[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

افزایش سهام بدون پشتوانه تولید، روزنامه شیراز نوین

به گفته یک عضو اتاق بازرگانی ایران، افزایش بدون دلیل و بی‌مبنای شاخص بورس در ماه‌های گذشته، یکی از اصلی‌ترین عوامل شکل‌گیری موج جدید تورمی است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، خسرو فروغان گران‌سایه بیان کرد: ما از ماه‌ها قبل پیش‌بینی کرده بودیم که در صورت اصلاح‌نشدن برخی شرایط و مقدمات، احتمال افزایش قیمت برخی محصولات وجود خواهد داشت و متأسفانه می‌بینیم که این روند افزایشی در برخی کالاها خود را نشان داده است.
وی با بیان اینکه افزایش بدون دلیل و بی‌مبنای شاخص بورس در ماه‌های گذشته، یکی از اصلی‌ترین عوامل شکل‌گیری موج جدید تورمی است، توضیح داد: ما پیش از این هشدار داده بودیم که قیمت سهام برخی شرکت‌ها و کارخانه‌ها، بدون پشتوانه تولیدی و صرفاً در مسیر حباب بازار در حال افزایش است. این شرکت‌ها وقتی با بالارفتن ارزش سهامشان مواجه می‌شوند، یا باید به افزایش تولید رو بیاورند که در شرایط فعلی دشوار است، یا باید قیمت محصولاتشان را بالا ببرند که نتیجه انتخاب گزینه دوم، افزایش قیمت برخی محصولات در بازار بوده است.
عضو اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به برخی سیاست‌های محدودکننده دولت در واردات و صادرات بیان کرد: امروز کشور ما برای تولید برخی محصولات و کالاهای موردنیاز به واردات مواد اولیه وابسته است اما سیاست‌های محدودکننده وارداتی و مشکلاتی که برای صادرکنندگان در بازگشت ارزشان به وجود آمده، عملاً راه را بر این مسیر بسته و دسترسی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی به مواد اولیه را کاهش داده است.
فروغان گران‌سایه ادامه داد: وقتی مواد اولیه نرسد، یا باید کالاها را به شکل قاچاق وارد کرد که به نفع هیچ بخشی در اقتصاد نیست یا در آینده با کمبود کالا مواجه می‌شویم. همان‌طور که در هفته‌های گذشته، نرسیدن یا گران‌شدن نهاده‌های طیور به مرغداران به افزایش قیمت این محصول در بازار منجر شد، در آینده نیز می‌توان در رابطه با کالاهای دیگر چنین برداشت و نگرانی‌ای را داشت.
به گفته وی تا زمانی که دولت دست بخش خصوصی را باز نگذارد و به آنها اجازه دورزدن تحریم‌ها را ندهد، همچنان مشکلاتی مانند افزایش قیمت ارز یا سایر کالاها در بازار وجود خواهد داشت.
به گزارش ایسنا، طبق گزارش مرکز آمار، نرخ تورم شهریورماه سال جاری ۲۶ درصد بوده است. این نرخ در حالی به دست آمده که بانک مرکزی در هدف‌گذاری یک‌ساله خود، از نرخ تورمی در حدود ۲۲ تا ۲۴ درصد سخن گفته است. فعالان بخش خصوصی افزایش نقدینگی و بالارفتن فشار بر تولیدکنندگان را اصلی‌ترین عامل تداوم تورم در ماه‌های گذشته اعلام کرده‌اند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی