[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

حجم نقدینگی بالاست، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: دولت و بانک مرکزی باید با اجرای سیاست‌های کلان نسبت به هدایت نقدینگی به سمت بازارهای تولیدی اقدام کنند.
رحیم زارع در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به افزایش قیمت دلار و ضرورت تقویت پول ملی، گفت: به‌طور حتم یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی تقویت ارزش پولی ملی در برابر ارزهای دیگر است. تحقق این مسئله به‌صورت مستقیم بر اقتصاد کشور، به‌ویژه بخش‌های تولیدی اثر مثبت می‌گذارد. نماینده مردم آباده، بوانات و سرچهان در مجلس شورای اسلامی، از تأثیر منفی بالابودن حجم نقدینگی به‌عنوان یکی از عوامل تأثیرگذار در تشدید تورم و کاهش ارزش پول ملی یاد کرد و افزود: به‌طور حتم دولت و بانک مرکزی باید با اجرای سیاست‌های کلان نسبت به هدایت نقدینگی به سمت بازارهای تولیدی اقدام کنند. وی با بیان اینکه بخشی از نرخ فعلی ارز کاذب است، افزود: افزایش یا کاهش ارزش پول به میزان تورم در کشور وابسته است؛ یعنی هرچقدر روند تورم نزولی شود، ارزش پول ملی تقویت خواهد شد. حال متأسفانه در سال‌های اخیر تورم به دلایلی همچون استقراض دولت از بانک مرکزی، برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی و نرخ سود سپرده‌های بانکی تشدید شده است.
زارع ادامه داد: یکی دیگر از مؤلفه‌های اصلی در کنترل ارزش پول ملی، سیاست‌گذاری درست و مدیریت بازار ارز است. در شرایط کنونی شاهدیم که بروز تلاطم در بازار ارز موجب شده که ارزش پول ملی به‌شدت کاهش یابد که این مسئله کاملاً به ضرر اقتصاد کشور است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم، افزایش تعاملات و همکاری‌های اقتصادی با کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را از مؤلفه‌های اثرگذار در افزایش ارزش پول ملی دانست و افزود: افزایش همکاری‌ها می‌تواند به دستاوردهایی مانند ایجاد پیمان‌های پولی ختم شود؛ اقداماتی که در چند ماه اخیر برای تحقق آن تلاش‌هایی شده اما باید جدیت بیشتری داشته باشد. در هر صورت مجلس از هر اقدامی برای تقویت ارزش پول ملی حمایت می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی