[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۳
  • دوره جدید

پای شیراز حالا حالاها به لیگ برتر نمی‌رسد، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین- در فاصله حدود یک ماه به آغاز فصل جدید، هنوز تمرینات تیم فجر شهید سپاسی آغاز نشده است، بازیکنان زیادی جدا شده‌اند و هنوز خبری از نفرات جایگزین
هم نیست.
با حمید جوکار، با سابقه‌ترین بازیکن فصل گذشته زردپوشان گفت‌وگویی انجام دادیم تا از جزییات کار مطلع شویم. مدافع راست 33 ساله‌ای که فوتبال خود را از تیم بازیکن‌ساز ولی‌عصر شیراز آغاز کرد و سپس در همه رده‌های سنی برای فجر شهید سپاسی به میدان رفت، در لیگ برتر درخشید و حالا کاپیتان این تیم به شمار می‌رود.
از شرایط و وضعیت تیم بگو
شرایط که اصلاً جالب نیست. چند بازیکن اصلی‌مان جدا شده‌اند، مثل میلاد غریبی، بابا محمدی، میلاد احمدی، اسماعیل بابایی و شاید سعید جلالی‌راد هم از جمعمان جدا شود. کسی را هم جذب نکرده‌ایم چون تازه سرمربی فصل جدیدمان مشخص شده و تمرینات هم آغاز نشده است.
یعنی بازیکنان تا کنون دور هم جمع نشده‌اند؟
نه اصلاً. الان شاید نهایتاً 10 بازکین سرباز در باشگاه حضور داشته باشند. اصلاً نمی‌دانم قرار است چطور کار پیش برود. امسال شرایط خیلی سخت است.
فکر نمی‌کنید برای شروع، یک مقدار دیر شده باشد؟
خیلی بیشتر از یک مقدار! با این وضعیت، حالا حالاها از شیراز تیمی‌به لیگ برتر نمی‌رسد. امسال بازیکن سرباز شاخصی هم نیست که بگیریم، برای همین کارمان خیلی سخت خواهد شد. هر سال می‌گویند شرایط تغییر می‌کند اما هیچ خبری نمی‌شود. الان ملوان بالای 10 بازیکن گرفته، از سرباز گرفته تا بازیکنان آزاد دیگر. مس کرمان هم تیمش را خیلی خوب دارد می‌بندد. آنها نزدیک دو هفته است کارشان را شروع کرده‌اند ولی ما حتی معلوم نیست چه زمانی می‌خواهیم شروع کنیم.
حضور خودت در فصل جدید قطعی شده؟
نه وضعیت من هم معلوم نیست. من پنج بار پایم را عمل کرده‌ام و شرایط زانویم به شکلی است که نمی‌توانم از ادامه فوتبالم مطمئن باشم. باید ببینم شرایط به چه شکل پیش می‌رود.
یعنی ممکن است خداحافظی کنی؟
بله، احتمال دارد. اگر پایم اذیتم کند، مجبورم!
درباره آفت فاحشی که در نیم فصل دوم فصل گذشته گریبان‌گیر تیم شد بگو. چرا نتوانستید موقعیت عالی نیم فصل اول را حفظ کنید؟
مطمئن باشید هر چه کشیدیم از حمایت نشدن بود. ما بازیکنان سربازی داشتیم که مثلاً قرار بود ماهی 2 میلیون تومان بگیرند، اما همان را هم پنج ماه نگرفتند! خب دیگر بازیکن چه دل و دماغی برای بازی کردن دارد؟ البته واقعاً بچه‌های ما برای پول بازی نمی‌کردند که بگوییم کم‌کاری کرده‌اند، اما خب بدون پول طبیعی است که انگیزه و روحیه ناخودآگاه پایین می‌آید. 
این مسائل را همه گفته‌اند و شکی در آن نیست. اما اینکه این همه تفاوت بین فجر نیم فصل اول و فجر نیم فصل دوم باشد، فقط همین یک دلیل را داشت؟
خب ببینید تیم‌های مدعی در نیم فصل دوم خودشان را تقویت می‌کنند. بازیکن می‌گیرند، از لحاظ مالی ساپورت می‌شوند و اراده دارند برای صعود. اما فجر به خاطر اینکه حمایت نمی‌شود، نمی‌تواند بازیکنی که می‌خواهد را جذب کند. یعنی همان طور که رقبا قوی می‌شوند، فجر ضعیف می‌شود. پس طبیعی است که نتایج هم در نیم فصل دوم به همین ترتیب
تغییر کند.
این قضیه که برخی هواداران مطرح می‌کنند و می‌گویند   دستی در کار است که همیشه فجر در نیم فصل دوم از صعود جا بماند را قبول ندارید؟
نه، مطمئن باشید این حرف‌ها واقعیت ندارد. وقتی مس رفسنجان می‌رود نیم فصل دوم 4 بازیکن قوی می‌گیرد، مشخص است که خیلی شرایط خوبی پیدا می‌کند. دیگر جای تعجب ندارد که فجر جایگاهش را نتواند حفظ کند. البته تیم ما در نیم فصل دوم به لحاظ روانی هم به هم ریخت، وگرنه بازیکنان همان بازیکنانی بودند که در نیم فصل اول، درخشان ظاهر شده بودند. مربی‌مان هم که تغییر نکرده بود، اما مشکل در روحیه بچه‌ها بود که در نیم فصل دوم به کلی از بین رفته بود.
اما قبول دارید که خوردن چهار گل از تیم دومِ شهر کوچکی مثل سیرجان، جای توجیه ندارد؟
بله خب واقعاً شیراز از نظر فوتبالی آنقدر بزرگتر از این شهرهاست که نمی‌توان با هم مقایسه‌شان کرد. اما ببینید همین سیرجانی‌ها و کرمانی‌ها چطور برای فوتبالشان خرج می‌کنند. نحوه هزینه کردن آنها زمین تا آسمان با تیمی‌ مثل فجر تفاوت دارد.
به نظر می‌رسد فجر در زمینه تیم‌های پایه‌اش هم با مشکلات زیادی مواجه شده. وضعیت فعلی با آن چیزی که در دهه هشتاد می‌دیدید چقدر تفاوت دارد؟
بهایی که آن زمان به بازیکنان پایه می‌دادند با الان قابل مقایسه نبود. من وقتی عضو تیم جوانان فجر بودم، با نظر مساعد آقای جعفری و آقای پیروانی به تیم بزرگسالان پیوستم. همان موقع هم به من حقوق می‌دادند. من هشت سال پیش با فجر قرارداد 240 میلیونی بستم! اما حالا با اینهمه گرانی و تورم، سقف قرارداد فجر به 120 میلیون رسیده! خب خودتان مقایسه کنید، کسی دلش نمی‌سوزد و کاری ندارد که این تیم دارد از بین می‌رود.
با گسترش فولاد تبریز هم در لیگ برتر به میدان رفتی. آنجا امکاناتش نسبت به شیراز چطور بود؟
امکانات شیراز خیلی بهتر بود (خنده) امکانات آنجا اصلاً با شیراز قابل مقایسه نبود. همه چیز سر جای خودش بود.
به عنوان صحبت پایانی، چه راه‌حلی را پیشنهاد می‌دهی برای موفقیت در فصل پیش رو؟
اگر بخواهیم تیمی‌ روانه مسابقات کنیم که به هدف صعود بجنگد، باید هر چه زودتر شروع کنیم و بازیکن بگیریم. الان همه تیم‌ها دارند بازیکن می‌گیرند. همه تیم‌ها دارند کار و تلاش می‌کنند، اما اینجا فقط همه حرف می‌زنند که «شیراز باید در لیگ برتر تیم داشته باشد» خب مگر با حرف زدن کاری پیش می‌رود؟ کرمان بالای بیست میلیارد هزینه می‌کند تا به این هدف برسد، اما ما می‌خواهیم با دو میلیارد تومان همان کار را انجام دهیم! خب این کجایش عدالت است؟ به قول آقا غلام: هر قدر بکاری برداشت می‌کنی.
بله اما همان آقا غلام با دست خیلی خالی، نتایج فوق‌العاده‌ای در لیگ برتر می‌گرفت و بالاتر از تیم‌های متمول می‌ایستاد.
باور کنید وضعیت آن زمان به خرابیِ الان نبود. الان شرایط به گونه‌ایست که اصلاً کار پیش نمی‌رود. من که فقط به معجزه امید بسته‌ام. مگر معجزه‌ای شود و شرایط درست شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی