[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

تمام معادن حبس‌شده، تعیین تکلیف می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

با دستور رئیس‌جمهور و اهتمام وزیر صمت:
تمام معادن حبس‌شده، تعیین تکلیف می‌شوند

معاون وزارت صمت، ضمن اشاره به دستور رئیس‌جمهور مبنی‌بر تعیین تکلیف معادن حبس‌شده، مفهوم این امر را این‌گونه تشریح کرد که معادن تعطیل و راکدی که قابلیت استخراج و نیز پروانه بهره‌برداری دارند، به چرخه تولید بازگردند. به گزارش ایسنا، داریوش اسماعیلی با حضور در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: حدود ۱۱هزار پروانه بهره‌برداری معدن صادر شده که از این تعداد حدود ۴۵۰۰ مورد آن غیرفعال است. طبق تأکید رئیس‌جمهور زمانی که معدنی وجود دارد که قابلیت استخراج و نیز پروانه بهره‌برداری دارد اما تعطیل و راکد مانده، بایستی به چرخه تولید بازگردد.
معاون امور معادن و صنایع وزارت صمت در رابطه با دلایل تعطیلی این تعداد معدن، اظهار کرد: برخی از این معادن با مسائل مربوط به منابع طبیعی درگیر هستند؛ به‌طور مثال استخراج بخش اولیه معدن به پایان رسیده اما برای ادامه کار، در اصطلاح به سینه‌کار جدید نیاز است که اخذ مجوز آن، تأییدیه منابع طبیعی را لازم دارد. برخی از معادن تعطیل نیز با مشکلات زیست‌محیطی مواجه شده‌اند؛ بدین‌گونه که منطقه‌ای که معدن در آن قرار دارد، منطقه حفاظت‌شده اعلام شده و معدن برای ادامه فعالیت خود به مجوز جدید نیاز دارد. وی افزود: بخش دیگری از معادن به صنایع فرآوری نیاز دارند، اما معدن توان ایجاد این بخش را ندارد و رو به تعطیلی گذاشته است. برخی از این معادن هم به سبب اینکه ماده معدنی آن‌ها خریدار ندارد یا قیمت فعلی مقرون‌به‌صرفه نیست، تعطیل شده‌اند. ضمن اینکه گاهی هم دارنده پروانه بهره‌برداری توان مالی برای ادامه کار ندارد.
این مقام مسئول در وزارت صمت، معاون امور معادن و صنایع وزارت خاطرنشان کرد: اما با توجه به تأکید رئیس‌جمهور و اهتمام وزیر صمت، تمام این معادن که در اصطلاح حبس شده‌اند، تعیین تکلیف می‌شوند.
اسماعیلی ضمن تأکید بر اینکه برای حذف امضاهای طلایی ضروری است که سیستم به‌طور کامل الکترونیکی و شفاف شود، گفت: اینکه تأیید نهایی صادرات به‌جای وزارت صمت، برعهده گمرک گذاشته شود، فقط انجام یک جابه‌جایی است و به معنی حذف امضاهای طلایی نخواهد بود. در چنین ساختاری در صورت کاهش کیفیت سنگ یا افزایش آن، به‌طور اتوماتیک تأیید یا رد انجام می‌شود و اشخاص در آن دخیل نخواهند بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی