[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۱
  • دوره جدید

اشتغالزایی بر مدار مهارت‌آموزی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین انعقاد تفاهمنامه همکاری سه جانبه استانداری فارس، وزارت نفت و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای فارس در شورای مهارت استان به امضا رسید.
این مراسم صبح دوشنبه 14 مهرماه با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استاندار فارس، جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس، رئیس دانشگاه شیراز و شماری از مقامات ارشد استان در استانداری شیراز برگزار شد.
 استان فارس مهد مهارت
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: سخن گفتن از مهارت در استان  فارس که مهد مهارت است کار سختی است. نشانه‌هایی از تمدن در این استان گسترده شده که باید راهکارهایی برای ارتقا آن‌ها به جهانیان تهیه شود. علی اوسط هاشمی با اشاره به اینکه کشور ایران سرزمین مهارت است اما  امروزه از فقر و بیکاری صحبت می‌شود، افزود: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری این نقد بر ما وارد است که مدرک‌گرایی در دانشگاه‌ها خطاست. 
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور تصریح کرد: براساس سنجش از ۴۰ مرکز آموزش سربازان وظیفه در کشور حدود 85 درصد افراد فاقد مهارت هستند در حالی که  ما فقط مأمور ترویج و نشر دانش نیستیم بلکه وظیفه گره‌گشایی کشور با استفاده از تکنولوژی روز را بر عهده داریم. وی خواستار افزایش امکانات برای مهارت‌آموزی شد و خاطرنشان کرد: بودجه آموزش مهارتی کشورهای آسیا و خاورمیانه به 43 درصد رسیده و سال ۲۰۵۰ در دنیا به نام سلطنت مهارت‌ها نامگذاری شده است. هاشمی ضمن اشاره به اینکه سرعت مدرک‌گرایی یک سونامی برای کشور برای مشاغل آینده است، گفت: یکی از الزامات قانونی در برنامه ششم سوق پیدا کردن 50 درصد ظرفیت آموزشی به مهارت‌آموزی است که در این مسیر نیازمند تغییر نوع نگاه هستیم. هاشمی با اشاره به از بین رفتن مشاغل به دلیل شیوع کرونا، عنوان کرد: از ابتدای درگیری با این بیماری در بهمن ماه تاکنون بیش از یک میلیون شغل از دست رفته است  که نشان می‌دهد مهارت لازم برای محافظت از این شغل‌ها را نداشته‌ایم. هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: با توجه به جمعیت قریب به ۵ میلیونی در استان فارس می‌توان با به‌کارگیری امکانات تمام توان خود را برای آموزش به کار گرفت.
وی عنوان کرد: خط قرمز سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای صیانت از اصالت گواهینامه‌هاست و تمام سیستم‌های بازرسی و نظارتی کشور به عملکرد بخش آزاد و دولتی توجه دارند تا در این مسیر حق ملی و شهروندی تضییع نشود. رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه اساس ایجاد اشتغال در بخش خصوصی است، عنوان کرد: امروز بازار تهی از مهارت است و باید جریانی در استان فارس ایجاد شود که نوع نگاه جامعه را که مبتنی بر جست‌وجو شغل اداری است، تغییر دهد. هاشمی تأکید کرد: فارس در زمینه مهارت‌آموزی باید معین استان‌های همجوار باشد و طرح آمایش این استان بدون توجه به هرمزگان و بوشهر معنا نمی‌یابد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به اقبال وزارت نفت برای مشارکت در زمینه آموزش فنی و حرفه‌ای، افزود: این همکاری را باید به فال نیک گرفت و پیوست مهارت را الزامی و جزو بدیهیات صنعت در نظر گرفت. هاشمی در ادامه خواستار پایه‌گذاری شهرک مهارت و مرکز تربیت مربی جنوب کشور منطبق با آمایش سرزمینی در فارس شد و افزود: به دلیل فعالیت شایان توجه این استان در عرصه دیجیتال و به دلیل آنکه شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزیده شده، دو دپارتمان یاد شده را در این جغرافیا پایه‌گذاری می‌کنیم. وی ادامه داد: در حال حاضر هتل جهانگردی باعنوان مرکز آموزش هتل‌داری و گردشگری منصوب می‌شود تا در این زمینه به ارائه خدمات بپردازد.هاشمی نیمه عمر مفید مهارت را پنج سال خواند و تصریح کرد: چون سرعت تحول و تغییر شگرف  است، هر کس در هر شغل باید پس از پنج سال در دوره‌های بازآموزی شرکت کند یا مهارت خود را ارتقا بخشد. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تغییر را شاخصه‌ای الزامی و جدی در عرصه مهارت‌آموزی خواند و گفت: در این راستا تدوین ۲هزار استاندارد جدید در دستور کار بوده است که از این تعداد هزار استاندارد تاکنون رونمایی شده است و از این میزان نیز فقط 206 استاندارد جدید در پتروشیمی عسلویه تعریف شده است.
 توسعه فارس با کلیدواژه همدلی
استاندار فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه انعقاد این تفاهمنامه نویدبخش حرکت‌ها و فعالیت‌های نو در استان خواهد بود، عنوان کرد: دیدگاه کلی حاکم بر استان مبنی بر همدلی، هم‌فکری و همراهی است و حرکت متعهدانه دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در زمینه توسعه فارس منجر به نتایج خوبی شده است.دکتر عنایت‌الله رحیمی با تأکید بر اینکه سرمایه هر جامعه نیروی انسانی آن است، آموزش این نیروها را یک سرمایه گذاری مولد و بلند مدت دانست و افزود: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان فارس در حوزه‌های مختلف بیانگر این حقیقت است که فرهنگ مهارت‌آموزی باید در سطوح ملی و استانی مورد توجه قرار گیرد. وی همچنین به کسب رتبه اول یا برتر استان فارس در حوزه‌های مهارت‌آموزی، کارورزی و فنی و حرفه‌ای اشاره کرد و یادآور شد: کسب این رتبه‌ها باید سبب تغییر در میزان اشتغال و کارآموزی استان شود. دکتر رحیمی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های نفتی و گازی و همچنین وجود صنعت پتروشیمی در استان فارس تربیت نیروی فنی و کارآمد بر مبنای تقاضا در این حوزه می‌تواند موجب اشتغال‌زایی استان در این حوزه پیشرفته باشد. وی با بیان اینکه توجه به توسعه این صنعت موجب ثروت‌آفرینی در استان خواهد شد به عبور 8 خط لوله گاز فشار قوی از استان اشاره کرد و عنوان کرد: وجود این خطوط گازی فرصت‌هایی برای استان فارس خلق می‌کند که تا کنون چندان مورد استفاده قرار نگرفته و نیازمند برنامه‌ریزی و سیاستگذاری وزارت نفت است. استاندار فارس ادامه داد: فارس به عنوان دومین تولیدکننده گاز در کشور کمترین سطح اشتغال در این حوزه را دارد و در صنایع پایین‌دستی نیز اقدام مهمی انجام نشده که اگر از سوی وزارت نفت مورد توجه قرار گیرد مبنای تحول استان خواهد شد. وی همچنین به موضوع انتقال بخش‌هایی از حوزه‌های مدیریتی نفت و گاز به فارس اشاره کرد و گفت: با توجه به پتانسیل‌های موجود این امر امکان‌پذیر و در عین حال اثرگذار است. نماینده عالی دولت در استان فارس، با تأکید بر اینکه نقش ملی و منطقه‌ای فارس در اسناد بالادستی باید مورد توجه باشد، خاطرنشان کرد: استان فارس پشتیبانی از پس کرانه‌های خلیج فارس و فعالیت‌های نفت و گاز در جنوب کشور را بر عهده دارد از این رو مجموعه‌های ملی باید یاری‌کننده و سرعت بخش این نقش و جایگاه باشند.استاندار فارس با اشاره به سخنان رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور مبنی بر اینکه دپارتمان ملی مهارت دیجیتال و دپارتمان ملی مهارت صنایع دستی کشور در استان فارس پایه‌گذاری می‌شود، یادآور شد: توانمندی‌ها و زیرساخت‌های علمی استان فارس زمینه چنین اقداماتی را فراهم کرده است. وی ادامه داد: به دلیل فعالیت شایان توجه استان در عرصه دیجیتال و چون شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزیده شده دو دپارتمان یاد شده در این جغرافیا پایه‌گذاری می‌شود. وی همچنین از آموزش ۵میلیون ۵۰۰هزار نفر ساعت در بخش دولتی و ۲میلیون و ۶۰۰ هزار نفر ساعت در بخش خصوصی استان فارس در شش ماهه اول سال جاری خبر داد و این عملکرد را اقدامی خوب و اثرگذار برشمرد. دکتر رحیمی گفت: استان فارس رتبه اول کشور در طرح ملی کارورزی و اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را با ۵هزار و ۵۳۱ قرار داد منعقده بین کارفرمایان و فارغ‌التحصیلان را کسب کرده است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
دکتر رحیمی اظهار کرد: میزان موجودی شناخته شده گاز در استان را ۲میلیارد و ۲۰۰ متر مکعب گاز و ۱و چهار دهم میلیون بشکه است. وی افزود: قطعاً کمیته‌ها و کارگروه‌هایی، عملیاتی کردن تصمیمات و وعده‌های مطرح شده در این جلسه را پیگیری خواهند کرد.
 درهم‌تنیدگی توسعه‌یافتگی با نظام آموزشی و مهارتی
رئیس مجمع نمایندگان فارس و نماینده مردم شیراز در مجلس نیز در این جلسه با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های استان در حوزه های مختلف گفت: امروز یک در‌هم‌تنیدگی میان توسعه‌یافتگی و نظام آموزشی و  مهارتی به وجود آمده که  اگر کشور بخواهد به سمت رشد حرکت کند راهی جز استفاده از  نیروی دارای مهارت ندارد. ابراهیم عزیزی تصریح کرد: در این راستا لازمه پیشرفت هر جامعه‌ای نیروی انسانی است و لازمه نیروی انسانی مهارت است و این دو در کنار هم مبنای توسعه است. وی اظهار داشت: موضوع دیگری که باید در این ارتباط به آن توجه کرد تنوع‌بخشی است و اگر نگاه ما در آموزش‌ها نگاه سنتی و توسعه نیافته باشد، نمی‌تواند باعث رونق و توسعه شود، به همین دلیل توجه به این موضوع یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه شود. عزیزی گفت: توجه به نیاز روز یکی دیگر از مواردی است که باید به آن پرداخته شود و این در صورتی که مدل‌های آموزشی متنوع  داشته باشیم اثربخشی بیشتری دارد در غیر اینصورت منجر به همان رویکرد مدرک‌گرایی می‌شود. نماینده مردم شیراز با تأکید بر توجه به نیازهای استان در حوزه آموزش‌های مهارتی ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که باید در این زمینه به آن توجه شود این است که در فارس چه نیازها و مزایایی داریم چرا که در فارس ما در حوزه‌های بسیاری دارای ظرفیت‌های خوبی هستیم که باید تقویت شوند. وی اظهار داشت: گستره  فارس فرا استانی و می‌تواند استان‌های اطراف را تحت پوشش داده و نظام فنی و حرفه‌ای هم در این وسعت شامل شود. عزیزی گفت: مشکل ما این است که بودجه و امکانات را استانی می‌بینیم این در حالی است که  کارکرد فارس فرا استانی و فرامنطقه‌ای است که در آموزش هم باید دیده شود. وی به ظرفیت‌های استان در حوزه نفت و گاز اشاره کرد و گفت: در زمینه نفت و گاز باید واحدهای نفت و گاز استان نگاهشان به نیروهای تخصصی استان باشد و نیروهای ما توان کار در این حوزه را دارند. وی تصریح کرد: دومین موردی که باید در این زمینه به آن توجه شود راه‌اندازی مراکز نفت و گاز در استان است. بر طبق مصوبه‌ای که مربوط به دولت نهم است استان فارس به عنوان پشتیبان مناطق نفت‌خیز جنوب انتخاب شده که انتظار داریم استانداری و وزارت نفت این مورد را دنبال کنند چرا که هم استان ظرفیت این کار را دارد و هم مصوبه آن را داریم.
 اشتغال مهم‌ترین خواسته مردم فارس
منتخب مردم شهرستان‌های کازرون و کوه‌چنار در مجلس شورای اسلامی گفت: مهم‌ترین خواسته مردم فارس بحث اشتغال است. فریدون عباسی دوانی با انتقاد از رویکرد مدرک‌گرایی که در جامعه ما باب شده خاطر نشان کرد: مردم با مشکلات فراوان فرزندان خود را به آموزشگاه‌های مراکز عالی می‌فرستند و این در حالی است که توانایی بسیاری از  دانشجویان در هنگام فارغ‌التحصیلی به مباحث نظری و محفوظات ذهنی محدود شده و نشان چندانی از مهارت‌آموزی ندارند. به همین دلیل باید چاره‌ای برای مدرک‌گرایی اندیشید و شاهد تغییر رویکرد مدرک‌گرایی در دانشگاه‌ها باشیم. این مقام مسئول تجهیز دانشجویان به مبانی نظری و مهارتی را ایده‌آل ارزیابی کرد و افزود: فارس در مسیر ارتباطاتی چند استان قرار گرفته مراکز مهارتی در سطح استان باید بتوانند با در اختیار گرفتن امکانات لازم به استان‌های مجاور ارائه خدمات آموزشی کرده و زمینه‌ساز رشد شوند. نماینده مردم کازرون و کوه‌چنار در مجلس شورای اسلامی خواستار استقرار حوزه‌های ستادی وزارت نفت در استان فارس شد و تصریح کرد: مالیات و ارزش افزوده‌ای که در استان استحصال می‌شود باید در همین منطقه در جهت مهارت‌افزایی و  اشتغالزایی هزینه شود.
 بیکاری اَبَر چالش ایران
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس گفت: بیکاری به اَبَر چالش جامعه ایران تبدیل شده است و باید با راهکارهای مهارت‌آموزی به مقابله با این معضل پرداخت. حشمت کوشکی نظام‌های آموزشی موفق در دنیا را مبتنی بر رویکردهای مهارتی ارزیابی کرد و بیان داشت: در 6 ماه گذشته آموزش‌های مهارتی در بخش دولتی بیش از 5 میلیون نفرساعت انجام شده و این در حالی است که بخش خصوصی هم با 2 میلیون و 600 هزار نفر ساعت فعال بوده است. وی با ارائه آماری از آموزشگاه‌های فعال در استان فارس گفت: 50 مرکز دولتی و 750 آموزشگاه آزاد فنی حرفه‌ای در سطح استان مشغول به فعالیت هستند و در کنار آن رویکردهای آموزشی در کمپ‌های ترک اعتیاد، عشایر، زندان‌ها هم با جدیت پیگیری می‌شود. مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس از راه اندازی 7 مرکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه‌های استان خبر داد و افزود: به منظور برون رفت از مشکلات اجتماعی تفاهمنامه‌های چندجانبه‌ای با شماری از دستگاه‌های مسئول انعقاد شده است. بطور مثال در کمپ‌های ترک اعتیاد و نیروهای مسلح خدمات‌رسانی مختلفی به‌منظور توانمندسازی معتادان و سربازان وظیفه در دستور کار است. کوشکی از اهتمام آموزش فنی حرفه‌ای فارس برای توانندسازی همه اقشار جامعه خبر داد و افزود: برای عشایر غیور فارس آموزش‌های مختلفی در زمینه اصلاح الگوی مصرف، ترویج کاشت گیاهان دارویی و بهینه‌سازی مصرف آب انجام شده است. وی در پایان از راه‌اندازی 58 کارگاه تولید ماسک و ترجمه 30 جلدکتاب توسط کارشناسان سازمان فنی حرفه‌ای فارس خبر داد.
 شیراز کلانشهر دانشجویی
رئیس دانشگاه شیراز در شورای مهارت استان فارس گفت: دانشگاه شیراز با گستره‌ای به وسعت ۱۸ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و ۷۲۰ نفر عضویت هیئت علمی و ۱۵ دانشکده و ۱۵ مرکز پژوهشی یکی از دانشگاه‌های تراز اول است و دارای تعاملاتی در سطح ملی و بین‌المللی می‌باشد.
حمید نادگران با بیان اینکه امروزه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سراسر دنیا بر اساس شاخص‌های معتبر آموزشی است، اظهار داشت: در کنار این شاخص‌ها رصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه از نظر کمی و کیفی مدنظر است. وی از مهارت به عنوان شاخص کیفی در ارزیابی جایگاه دانشگاه یاد کرد و گفت: هر چقدر این شاخص‌ها در یک دانشگاه عدد بزرگی باشد آن دانشگاه در مسیر نسل سوم گام برداشته است. رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به تقسیم‌بندی دانشگاه‌ها در ۴ دسته یادآور شد: دانشگاه کارآفرین محقق نخواهد نشد مگر با اشتغال و ارتقا آموزش‌های کمی و کیفی فارغ‌التحصیلان. در گذشته برای ارتقا مهارت و مدیریت مهارتی بین دانشجویان کارهای خوبی با ایجاد تفاهمنامه انجام شده است هرچند هنوز مورد استقبال گسترده دانشجویان قرار نگرفته است. رئیس دانشگاه شیراز عنوان کرد: در راستای نقش مهارت‌های آموزشی در استان فارس و ایجاد مرکز مهارت در استان فارس نیازمند حمایت هستیم.
 تفاهمنامه برای اشتغالزایی در فارس
شایان ذکر است این تفاهمنامه با موضوعات تأسیس و بهره‌برداری مرکز تخصصی مهارت‌آموزی نفت، گاز و پتروشیمی در شهرستان کازرون، طراحی، تدوین و پیاده‌سازی نظام آموزش کارجویان و کارکنان شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد با وزارت نفت، اجرای دوره‌های آموزشی مهارتی متناسب با استانداردهای مصوب سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور توسط بخش دولتی و بخش خصوصی دارای مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، اجرای آموزش‌های صلاحیت حرفه‌ای مشاغل مورد نیاز صنعت نفت، تبادل دانش فنی و افزایش توان علمی و فنی و تجربی مربیان سازمان و کارشناسان و متخصصان فعال در صنعت نفت، اجرای قانون الزام فراگیری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای اشتغال به کار به امضا طرفین رسید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی