[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۳
  • دوره جدید

خانه‌های بهداشت فارس الگوی ملی شد ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حاشیه برگزاری هشتمین پویش «ره_سلامت»، از کشوری شدن ابتکار فارس در راه‌اندازی خانه‌های بهداشت سیار عشایری با هدف دسترسی عشایر کوچنده به خدمات و مراقبت‌های بهداشتی اولیه به عشایر خبر داد.
دکتر «مهرزاد لطفی» با بیان اینکه در روز ملی روستا و عشایر، ۱۸ خانه بهداشت سیار عشایری به بهره‌برداری ‌رسید، گفت: این اقدام تلاشی برای تکمیل زنجیره‌های خدمت‌رسانی در حوزه سلامت فارس است که دسترسی این قشر از جامعه به خدمات سلامت را تسهیل می‌کند. 
وی ادامه داد: نخستین فاز از این خدمت، فروردین ۱۳۹۸ با حضور وزیر بهداشت، با راه‌اندازی ۱۸ خانه بهداشت سیار در ۱۸ منطقه عشایرنشین فارس انجام گرفت و اکنون نیز ۱۸ خانه بهداشت سیار دیگر نیز در ۱۸ منطقه عشایری دیگر استان به بهره‌برداری ‌رسید.
دکتر لطفی اعتبار راه‌اندازی فاز دوم این خانه‌های بهداشت را ۴۵ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از دیگر تلاش‌های مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای راه‌اندازی این خدمت، تربیت بهورزانی از جامعه عشایری استان بوده تا بتوانیم زمینه‌های تعامل بهتر با دریافت‌کنندگان خدمت را فراهم آوریم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بیان اینکه همزمان با هشتمین آیین برگزاری پویش «ره_سلامت»، در روز ملی روستا و عشایر، ۱۸ خانه بهداشت سیار عشایری در فارس به بهره‌برداری رسید، گفت: برای راه‌اندازی این خدمت به نحوی برنامه‌ریزی شده که طی کوچ عشایر در مناطق ییلاق و قشلاق استان، ارائه مراقبت‌های بهداشتی اولیه به جمعیت عشایر کوچنده تداوم داشته باشد. 
دکتر «عبدالرسول همتی» هزینه راه‌اندازی و تجهیز هر کانکس خانه بهداشت سیار عشایری را ۲۵۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: هر کانکس دست‌کم دویست خانوار عشایری را تحت پوشش دارد.
هشتمین آیین پویش «ره_سلامت» با افتتاح ۳۱۳ پروژه بهداشتی درمانی روستایی و عشایر در سراسر کشور و در آستانه روز ملی روستا و عشایر برگزار شد که از این تعداد ۲۳۳ پروژه روستایی شامل ۴۸مرکز خدمات جامع سلامت روستایی با ۲۳ هزار و ۹۰۷ مترمربع زیربنا، ۱۰۵ خانه بهداشت با ۱۰ هزار و ۵۵۵ مترمربع زیربنا، ۷۵ زیست‌پزشک با ۱۶ هزار و ۴۹۹ مترمربع زیربنا، یک پایگاه سلامت با ۵۳۸ مترمربع زیربنا، دو تسهیلات زایمانی با ۲۹۸ مترمربع زیربنا، دو آموزشگاه بهورزی با هزار و ۴۴۰ مترمربع زیربنا و ۸۰ خانه بهداشت سیار عشایری در مناطق مختلف کشور بوده است. 
این آیین با حضور دکتر «حسن روحانی» رئیس‌جمهور به صورت وب کنفرانس، دکتر «علیرضا رئیسی» معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر «عنایت‌الله رحیمی» استاندار فارس، دکتر «کیانوش جهانپور» رئیس مرکز روابط عمومی‌ و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، دکتر «مهرزاد لطفی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «عبدالرسول همتی» معاون بهداشت دانشگاه، دکتر «مهرداد شریفی» معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه، دکتر «سید روح‌الله حسینی» مدیر روابط عمومی دانشگاه، مهندس «مهدی فرجی» سرپرست حراست دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دیگر مسئولان استانی در منطقه چاه‌بید پاسارگاد برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی