[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

نیاز به پشتوانه‌سازی قوی داریم، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین- احمد رستاد متولد ۱۳۵۶ در آبادان، نزدیک به ۳۷ سال است در شیراز زندگی می‌کند و در رشته نجات غریق مدارک درجه دو و یک و در شنا نیز مدارک ۲ و ۳ مربیگری را  دارد. او بیش از ۱۰ سال است به بچه‌های نابینا و کم‌بینای استان فارس در امر یادگیری شنا کمک می‌کند: «شروع کار من با بچه‌های جانبازان بود و بعد به هیئت شنای نابینایان و کم‌بینایان اضافه شدم».
رستاد در خصوص وضعیت شناگران نابینا و کم‌بینای استان فارس و جایگاه آنها در سطح کشور گفت: استان‌ فارس همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن در سطح کشور داشته اما در این چند سال اخیر، با افت و ریزش محسوسی مواجه شده است. لازم است پشتوانه‌سازی بهتری صورت گیرد. متاسفانه در دو سه سال اخیر هر چه کردیم به مشکلاتی برخورد کردیم که باعث شد نتوانیم به آن چیزی که می‌خواهیم برسیم. اوج آن هم در همین چند ماه اخیر و مشکلاتی بود که کرونا به وجود آورد و برای برنامه‌ها و اهداف بلند مدتی که داشتیم این مزاحمت ایجاد شد.
این مشکل‌ها چه چیزهایی هستند؟
یکی بحث استخر است. چند سال پیش آقای هاشمی‌نژاد رایزنی ‌کرد با اداره کل ورزش و جوانان و توانستیم به هر سختی که بود یک کارهایی انجام دهیم ولی تنها در فاصله کمتر از یک ماه و نیم مانده به شروع مسابقات، استخر در اختیار بچه‌ها قرار گرفت. در حالی که بچه‌ها در بحث استعدادیابی و غربالگری که می‌خواهد انجام شود، حداقل ۶ ماه باید استخر در اختیارشان باشد. ما باید فرصت کافی داشته باشیم که بتوانیم حرفه‌ای‌ها را بشناسیم و جدا کنیم، آنهایی که نیمه وارد و مبتدی هستند تفکیک کنیم و آن برنامه‌هایی که داریم را یکی‌یکی انجام دهیم. پشتوانه‌سازی از رده نوجوانان شروع می‌شود و ما باید چندین ماه روی نفرات کار کنیم تا بچه‌هایی که شایستگی اضافه شدن به پیکره تیم شنای استان را دارند، بشناسیم. الان فارس هنوز جزو چهار تیم برتر کشور است. سال گذشته هم رتبه چهارم را به دست آوردیم، هر چند در بخش تیمی‌ همیشه اول و دوم بودیم ولی در مجموع کل امتیازات، فقط به خاطر نفرات کمی که داریم، سوم و چهارم می‌شویم. اما خب همان طور که گفتم پشتوانه‌سازی به طوری که مورد پسندمان است انجام نمی‌شود. در استان نیروی کافی وجود دارد اما باید برای آوردن آنها به میدان و ساختن آنها،
هزینه کرد.
کدام استان‌ها وضعیت بهتری دارند؟
الان تنها استانی که دارد هزینه زیادی در شنای نابینایان و کم‌بینایان انجام می‌دهد، استان خراسان است که هر سه استان با هم جمع شده‌اند و دارند یک پشتوانه‌سازی قوی انجام می‌دهند. آنها این کار را از حدود ۷ سال پیش آغاز کردند و در دو سه سال اخیر جوابش را گرفتند. حالا همه استان‌ها در مقابل خراسان کم آوره‌اند و آنها با برنامه‌ریزی درستی که انجام دادند، حالا بدون رقیب آن بالا مانده‌اند. یزد و اصفهان هم خوب دارند کار می‌کنند و چند سال است که به شکل خوبی جلو می‌روند اما یزدی‌ها پشتوانه چندان قوی مثل فارس، خوزستان، اصفهان، خراسان و تهران ندارند. در استان فارس نیروهای زیادی وجود دارد اما باید هدایت و جمع‌بندی شوند. متاسفانه دو سال است که به شکلی انرژی‌مان گرفته شده. از زمانی که با آقای هاشمی‌نژاد تصمیم گرفتیم که این کار را پیش ببریم، متاسفانه هر سال به یک موردی برخورد کرده‌ایم. متاسفانه در دوره کرونا هم بیشترین خطر متوجه همین رشته‌هاست. اولین جایی که باید بسته شود، همین استخرها هستند. به هر حال شرایط چندان جالب نیست. خانواده‌ها هم حالا خیلی مشکل دارند. بُعد مسافت، هزینه‌هایی که باید متحمل شوند و خیلی مسائل دیگر، باعث می‌شود خانواده‌ها به خصوص در دوره کرونا رغبتی به حضور فرزندانشان نشان ندهند. البته هیئت تقریباً دو سوم هزینه‌ها را به دوش کشیده و بخش کمی به دوش خانواده‌هاست، اما سختی‌های دیگری هم در این راه وجود دارد. هیئت همیشه هر چه در توان داشته برای اعزام‌ها و  فراهم کردن سایر امکانات انجام داده. کم‌لطفی‌هایی هم که یک عده در خصوص گرفتن استخر می‌کردند، همه توسط آقای هاشمی‌نژاد از کانال اداره ورزش و جوانان حل شد، اما مسائل دیگری به وجود آمد که باعث شد نتوانیم آن طور که باید و شاید موفق عمل کنیم.
حالا برنامه‌تان چیست؟
من فقط امیدوارم هرچه زودتر این کرونا تمام شود و برگردیم به رویه‌ای که سال‌های گذشته داشتیم. فراخوان بزنیم، ببینیم از آن دوستانی که قبلاً از آنها تست گرفته بودیم و در استخر انقلاب گروه‌بندی‌شان کرده بودیم، کدامشان دوباره می‌آیند و اضافه می‌شوند. باید به یک جمع‌بندی برسیم و دوباره ان‌شاءالله کار را شروع کنیم.
کدام یک از بچه‌ها ملی‌پوش هستند؟ 
آقای محمد دلیر حیدرآبادی از جهرم. او هم جزو بچه‌هایی بود که با بدشانسی نتوانست به مسابقات پاراآسیایی اینچئون اعزام شود. کمیته ملی المپیک اعلام کرده بود کسانی اعزام می‌شوند که جزو سه نفر اول رنکینگ آسیا باشند. در آخرین مسابقاتی هم که در آلمان برگزار شد، وی جزو دو سه نفر اول بود، اما در دقیقه نود، یک تایلندی رکوردش را زد و محمد چهارم شد. به همین راحتی زحمات چند ساله او نادیده گرفته شد و نشد که اعزام شود. اما او خیلی حرفه‌ای است و همچنان تمریناتش را دارد دنبال می‌کند. او کاپیتان تیم فارس است و هر ساله همه مدال‌ها را درو می‌کند.
اما این تعداد، کم نیست برای فارس؟
ببینید در اردوهای تیم ملی نابینایان و کم‌بینایان، نهایتاً پنج شش نفر حضور دارند و حتی گاهی چهار نفر! از این تعداد فقط دو نفر یا نهایتاً سه نفر به مسابقات برون مرزی اعزام می‌شوند. پس یک نفر هم آمار خوبی برای فارس محسوب می‌شود. ما آقای وحید کشتکار را هم داشتیم که فوق‌العاده عالی بود اما او محل کار و زندگی‌اش به تهران رفته و دیگر عضو تیم فارس نیست.
بچه‌های جانباز هم در رشته شنا فعالیت دارند؟
بله شش هفت نفر در خود شیراز داریم. در شهرهای دیگر هم نفراتی داریم که متاسفانه آنها دیگر رغبتی به حضور در مسابقات جانبازان نشان نمی‌دهند که این قضیه هم بحث مفصلی دارد. اما بچه‌های شیرازی را چندین سال است که داریم به مسابقات مختلف اعزام می‌کنیم. هرچند به خاطر به خاطر محدودیت‌های مالی که در سال‌های اخیر گریبان‌گیر ما شده، کمی ‌در اعزام‌ها به مشکل برخورد کرده‌ایم و مثلاً سال گذشته فقط دو نفر را توانستیم به مسابقات اعزام کنیم. هر دو نفر هم که بین 50 تا 60 سال سن داشتند، موفق شدند مدال برنز بگیرند. ما هم در بخش جانبازان و معلولان و هم در بخش نابینایان و کم‌بینایان، همواره جزو تیم‌های برتر کشور بوده‌ایم.
به عنوان صحبت پایانی، بگویید در طول سال‌هایی که مربیگری می‌کنید، چه دغدغه‌هایی داشته‌اید؟
دغدغه‌هایی که مربوط به گذشته بوده، دیگر گذشته و عنوان کردنش هم لطفی ندارد. اما امیدوارم از این به بعد، با همکاری رسانه‌هایی چون شما بتوانیم دغدغه‌هایمان را عنوان کنیم و صدایمان را به گوش مسئولان برسانیم. این که برای گرفتن یک خط استخر مورد کم‌لطفی برخی دوستان قرار بگیریم، آزاردهنده است. اما با همکاری آقای هاشمی‌نژاد که همیشه ما را حمایت کرده‌اند، جلوی این کم‌لطفی‌ها می‌ایستیم و نمی‌گذاریم استخری که حق نوجوانان این مملکت است را آقایان بخواهند از این بچه‌ها بگیرند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی