوده و تکنولوژی و کاربرد مدرن را با زیبایی‌شناسی سنتی درآمیخته است. اگر نگران هستید که عدم تسلط شما به زبان ژاپنی مشکلی‌ ایجاد کند، نگران نباشید، 60 درصد از حجم کتابخانه متون غیرژاپنی بوده که برای بازدیدکنندگان بین‌المللی بسیار مناسب است.
8. کتابخانه یادبود ویلیام رینی هارپر (William Rainey Harper)، دانشگاه شیکاگو، ایالات ‌متحده آمریکا
کتابخانه یادبود ویلیام رینی هارپر، دهمین کتابخانه بزرگ دانشگاهی در آمریکای شمالی، در سال 1891 با انتشار 11.9 میلیون جلد در شش سایت مختلف تأسیس شد. این ساختمان به سبک گوتیک احتمالاً نزدیک‌ترین مکانی است که کتابخانه ایالات‌متحده می‌تواند به همتایان اروپایی خود پیدا کند. این کتابخانه با الهام از کلیسای کوچک کینگز کالج (King's College) در کمبریج و کالج مگدالن (Magdalen College) و کالج کلیسای مسیح (Christ Church College) در آکسفورد به نظر می‌رسد واقعاً پناهگاه امنی برای کسب دانش است. برای ایجاد پیوند بین دنیای قدیم و جدید و تحکیم روابط آن با برخی از معتبرترین مؤسسات جهان، این کتابخانه همچنین دارای حکاکی‌های سنگی از نشان آکسفورد، کمبریج، هاروارد، ییل، استنفورد و دیگر دانشگاه‌هاست. اتاق برجسته آن مرکز آموزش آرلی دی کاثی (Arley D. Cathey) است؛ با سقف‌های طاق‌دار و نورافشان‌های بزرگ که سالن بزرگ هاگوارتز را به یاد می‌آورد. برج‌های قلعه‌مانند بر تجملاتی بودن آن می‌افزاید؛ برج و بارو برج غربی نمایانگر دولت سکولار است و برج شرقی -که با توجه به برج‌های مسیحی کلیسای آکسفورد ساخته‌شده- نماد کلیساست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی