[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

از تمام اهالی استان کمک می‌خواهیم، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین- باشگاه قشقایی روز جمعه میزبان چند تن از ورزشی‌نویسان شیرازی بود و درباره مسائل، مشکلات و اهداف این باشگاه با آنها گفت‌وگو و مشورت کرد.
در این نشست، اشکان نجف پور مالک و مدیرعامل این باشگاه، ایمانی رئیس هیئت مدیره، عسگری عضو هیئت مدیره، هرمزی سرمربی جدید، طهماسبی کمک‌مربی و قزل بیگلو رئیس کانون هواداران قشقایی حضور داشتند.
نجف پور با بیان این که برای موفقیت فوتبال فارس و شیراز، راهی جز از خود گذشتگی نداریم، افزود: باید دست به دست هم بدهیم، چشممان را به روی کاستی‌ها ببندیم تا حسرت فوتبال دوستان این شهر به پایان برسد. من امیدوارم در طی فصل پیش رو، رویکرد جدیدی در باشگاه قشقایی ایجاد کنیم و نشست‌های بیشتری با اصحاب رسانه داشته باشیم. بدون شک صحبت‌های مطرح شده در این جلسات، می‌تواند کمک‌های زیادی به این مجموعه که دوست دارد برنامه محور حرکت کند، خواهد رساند. رسانه‌ها تأثیر بسیار زیادی در رشد تیم‌ها و بازیکنان دارند اما تابه‌حال باشگاه قشقایی از این عنصر مهم، غافل و محروم بوده است. دوست داریم از این فصل بیشتر به این موضوع بپردازیم.
وی در ادامه، از رویکرد باشگاهش در مبحث بومی‌گرایی دفاع کرد و گفت: ما در ۷ سال گذشته بالای ۹۰ درصد کادر فنی و بازیکنانمان را از نیروهای فارسی انتخاب کرده‌ایم، چون به استعدادهای شهر و استانمان باور داریم. حالا هم اگر آقای هرمزی را از خوزستان آورده‌ایم، به این دلیل است که وی از دوران نوجوانی در شیراز زندگی می‌کند و شناخت کاملی از فوتبال این شهر دارد. من با تحقیق کامل آقای هرمزی را آورده‌ام اما امیدوارم که در عمل هم شایستگی‌هایشان را
اثبات کنند.
مالک باشگاه قشقایی که چندی پیش با موضع‌گیری در مقابل صحبت‌های استاندار فارس خبرساز شده بود، در این‌باره گفت: آقای استاندار اعلام کرده بودند که در سه سال گذشته بیش از ۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات استان به دو باشگاه شیرازی پرداخت شده. خب من که از باشگاه خودم اطلاع دارم و می‌دانم چه مبالغی به حساب باشگاه واریز شده، اما شاید در آن مقطع عجله کردم و نباید پیش از اینکه مدیر باشگاه فجر صحبت کند، به این مسئله ورود می‌کردم. به‌هرحال آن صحبت‌ها به من فشار آورد و آن پاسخ را دادم. همچنان هم روی حرفم هستم. از بالاترین مقام استان این انتظار نمی‌رفت که عبارتی را استفاده کند که خستگی هفت سال گذشته بر گُرده‌مان بماند.
نجف‌پور ادامه داد: من نه به عنوان مدیرعامل و مالک باشگاه قشقایی، بلکه دست‌کم به عنوان یک کارآفرین در این شهر در هفت سال گذشته برای بیش از ۳ هزار جوان و خانواده، اشتغال و درآمد موقتی در حد توانم ایجاد کرده‌ام. اما کسی برای چنین کاری که هم کارآفرینی بود و هم ایجاد شور و نشاط و امید می‌کرد، از ما تشکر نکرد. ما هم توقع نداشتیم کسی به ما خسته نباشید بگوید اما این انتظار را هم نداشتم که آقای استاندار کاری که انجام نداده‌اند را عنوان کنند. برای اثبات ادعایم، از هیئت فوتبال شیراز استعلام گرفتم و خواستم کل مبالغ کمک شده از اداره کل به تیم ما را اعلام کند. مشخص شد که در سال ۹۶ حدود ۱۰۵ میلیون، در سال ۹۷ حدود ۱۷۰ میلیون، در سال ۹۸ حدود 270 میلیون تومان دریافتی داشته‌ایم و در سال ۹۹ تاکنون هیچ پولی از منابع استانی نگرفته‌ایم. خوب می‌بینید که این رقم با چیزی که آقای استاندار اعلام کرده بود چقدر تفاوت دارد. حال اگر فرض بگیریم که حرف آقای استاندار درست بوده، یعنی یک بی‌عدالتی بزرگ صورت گرفته. یعنی به تیم همشهری ما 4 میلیارد و 500 میلیون تومان کمک شده. تیمی که هم زیرساخت‌های بهتری نسبت به ما دارد و هم می‌توانند بازیکنانی را به رایگان جذب کند. خب چرا باید چنین تبعیضی بین این دو تیم قائل شوند؟ این دو تیم هر دو تیم‌های ارزشی و مزین به نام شهدا هستند و نباید بین این‌ها تبعیض قائل شوند. اما ما خدا را داریم و دوستان خوبی که جبران این کم‌محبتی‌ها را خواهند کرد.
مالک باشگاه قشقایی ادامه داد: حدود ۱۵ سال پیش یعنی چند سال قبل از تأسیس باشگاه، ما درصدد بودیم که یک استادیوم کوچک اختصاصی برای باشگاه داشته باشیم. درخواستمان را دادیم و از زمان تأسیس باشگاه هم مستقیماً با تمام مسئولان مربوطه از طریق قانونی درخواست کردیم که می‌خواهیم سرمایه‌گذاری کنیم و نیاز به تسهیلاتی غیر مالی داریم که باشگاه به یک زیرساخت خوبی دست پیدا کند. من آرزو دارم که امسال بالاخره این موضوع به نتیجه برسد و ما را در پیچ‌و‌تاب بروکراسی اداری اذیت نکنند. ما اگر بتوانیم این ورزشگاه اختصاصی را داشته باشیم، دیگر در سال‌های آینده این سوال مطرح نمی‌شود که برای زمین تمرین چه می‌خواهید بکنید. در مورد زمین حافظیه و پارس هم به نظر می‌رسد مدیر کل  ورزش استان باید تدبیری بیاندیشد که هر دو زمین را به صورت همزمان از دست ندهیم. باید یکی از این زمین‌ها را بگذارند تا استفاده کنیم، چون اگر هر دو زمین همزمان زیر کشت بروند،  هم ما و هم تیم همشهری ما دچار مشکل خواهیم شد و مجبور می شویم بازی‌های‌مان را در شهر یا استانی دیگر برگزار کنیم که این هم برای باشگاه ناخوشایند است و هم برای مردم و
مسئولین استان.
نجف‌پور در پایان صحبت‌هایش گفت: این تیم در وهله اول متعلق به شیراز است و من این خواهش را دارم که شیرازی‌های عزیز هم بیایند به این تیم بپیوندند. حتی سهام‌دار این باشگاه بشوند و گوشه‌ای از این پازل را تکمیل کنند. نه فقط شیراز، بلکه قشقایی متعلق به کل استان است، پس درب این باشگاه به روی همه باز است و می‌خواهیم از تمام ظرفیت‌ها و توانایی‌ها استفاده ‌کنیم.
در این نشست همچنین داریوش هرمزی، سرمربی خوزستانی و جدید قشقایی نیز دقایقی صحبت کرد. وی در ابتد گفت: من دانشجوی دکترای تربیت بدنی فیزیولوژی و استاد دانشگاه هستم. در سطح اول فوتبال کشور بازی کرده‌ام و در جام باشگاه‌های آسیا با تیم جنوب اهواز به میدان رفته‌ام. مدت زیادی در شیراز زندگی کرده‌ام. محل خدمت من پادگان احمد بن موسی(ع) بود و یک زمانی هم عضو کمیته داوران فوتبال فارس بودم. سال‌ها اینجا مربیگری کرده‌ام و بازیکنان زیادی به فوتبال کشور تحویل داده‌ام. به طور کلی اشراف خوبی به مجموعه فوتبال شیراز و استان دارم. من دیدگاه خوبی نسبت به فوتبال فارس دارم اما متاسفانه در سال‌های اخیر، کمی مسیرش عوض شده و یک سری تصمیم‌گیری‌ها و اتفاقات باعث شده که نماینده‌ای در سطح اول فوتبال کشور نداشته باشیم. وقتی می‌بینیم که در رده‌های ملی بازیکنان کمی از فوتبال فارس داریم، این مسئله جای افسوس دارد. به هر حال امیدوارم در باشگاه قشقایی دست به دست هم بدهیم و بهتر بتوانیم اهدافی که ملت بزرگ قشقایی و به خصوص مردم شیراز و استان فارس انتظار دارند را دنبال کنیم.
هرمزی ادامه داد: ما حمایت می‌خواهیم و اصحاب رسانه به عنوان بازوی قدرتمند در امر نتیجه‌گیری و رسیدن به اهداف بزرگ، یار دوازدهم ما هستند. قشقایی نامی بزرگ است و بچه‌های این ایل، در طول تاریخ بارها رشادت و دلیری خود را به اثبات رسانده‌اند. این ایل بیش از چهار هزار شهید داده و حالا هم نامش شهدای قشقایی است. من هم عضوی از خانواده شهدا هستم و افتخار می‌کنم که حالا در باشگاه شهدای قشقایی نیز عضویت دارم. من قبل از قشقایی با ۴ تیم از قبایل دیگر هم کار کرده‌ام. سردار بوکان نماینده کردها، استقلال ملاثانی تیم عرب‌های عزیزمان، نفت مسجدسلیمان تیم بختیاری‌ها و استقلال اهواز که منشوری از تمام این‌هاست. امروز هم  قشقایی را انتخاب کرده‌ام، با این نگاه که می‌تواند دست به کارهای بزرگی بزند. این تیم توسط فرد اداره می‌شود و هیچ شرکت و نهاد دولتی از آن حمایت نمی‌کند، بنابراین به نظر من رسانه‌ها می‌توانند حمایت کنند. باید بدانیم که نباید چوب لای چرخ بخش خصوصی  بگذاریم. امروز اگر قشقایی از بین برود، چه اتفاقی می افتد؟ اگر مدیر این تیم مجبور شود امتیازش را به استانی دیگر بفروشد، آیا این اتفاق خوبی برای فوتبال فارس خواهد بود؟ پس امیدوارم دست به دست هم دهیم و حمایت همه عزیزان را در کنار خود داشته باشیم.
هرمزی همچنین در خصوص بازیکنان جدا شده و ورودی‌های احتمالی این باشگاه برای فصل جدید نیز گفت: یک باشگاه وقتی بخواهد فعالیت و فصل جدیدی را آغاز کند، طبیعتاً بخشی از بازیکنان سال قبلش را از دست خواهد داد. مخصوصاً وقتی بحث انگیزه‌های مالی به میان می‌آید، بازیکنان به طور منطقی تصمیم می‌گیرند به جایی بروند که پول بیشتری به آنها می‌دهد. اما ما دوست داریم تمامی نفرات مؤثرمان را حفظ کنیم. اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم، خوشحال خواهیم شد اما اگر نتوانیم، باید به دنبال بازیکنان جایگزین بگردیم. بازیکنانی که مبالغ درخواستی‌شان با جیب ما همخوانی داشته باشد و بیشتر به انگیزه دفاع از نام شیراز و قشقایی بخواهند به میدان بروند تا انگیزه‌های مالی و مادی. بعضی بازیکنان فصل گذشته هم با اینکه با ما قرارداد دارند، رفته‌اند با تیم‌های دیگر مذاکره کرده و حتی عکس گرفته‌اند، اما تاکنون رضایت‌نامه هیچ بازیکنی صادر نشده و هیئت مدیره باید درباره آنها
تصمیم‌گیری کند.
وی با بیان اینکه شیوع کرونا تأثیر منفی زیادی روی بازی‌های این فصل خواهد گذاشت، افزود: عدم حضور تماشاگران پرشور قشقایی باعث تزلزل یکی از پایه‌های اصلی نتیجه‌گیری‌اش خواهد شد و من از این بابت متاسفم. من به هیچ عنوان قول لیگ برتری شدن نمی‌دهم. تمام تلاشم را خواهم کرد که این اتفاق بیفتد اما من تنها یک عامل هستم. عوامل زیادی در نتیجه‌گیری این تیم نقش دارند که باید همگی آنها نقش خود را به خوبی اجرا کنند تا به موفقیت برسیم.
هرمزی در پایان از طرف مجموعه باشگاه قشقایی درگذشت سه چهره فوتبالی شیراز در ماه‌های اخیر را به اهالی فوتبال این شهر تسلیت گفت و افزود: شیروان چهابدار، عزیز زحمتکش هیئت فوتبال، حاج مجید فهندژ و همچنین شیرزاد شول، بزرگ دوست داشتنی فوتبال استان و باشگاه برق شیراز را از دست دادیم که من به روح این عزیزان درود می‌فرستم. همچنین برای حاج غلام پیروانی، پیر و مرشد فوتبال فارس و کشور آرزوی سلامتی دارم.
تیم قشقایی در رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال ایران حضور دارد و طبق اعلام سازمان لیگ، مسابقات این دسته از 15 آبان ماه آغاز خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی