[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۱
  • دوره جدید

بانک‌های اطلاعاتی در بحران اقتصادی کاربردی شوند ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور با تأکید بر مدیریت جهادی برای حل مشکلات کشور گفت: مردم از شنیدن افعال آینده از زبان برخی مسئولان خسته شده‌اند.
دکتر محمدشریف ملکزاده، عضو شورای اجرایی و رئیس منطقه‌ای آسیای مرکزی و خاورمیانه روسای دانشگاه‌های جهان در جمع خبرنگاران با تشریح ریشه‌های نابسامانی اقتصادی کشور و با اشاره به راهبردهای حل مشکل اظهار داشت: عدم استفاده از بانک‌های اطلاعاتی اقتصادی و اجتماعی، انحصار و ناکارآمدی، نبود دیپلماسی اقتصادی سازگار با اهداف بلند کشور، ناکارآمدی نظام تصمیم‌گیری اقتصادی را می‌توان از عوامل مشکلات اقتصادی دانست.
وی تعدد نهادهای تصمیم‌گیر در حوزه اقتصاد را نیز یکی از معضلات کشور عنوان کرد و گفت: نگرش کوتاه مدت در اتخاذ تصمیم‌های اقتصادی نیز ضربه‌های فراوانی به اقتصاد کشور وارد کرده است.
به گفته ملکزاده توسعه اقتصادی نیازمند شفافیت، هوشمندی و مقاومت است.
ملکزاده با اشاره به مثلث فساد اقتصادی شامل بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌ها، عدم وجود سیستم‌های هوشمند اقتصادی و سیستم جامع نظارتی نیز گفت: ما امروز قانون خوب در کشور داریم اما بخش نامه‌ها و تبصره‌های پیچیده و دست‌وپاگیر آن مردم و سرمایه‌گذار را سردرگم کرده است. 
وی ادامه داد: توانمندسازی آحاد جامعه، وضع مقررات هوشمند، ایجاد فرصت‌های جذاب منطقه‌ای، رویکرد درست در سیستم مالیاتی و سیاست کارآمد ارزی، ثبات در تصمیم‌گیری و... می‌تواند راهگشا باشد اما متأسفانه امروز بخش خصوصی ما با این دستورالعمل‌های دست‌وپاگیر، راهی برای ورود به عرصه اقتصادی ندارد.
رئیس منطقه‌ای آسیای مرکزی و خاورمیانه روسای دانشگاه‌های جهان سیاست‌های فعلی اقتصادی را موجب بی‌اعتمادی مردم به دستگاه اجرایی دانست و گفت: امروز مردم اعتماد خود را نسبت به سیاست‌های اقتصادی در حوزه اجرایی از دست داده‌اند.
ملکزاده عدم توجه به سخن کارشناسان را نیز عامل بی‌ثباتی اقتصادی عنوان کرد و گفت: ماه‌ها پیش در مورد گران شدن ارز و سکه هشدار داده‌ام اما کسی توجه نکرد تا اینکه امروز شاهد بالا رفتن لحظه‌ای ارز هستیم.
وی فساد اقتصادی را ناشی از عدم شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات دانست و گفت: این فساد در نهایت با سست کردن بنیان‌های کشورها، به تهدید ملی در آن کشورها می‌انجامد.
وی همچنین گفت: رانت اطلاعاتی، نقض در نظارت، برخی چشم‌پوشی‌ها، عدم اعتقاد به اقتصاد مقاومتی و بعضاً سپردن پست‌های کلیدی به افراد بی‌تخصص و بی‌اعتقاد به مبانی اقتصاد مقاومتی نیز مشکلات اقتصادی کشور را دوچندان کرده است.
ملکزاده با تأکید بر بازگرداندن اعتماد عمومی افزود: همه شعارگونه از اقتصاد مقاومتی حرف زدند اما اعتقاد راسخی به اصل موضوع نداشته‌اند و با لحاظ اینکه کشور در سال‌های گذشته دچار ضعف مفرط در مدیریت بوده و بی‌ثباتی در آن بوده است، نتیجه‌ای حاصل نشده است.
وی در عین حال گفت: کشور ما به برکت انقلاب اسلامی از جمع نخبگان برخوردار است اما از این نخبگان به خوبی استفاده نشده است و بیشتر دچار یک شعارگرایی هستیم که اثرات منفی خود را در جامعه گذاشته است.
ملکزاده خاطرنشان کرد: مردم پس از طرح شعارها اگر عملی از مسئولان نبینند، اعتماد خود را هم به آن مسئول و هم به بخش‌های دیگر کشور از دست می‌دهند و این برای کلیت نظام مناسب نیست.
وی با تأکید بر مدیریت جهادی برای حل مشکلات کشور افزود: مدیریت جهادی یعنی دوری از حرکات پوپولیستی و حرکات عوام‌فریبانه و شعاری و اقداماتی که اعتماد مردم را به سیستم اجرایی کم کرده است.
ملکزاده در عین حال گفت: محول کردن همه امور به آینده‌ای که هرگز نمی‌آید درست نیست لذا نظام باید مدیران عملگرا را انتخاب کند چراکه مردم از به کارگیری افعال آینده از زبان برخی مسئولان خسته شده‌اند و «باید باید» گفتن‌های آنان با فعل آینده را، فرار از مسئولیت قلمداد می‌کنند.
وی با بیان اینکه عملگرایی باعث پیوند دولت و مردم و توانمندی نظام سیاسی می‌شود در حالی که وعده‌گرایی خلاف آن عمل می‌کند، گفت: سیستم‌های نظارتی کشور باید وعده‌های بی‌عمل را رصد کند چراکه این وعده‌های بی‌عمل بنیان‌های جامعه را متزلزل کرده و خود نوعی اختلاس است چراکه فکر و آرامش مردم را به هم می‌ریزد.
ملکزاده تأکید کرد: سیستم نظارتی ما باید به گونه‌ای ناظر باشد که اگر کسی به مردم وعده می‌دهد، باید در برابر وعده و حرفش سند و تعهد بدهد و ملزم به اجرای آن باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی