[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۳
  • دوره جدید

معاون اول رئیس‌جمهور: بخش صنعت با مشکلات جدی مواجه است، روزنامه شیراز نوین

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند کانونی برای حل مشکلات صنعت کشور باشند، گفت: بخش صنعت امروز با مشکلات جدی مواجه است و این مشکلات جز از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها قابل‌حل نیست.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح دیروز (دوشنبه) در جلسه هیئت‌امنای دانشگاه صنعتی شریف، با اشاره به گزارش‌های ارائه‌شده توسط رئیس این دانشگاه مبنی‌بر جایگاه نخست کشوری و هفدهم جهانی دانشگاه صنعتی شریف در بخش ارتباط با صنعت، اظهار کرد: جایگاه هفدهم دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با صنعت جایگاهی بسیار مهم است؛ البته این دانشگاه از ظرفیت‌های بسیار بیشتری برای افزایش ارتباط با بخش صنعت برخوردار است.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به شرایط خاص و خطیر پیش روی کشور، افزود: امروز از یک سو با بیماری کرونا و از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه و فشارهای متعدد روبه‌رو هستیم و دانشگاه‌ها می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در این شرایط ایفا کرده و در عبور از تنگناها و چالش‌های موجود به مردم و مسئولان کمک کنند.
وی با اشاره به جلسات متعدد دولت با تعدادی از دانشگاه‌های اصلی کشور ازجمله دانشگاه صنعتی شریف طی سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد: در نتیجه ارتباط دولت با دانشگاه‌ها، خوشه‌هایی تشکیل شد و این خوشه‌ها بر موضوعات و مسائل اصلی کشور تمرکز کردند و پیشنهاداتی را نیز در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد کلان و افزایش سرمایه‌های اجتماعی به دولت ارائه دادند.
جهانگیری ادامه داد: در مواجهه با حادثه سیل نیز رئیس‌جمهور دستور داد که مطالعاتی با محوریت دانشگاه تهران انجام شود و اقداماتی نیز درخصوص سد گتوند با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها به انجام رسید.
معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه مطالعه و طراحی برنامه احیای دریاچه ارومیه نیز با محوریت دانشگاه صنعتی شریف دنبال شد، افزود: خوشبختانه دانشگاه صنعتی شریف اقدامات بسیار خوبی در حوزه احیای دریاچه ارومیه انجام داد و امروز دیگر دغدغه‌هایی که درخصوص این دریاچه در سال 92 وجود داشت از بین رفته است.
وی تصریح کرد: انتظار ما این است که گفت‌وگوهای دانشگاه‌ها هم با دولت، هم با جامعه و هم با صنعت و اقتصاد استمرار داشته باشد و ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها در خدمت کشور قرار گیرد.
جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه امروز به دلیل شرایط کرونایی بخش زیادی از آموزش مدارس و دانشگاه‌ها از طریق مجازی انجام می‌شود، گفت: البته ارتباط حضوری دانشجو با استاد بسیار تعیین‌کننده است و هرچه میزان این ارتباط حضوری کمتر شود ممکن است با تبعات منفی علمی همراه باشد. لازم است دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه نیز چاره‌اندیشی کرده و راهکاری ارائه دهد.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به تفویض برخی اختیارات به هیئت‌امنای دانشگاه‌ها، تصریح کرد: خوشبختانه هیئت‌امنای دانشگاه صنعتی شریف متشکل از شخصیت‌های علمی کشور است که این افراد می‌توانند پشتوانه‌ای مناسب برای پیشبرد امور مالی و اداری این دانشگاه باشند.
وی با اشاره به شرایط سخت مالی و بودجه‌ای دولت، گفت: تنوع‌بخشی به منابع مالی دانشگاه‌ها و به‌طور خاص دانشگاه صنعتی شریف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که خوشبختانه اتفاقات خوبی در دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه رخ داده است.
جهانگیری با اشاره به اینکه بانی ساخت برخی دانشگاه‌های کشور افراد خیر علاقه‌مند به توسعه علم و دانش بوده‌اند، افزود: مجموعه‌ای از خیران و افراد دارای توانایی مالی در کشور علاقه‌مند هستند که منابع مالی خود را در امور علمی هزینه کنند که لازم است فراخوانی برای این‌گونه افراد تدوین شود تا بتوانیم از توانایی مالی آنها در توسعه دانشگاه‌ها بهره‌مند شویم.
معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر ضرورت توجه به نیازها و دغدغه‌های استادان دانشگاه‌ها، گفت: دولت برای سال جاری تغییرات نسبتاً خوبی در افزایش حقوق استادان ایجاد کرد که نسبتاً اصلاح مناسبی بود اما متأسفانه به دلیل شرایط سخت اقتصادی و افزایش تورم، استادان همچنان با دغدغه‌های مالی روبه‌رو هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی