[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

تشکیل کنسرسیوم حامیان تولید ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس گفت: در تلاش هستیم بانک اطلاعاتی کاملی از خدمات دستگاه‌های حامی کارآفرینی و نوآوری را در استان تهیه و به ذی‌نفعان این حوزه ارائه کنیم.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط‌عمومی اتاق بازرگانی فارس، امید ماهرانی در نشست تخصصی کمیسیون کارآفرینی، کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: تهیه این بانک اطلاعاتی پیامدهای مثبتی ازجمله یکسان‌سازی خدمات، عدم موازی‌کاری و شفاف‌سازی فعالیت‌های هر دستگاه را در پی دارد که درنهایت ذی‌نفعان، فعالان اقتصادی و شرکت‌های دانش‌بنیان استان می‌توانند به‌خوبی از خدمات موجود استفاده کنند.
وی افزود: هم‌اینک خدمات خوبی در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور در استان ارائه می‌شود اما به دلیل جزیره‌ای عمل‌کردن دستگاه‌ها و عدم اطلاع فعالان اقتصادی این حوزه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. ماهرانی اظهار داشت: در حال حاضر 185 شرکت دانش‌بنیان و تعداد زیادی شرکت فناور در استان فارس فعال است که در کشور جایگاه خوبی داریم. وی اضافه کرد: پیشنهاد می‌کنیم برای یکسان‌سازی خدمات حمایتی به شرکت‌های دانش‌بنیان در استان کنسرسیوم متشکل از دستگاه‌های حامی در استان تشکیل شود تا با ارائه خدمات مناسب بتوانیم سطح این شرکت‌ها را ارتقا دهیم. ماهرانی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: به‌زودی اتاق بین‌الملل جوانان ایران با هدف تمرکز بر توسعه و کارآفرینی، بهبود تجارت‌های کوچک و بهره‌گیری از پتانسیل جوانان در حوزه صنعت در استان فارس راه‌اندازی می‌شود.
در ادامه این جلسه محمود خردمند، کارشناس دفتر امور اقتصادی استانداری فارس نیز گفت: جای تأسف است که مسئولان دولتی ما به فضای کارآفرینی آشنایی و توجه ندارند؛ به‌طوری که نظام کارآفرینی در کشور ما به‌خوبی تعریف نشده است.
وی ادامه داد: هریک از سازمان‌های مرتبط با حوزه دانش‌بنیان و کارآفرینی در استان باید راه‌های حمایت خود را مشخص و ارائه کنند تا فعالان این عرصه بدانند از چه حمایت‌هایی می‌توانند استفاده کنند.
خردمند عنوان داشت: برای نخستین بار در کشور در استانداری فارس کمیته قطع حلقه‌های وابستگی با هدف نزدیک‌ترشدن صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شد که امیدواریم خروجی این کمیته منجر به افزایش ارزش افزوده برای استان شود.
وی تأکید کرد: باید به‌صورت تخصصی و کارشناسی مشکلات قانونی در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و کارآفرینی استان را احصا و جمع‌بندی کرد و به بخش دولتی ارائه داد.
غلامحسین خلف، رئیس کانون کارآفرینان استان فارس هم گفت: تعداد کسب‌وکارهای خصوصی و نوآور در استان فارس زیاد است و یکی از مشکلات مهم این شرکت‌ها در حوزه معافیت‌های مالیاتی است؛ به‌طوری‌که براساس اعلام اداره‌کل مالیات شرکت‌های دانش‌بنیان از مالیات معاف هستند اما بسیاری از شرکت‌ها روند ثبت به‌عنوان دانش‌بنیان‌شدن آنها انجام نشده است.
علیرضا صمیمی، مدیرعامل کارخانه نوآوری شیراز نیز با اشاره به راه‌اندازی پارک هوشمند در شهر شیراز گفت: تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان باید برای ایجاد این پارک و ارائه خدمات مبنی بر نوآوری و دانش‌بنیان از پتانسیل‌های موجود استان استفاده کنند. دهراب ابراهیمی‌فرد، مدیرعامل صندوق پژوهش فناوری پارک علم و فناوری فارس هم گفت: در نظام نوآوری موازی‌کاری بسیاری در استان فارس انجام می‌شود و این در حالی است که برای حرکت مثبت در این عرصه باید مدل جدید نوآوری پیاده‌سازی و اجرا شود.
مهرداد شفیعی، مدیر مؤسسات پارک علم و فناوری استان فارس نیز در این جلسه گفت: بازیگران زیست‌بوم توسعه باید به شکل‌گیری و توسعه شرکت‌های نوپا در استان کمک کنند و نقطه مثبت این موضوع این است که برای حمایت از این شرکت‌ها راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها معاونت علمی ریاست‌جمهوری است.
وی افزود: باید فعالان حوزه کارآفرینی و دانش‌بنیان استان را شناسایی و وظایف هریک از بخش‌ها در یک مسیر و چارچوب مشخص برنامه‌ریزی شود تا اکوسیستم کارآفرینی به‌تدریج شکل گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی