[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

پرونده‌های امنیتی قاطعانه بررسی شود ، روزنامه شیراز نوین

نشست هم‌اندیشی قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان فارس با حضور رئیس کل دادگستری استان فارس، قائم‌مقام دادگستری، معاونین قضایی و قضات شعب دادگاه‌های تجدیدنظر استان فارس برگزار شد.
رئیس کل دادگستری استان فارس در این نشست با اشاره به آمار عملکردی مطلوب دادگاه تجدیدنظر استان فارس و حائز رتبه برتر دادگستری استان فارس و به‌ویژه محاکم تجدیدنظر استان فارس در سطح کشور و بر اساس شاخصه‌های سنجیده‌شده از سوی معاونت راهبردی قوه قضائیه، از تلاش و اهتمام شبانه‌روزی سرپرست و قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استان تشکر و قدردانی کرد. 
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی، با بیان اینکه نشست‌های قضایی و اتقان آرای قضایی بسیار مهم و حائز اهمیت است، تصریح کرد: سرعت در رسیدگی و اتقان تصمیمات قضایی، دو انتظار مقام معظم رهبری از دستگاه قضایی است و ثمره اتقان آرای قضات، افزایش اعتماد عمومی به حاکمیت و دستگاه قضایی و گسترش روحیه عدالت‌خواهی در کل جامعه است. وی در ادامه افزود: قضات بر روی اتقان آرای قضایی اهتمام لازم را داشته باشند و آرای محکم، مستدل و متقنی بدهند که به‌سادگی اعمال ماده 477 نشود و همچنین به‌راحتی خلاف شرع بین نباشد و رأی خفیف و سست نباشد و زمانی که رأی قاضی در مجامع دانشگاهی و حوزوی موردنقد قرار گرفت، آرای متقن و محکمی باشد. نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس به موضوع برگزاری نشست‌های علمی در سطح تمامی حوزه‌های قضایی استان نیز تأکید کرد و گفت: قضات سایر حوزه‌های قضایی استان و مجتمع‌های قضایی شیراز باید از ظرفیت، اندوخته‌های علمی و تجربه‌های ارزشمند قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استفاده و بهره‌برداری کنند.
حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی در نشست هم‌اندیشی قضات دادگاه تجدیدنظر استان فارس بر تشکیل میزگردهای علمی و تخصصی و نیز هیئت‌های اندیشه‌ورز حقوقی به‌منظور افزایش اتقان و استحکام آرا و ارتقای دانش حقوقی و برخورداری از دیدگاه‌های نو در جهت ایجاد تحول در دستگاه قضایی تأکید کرد.
وی به موضوع کسر از آمار و مختومه‌کردن پرونده‌های معوقه نیز اشاره کرد و یادآور شد: در تمامی شعبه‌های دادگاه‌های تجدیدنظر استان فارس تنها هفت فقره پرونده قدیمی و کمتر از200 فقره پرونده‌های ورود مجدد موجود است که لازم است قضات تجدیدنظر اهتمام ویژه‌ای نسبت به مختومه‌کردن این پرونده‌های قدیمی و معوق داشته باشند.
رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین بر موضوع استفاده از ظرفیت دادرسی الکترونیک، توجه ویژه به بخشنامه‌ها، دستورالعمل و توصیه‌های ریاست معظم قوه قضائیه، سوق‌دادن پرونده‌ها به صلح و سازش و توجه ویژه بر استفاده قضات تجدیدنظر از توان شوراهای حل اختلاف نیز توصیه کرد. حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی با بیان اینکه امید مردم به دستگاه قضایی افزایش یافته است، بر حفظ ابهت و عظمت دستگاه قضایی در دوران تحولی دستگاه قضایی از سوی قضات تأکید کرد و گفت: درخصوص رسیدگی به پرونده‌های مهمی که امنیت اجتماعی جامعه را مختل می‌کنند، لازم است قاطعانه و در چارچوب قانون برخورد شود. رئیس شورای قضایی استان فارس در این نشست هم‌اندیشی به موضوع اقتصاد مقاومتی و حمایت از رونق تولید نیز اشاره و بر مبنا قرارگرفتن نظریه کارشناسی در پرونده‌های بانکی تأکید کرد و بیان داشت: دیدگاه‌های کارشناسی خبرگان بانکی در جایگاه خود، به‌خصوص در جلوگیری از ارجاع پرونده به دستگاه قضایی و حل اختلاف فی ما بین خواهان و بانک‌ها راهگشا خواهد بود؛ اما آنچه مبنای کار در رسیدگی به پرونده‌های قضایی است، نظریه کارشناسان رسمی خواهد بود. گفتنی است پیش از این سیدمصطفی بحرینی، سرپرست دادگاه‌های تجدیدنظر استان فارس، آیت‌الله فاضل، رئیس شعبه 21 دادگاه تجدیدنظر استان و همچنین ربیع‌الله قربانی، قائم‌مقام رئیس کل دادگستری و مسئول حفاظت و اطلاعات دادگستری فارس به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.
لازم به ذکر است ضمن معارفه برخی از قضات تجدیدنظر استان، دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات قضات محاکم تجدیدنظر استان فارس مطرح شد و در دستور کار قرار گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی