[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

فعال حوزه کار: از هزینه‌های سنگین درمان بازنشستگان غافل نشویم، روزنامه شیراز نوین

یک فعال حوزه کار معتقد است که افزایش دستمزد کارگران و بازنشستگان زمانی احساس می‌شود که بازار و قیمت‌ها به کنترل درآید و هزینه‌های معیشت خانوارهای کارگری و مستمری‌بگیر کاهش یابد.
رحمت‌الله پورموسی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش میزان حقوق کارکنان دولت، درباره افزایش دستمزد کارگران در سال آینده گفت: سال گذشته هنگامی که بودجه را می‌بستیم، میزان افزایش کارمندان ۱۵ درصد اعلام شد و این میزان افزایش نگرانی جامعه کارگری و بازنشستگان تأمین اجتماعی را به‌دنبال داشت. طبعاً درخصوص کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشگری شرایط تعیین حقوق نسبت به مشمولان قانون کار و تأمین اجتماعی متفاوت است؛ آنها مشمول قانون استخدامی هستند و افزایش حقوق خارج از افزایش‌های سالانه برایشان پیش‌بینی می‌شود. ولی دستمزد کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی تابع تصمیم‌گیری شورای عالی کار و سازمان تأمین اجتاعی است.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها حقوق یک کارمند هم جوابگو نیست و باید افزایش یابد؛ همچنان که افزایش حقوق و دستمزد کارگران نسبت به سال قبل و امسال به‌گونه‌ای نبوده که در سفره کارگران احساس شود و قدرت خرید کارگران به‌شدت کاهش پیدا کرده است؛ بنابراین وقتی دریافتی کارگران به ریال و هزینه‌های زندگی آنها به دلار باشد و روزبه‌روز تغییر و نوسان نرخ ارز را شاهد باشیم، هر قدر که دستمزدها را افزایش بدهیم تأثیرگذار نخواهد بود.
این فعال حوزه کار گفت: در حال حاضر ۶۵ درصد بازنشستگان تأمین اجتماعی حداقل‌بگیر هستند که علی‌رغم متناسب‌سازی حقوق هنوز قدرت خرید لازم را به دست نیاورده‌اند و انتظار داشتیم با بحث همسان‌سازی کمتر از دومیلیون و ۸۰۰هزار تومان دریافت نکنند؛ ولی لحاظ‌کردن مدت پرداخت بیمه و مبلغ بیمه کمکی به ارتقای حقوق آنها نکرده و لازم است تدبیر ویژه‌ای درخصوص افزایش قدرت معیشت بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز اندیشیده شود. پورموسی تصریح کرد: نباید هزینه‌های سنگین درمان بازنشسته‌ای را که ۱۰ سال حق بیمه پرداخت کرده ولی به دلیل آنکه از ارتفاع سقوط کرده، فلج شده، نادیده بگیریم و از این جهت که نتوانسته مدت بیشتری حق بیمه پرداخت کند برای او افزایش جزئی و ناچیز در نظر بگیریم. چون ناخواسته ازکار افتاده و مستمری‌بگیر شده است.
وی در پایان با تأکید بر واقعی‌شدن دستمزد کارگران و بازنشستگان گفت: در شرایط حاضر باید به سمت‌وسویی برویم که کنترل افسار بازار و قیمت‌ها را به دست بگیریم و حقوق کارگران و بازنشستگان به سمت واقعی‌شدن برود و قانون به‌طور کامل اجرا شود؛ در صورتی که هزینه‌های زندگی خانوارهای کارگری و مستمری‌بگیر کاهش یابد و بازار به کنترل درآید، می‌توان امیدوار بود که افزایش دستمزدی که برای کارگران و بازنشستگان تعیین کرده‌ایم محسوس و اثرگذار باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی