[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

برنامه جدید توسعه در محاق ، روزنامه شیراز نوین

مدیر طرح و برنامه اتاق بازرگانی ایران: 
برنامه توسعه را با کتاب آرزو اشتباه گرفته‌ایم
برنامه جدید توسعه در محاق 

در سال پایانی دولت قرار داریم و هنوز خبری از دولت برای تدوین برنامه جدید توسعه، به گوش نمی‌رسد

مدیر طرح و برنامه اتاق بازرگانی ایران گفت: باید با درس‌گرفتن از تجربیات برنامه‌های توسعه قبلی و مشکلاتشان، قانون هفتم توسعه براساس اولویت‌های مهم اقتصاد ایران نوشته شود. علی چاغروند در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در شش برنامه قبل تلاش شد برنامه‌ای مبتنی بر سیاست‌ها تدوین شود؛ اما در هر برنامه به‌نحوی این هدف فراموش شد؛ تا جایی که در برنامه ششم توسعه، لایحه‌ای از سوی دولت تهیه و قانونی از سوی مجلس تصویب شد که هیچ همخوانی‌ای نداشتند. برنامه ششم توسعه کشور خیلی دیر به مجلس نهم رسید و هیمن مسئله باعث شد برنامه پنجم توسعه برای یک سال و تا پایان سال ۱۳۹۵ تمدید شود. وی ادامه داد: با نگاهی به شش برنامه پنج‌ساله برای توسعه کشور می‌بینیم تاکنون حدود ۴۰ درصد این برنامه‌ها به عرصه عمل رسیده‌اند و مهم‌ترین دلیلی که باعث شده این برنامه‌ها در حد چشم‌انداز و برنامه‌های کلان باقی بماند، عدم تناسب طرح‌ها و سیاست‌های مطرح‌شده در برنامه‌ها با واقعیات روز حاکم بر کشور است که این باعث می‌شود در حد یک کتاب آرزو باقی بماند.
به گفته مدیر طرح و برنامه اتاق ایران، یکی از مهم‌ترین انتقادهایی که به تدوین برنامه‌های توسعه وجود دارد این است که برنامه‌ها به‌نحوی تدوین شده که همه مشکلات با هم دیده می‌شوند و انگار قصد داریم که همه مسائل کشور را با هم حل کنیم، بدون اینکه اولویت‌بندی داشته باشیم. چاغروند درباره مشکلات موجود در برنامه ششم توسعه، توضیح داد: در برنامه ششم توسعه کوچک‌سازی و چابک‌سازی با استراتژی تعدیل ۱۵ درصدی دولت تعریف شده که در چارچوب آن کاهش هزینه جاری دولت باید در بودجه‌های سنواتی اتفاق می‌افتاد که دقیقاً عکس موضوع را شاهد هستیم.
وی اضافه کرد: اگر در برنامه ششم توسعه به دستگاه‌های سیاست‌گذار ابلاغ می‌شد که طی تدوین استراتژی اسناد توسعه صنعتی و توسعه تجاری، با پیش‌بینی رشد حجم ریال در حوزه سرمایه‌گذاری و افزایش متناسب با این حجم و همچنین افزایش نرخ تولید مواجه هستیم که در چارچوب آن، نیاز به جذب نیروی کار خواهیم داشت، می‌توانست پوشش خوبی برای این بند برنامه ششم توسعه بوده و گام مطلوبی در زمینه خصوصی‌سازی و اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، به‌منظور تغییر نقش دولت از مالکیت و مدیریت مستقیم به سیاست‌گذاری و نظارت باشد. مدیر طرح و برنامه اتاق بازرگانی با اشاره به اولویت‌هایی که می‌تواند در جریان تدوین برنامه هفتم توسعه در دستور کار قرار گیرد، تصریح کرد: توجه به تطبیق برنامه‌ها با سیاست‌ها و توجه به یک مسیر و افق مشخص و حرکت در همان مسیر اولویتی مهم است. بایستی تغییراتی عمده در تهیه و تدوین برنامه‌های توسعه ایجاد شود و زمان‌بندی و روش تدوین برنامه‌ها مشخص شود. عدم حضور بخش عمومی غیردولتی در فعالیت‌هایی که بخش خصوصی و تعاونی امکان حضور دارند نیز می‌تواند به‌عنوان اولویتی دیگر در دستور کار باشد. به گفته چاغروند، توجه به سرمایه اجتماعی و بهبود وضعیت آن به‌عنوان زیربنای هر اقدام توسعه‌ای، به‌رسمیت‌شناختن مردم و قدرت انتخاب مردم، اعتمادسازی تعامل مردم با دولت حرکت دیگر موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته شود. تأکید بر نوآوری و مباحث دانش‌بنیان در اقتصاد بدون نفت می‌تواند شکوفایی کشور را به‌همراه داشته باشد با عنایت به اینکه آخرین آمار نشان می‌دهد تهران پنجاه‌وچهارمین شهر دانش‌بنیان دنیاست و از این حیث جلوتر از شهرهایی همچون برلین قرار دارد، این نشان‌دهنده ظرفیت کشور در این زمینه است و اگر در برنامه توسعه هفتم حمایت و حرکت بنگاه‌ها به سمت نوآوری مدنظر قرار گیرد، می‌تواند نسخه مطلوبی برای شکوفایی اقتصادی کشور شکل گیرد. وی با بیان اینکه باید در برنامه‌های توسعه‌محور، نقش بخش خصوصی نیز به‌طور کامل دیده شود، بیان کرد: اتاق‌ها و بخش خصوصی در اقتصاد بدون نفت و شرایط تحریم و همچنین در چارچوب اقتصاد مقاومتی نقشی کلیدی دارند و مشارکت بخش خصوصی در تدوین برنامه‌های پیشنهادی بسیار مهم است. فروش داخلی نفت و برنامه‌ریزی درخصوص تأمین مالی و تکنولوژی پروژه‌های بزرگ با ایفای نقش بخش خصوصی، بازتعریف نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور و نگاه ویژه به خصوصی‌سازی و کوچک‌کردن دولت جهت احیای اقتصاد در این شرایط نیز از دیگر اولویت‌های موجود در این حوزه است. مدیر طرح و برنامه اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سال پایانی دولت قرار داریم و هنوز خبری از دولت برای تدوین برنامه جدید توسعه به گوش نمی‌رسد، بخش خصوصی با محوریت اتاق‌های بازرگانی و سایر بخش‌ها، تلاش کرده برنامه‌ها و پیشنهادات خود را نهایی و اولویت‌بندی کند تا در صورت آغاز برنامه‌ریزی جدید، این نظرات لحاظ شود و مدنظر دولت جدید قرار گیرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی