[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

توانایی قهرمانی جهان را در خودم می‌بینم، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین- کم‌توجهی، مشکلات مالی، کمبود امکانات و غالباً نبود فضای تخصصی برای رشته‌های مختلف ورزشی، از جمله کلیدواژه‌های ثابت گفت‌وگوهای ما با اهالی ورزش هستند. حالا کرونا هم به این مشکلات افزوده شده و در خصوص رشته جودو، تعلیق نیز بیش از یک سال است که گریبانگیر ورزشکاران این رشته شده و مشکلات اساسی برایشان ایجاد کرده است.
جودو در استان فارس از جمله رشته‌های موفق محسوب می‌شود که در تمامی ‌ارکان‌ها از نیروهای انسانی زبده برخوردار است. رئیس هیئت جودوی فارس، رئیس کمیته آموزش فدراسیون نیز هست و هم در عرصه مربیگری و هم داوری، فارسی‌ها در بالاترین سطح حضور ثابت دارند. همچنین چند جودوکار ملی‌پوش نیز در عضویت تیم‌های مختلف ملی هستند و برای پایان کرونا و رفع تعلیق جودو لحظه
شماری می‌کنند. 
یکی از این ورزشکاران، سجاد حسین‌زاده است. او که در سال 75 در شهرستان فسا به دنیا آمده، یکی از امیدهای حال و آینده تیم ملی به شمار می‌رود و امیدوار است با بهبود شرایط، تلاش‌هایش برای کسب سهمیه المپیک را ادامه دهد. با او گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
فعالیت‌های ورزشی را در ایام کرونا به چه شکل دنبال می‌کنی؟
خب در این شرایط که نمی‌توان جودو را به طور کامل انجام داد. وزارت ورزش هم به طور کلی مبارزه تن به تن را ممنوع اعلام کرده، اما تمرینات هوازی، میدانی و بدنسازی را به طور مرتب انجام می‌دهم.
این تمرینات برای خارج نشدنت از حالت آمادگی کفایت می‌کند؟
بله! خدا را شکر بدنم همچنان آماده است. خود جودو هم تمریناتی دارد که می‌شود به طور انفرادی انجام داد. من همان تمرینات را دنبال می‌کنم ولی به خاطر حفظ سلامتی خودم و خانواده‌ام، با کسی جودو کار
نمی‌کنم.
آخرین بار در چه مسابقاتی شرکت کردی؟
آخرین بار در مسابقات لیگ برتر با تیم رعد پدافند هوایی قم شرکت کردم که تیم ما دوم شد. البته مسابقات به دلیل کرونا نیمه تمام ماند.
از کی عضو تیم ملی هستی؟
من از رده سنی نوجوانان تا بزرگسالان عضو تیم ملی بوده‌ام و در آخرین اردوی تیم ملی پیش از شیوع کرونا هم حضور داشتم. جزو نفرات ثابت هم شده بودم و اسمم برای مسابقات سهمیه المپیک در ازبکستان هم رد شد، اما بخاطر اینکه فدراسیون ما را تعلیق کردند، نتوانستیم در این مسابقات شرکت کنیم.
از رفع تعلیق خبری نیست؟
روز 26 شهریور بود که دادگاه حاکمیت ورزش برگزار شد و آنها رأی را به این سپردند که فدراسیون ایران  فدراسیون جهانی تا یک ماه دیگر، خودشان مشکلاتشان را حل کرده و به نقطه مشترکی برسند. اگر تا اواخر مهر این اتفاق رخ نداد، داداگاه رأیش را اعلام خواهد کرد و تکلیف مشخص خواهد شد. 
اگر نتیجه دادگاه منجر به رفع تعلیق شد، این آمادگی را داری که برای کسب سهمیه المپیک تلاش کنی؟
من نمی‌دانم برنامه فدراسیون برای بعد از رفع تعلیق چیست اما من آماده هستم. این را هم می‌دانم که حتماً به اردوی تیم ملی دعوت می‌شوم، چون قبل از تعلیق فدراسیون، جزو نفرات ثابت ترکیب
تیم ملی بودم.
بنظر خودت گرفتن سهمیه المپیک چقدر دشوار است؟
ورود به المپیک به طور کلی کار دشواری است. ولی خب اگر ان‌شاءالله اردوهای تیم ملی برگزار شود و بتوانند ما را به اردوهای مشترک و مسابقات بین‌المللی بفرستند، گرفتن سهمیه هم دور از دسترس نخواهد بود. همانطور که پیش از ما نیز، بچه‌های زیادی از ایران سهمیه المپیک را کسب کرده‌اند، من هم می‌توانم به این مسابقات بزرگ راه پیدا کنم.
چه شد که جودو را انتخاب کردی؟
من قبل از اینکه به جودو بیایم فوتبالیست بودم اما به دلایلی فوتبال را کنار گذاشتم و به همراه یکی از دوستان به جودو رفتم. خیلی زود علاقه‌مند شدم و ادامه دادم تا الان. در این مدت در سطح شهرستان، استان و کشور مدال‌های زیادی گرفته‌ام و قهرمان ایران و عضو تیم ملی هستم.
از کجا جودو را شروع کردی و مربیانت چه کسانی بودند؟
از فسا شروع کردم زیر نظر آقایان وحید بنا و صادق رحیمی‌که از همین جا می‌خواهم از هر دو عزیز به شکل ویژه‌ای تشکر کنم.
در طول این سال‌ها چه افتخاراتی به دست آوردی؟
من در هر سه رده نوجوانان، جوانان و بزرگسالان قهرمان ایرانم و در مسابقات انتخابی درون اردویی تیم ملی هم چندبار اول شدم. اما تا به حال فرصت نشده به مسابقات خارجی اعزام شوم. یک بار قرار بود به هند بروم که نشد و سال گذشته هم قرار بود به ازبکستان برویم برای کسب سهمیه المپیک که این بار هم به علت تعلیق فدراسیون نتوانستم.
در راه قهرمانی و اهداف بزرگت چه دغدغه‌هایی داری؟
دغدغه همیشگی من این بوده که چرا در شهرستانم حمایتی از من صورت نمی‌گیرد. من تنها ملی‌پوش فسایی در تمام رشته‌های ورزشی هستم که یار ثابت تیم ملی هستم و همواره در اردوها حضور دارم. اما نه از لحاظ مالی حمایت می‌شوم و نه توجه خاصی از سوی مسئولان شهرستان می‌بینم. من دائماً به اردوهای تیم ملی رفت و آمد داشته‌ام و حتی کار به جایی رسید که نزدیک بود به مسابقات ورودی المپیک هم اعزام شوم اما باز هم برایشان سخت بود که کمکی به من بکنند. اگر بخواهم کمکی از آنها بگیرم، باید حتماً با جر و بحث و دعوا کارم را پیش ببرم. کمک‌هایی هم که می‌کنند در حد صد هزار و دویست هزار تومان است که واقعاً توهین به شعور و شخصیت ورزشکار است! اداره ورزش شهرستان وظیفه دارد به من کمک کند. رئیس قبلی که همین اخیراً عوض شد و دیگر انتقادی هم از وی بکنیم فایده‌ای ندارد. امیدوارم رئیس جدید بیشتر به فکر ما باشد. من بارها برای رفع مشکلاتم به اداره رفته‌ام اما انگار کسانی که می‌آیند هیچ اطلاعی از ورزش ندارند. تفاوت بین رشته‌های المپیکی و سایر رشته‌ها را تشخیص نمی‌دهند. نمی‌دانم به چه دلیل اینها را می‌گذارند رئیس یک ارگان ورزشی! کسی که تفاوت کاراته و جودو را تشخیص نمی‌دهد، بر اساس چه معیاری سکاندار ورزش می‌شود؟ امیدوارم افراد جدیدی که می‌آیند شناخت خوبی از ورزش و ورزشکاران داشته باشند و ما ورزشکارها بیش از این تاوان سیاست‌های غلط و عملکرد سلیقه‌ای و غیرورزشی برخی مسئولان
را نپردازیم.
در فسا سالن اختصاصی برای جودو دارید؟
بله یک سالن است که به نام زنده یاد حسین بنا، نامگذاری شده است.
فکر می‌کنی تا چه سنی بتوانی جودو را به صورت حرفه‌ای دنبال کنی؟
شکر خدا بدن سالمی‌ دارم و تا چند سال دیگر می‌توانم ادامه بدهم. اگر به اندازه کافی به کارمان بها داده شود و کاری نکنند که چند سال دیگر سرخورده شوم و ورزش را کنار بگذارم. یک ورزشکار تا یک جایی می‌تواند از لحاظ مالی خود را تأمین کند و برای تداوم، نیاز به حمایت دارد. اگر حمایت به صورت کافی صورت گیرد، قول می‌دهم بتوانم مدال‌های جهانی و المپیک را بگیرم. این استعداد را در خودم می‌بینم.
حرف پایانی؟
باید تشکر ویژه‌ای کنم از آقای زارع‌نژاد، ریاست هیئت جودوی استان که چون خودشان قهرمان این رشته بوده‌اند، قهرمان‌های فعلی استان را هم درک می‌کنند. همیشه در حد توانشان از ما حمایت کرده‌اند و تلاش می‌کنند، با فدراسیون دائماً رایزنی کنند تا حقمان محفوظ باشد، ما را به سفرهای مختلف می‌فرستند و تا آن جایی که بتوانند برایمان هزینه می‌کنند. باید بابت کارهایی که انجام می‌دهند قدردانشان باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی