[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

مطالعات کاربردی شود ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس یادآور شد که توجه به چند گونه جانوری خاص، شیوه درست مدیریت زیست‌بوم نیست؛ زیرا در نگاه جامع و سیستمی، توجه به کُل اجزای زیست‌بوم یک ضرورت است.
حمید ظهرابی در جلسه شورای راهبردی پژوهش و فناوری محیط‌زیست فارس، با تأکید بر ضرورت حفظ تنوع زیستی، گفت: یکی از تعاریف تنوع زیستی بر پایه تنوع ژن، گونه و زیست‌بوم استوار شده و منطقی آن است که در تدوین اهداف توسعه پایدار نگاه زیست‌بومی به محیط‌زیست داشته باشیم و تنوع گونه‌ها را مدنظر قرار دهیم و صرفاً به جایگاه و نقش گونه‌های خاص در محیط‌زیست نپردازیم.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط‌عمومی حفاظت محیط‌زیست فارس، ظهرابی اضافه کرد: در نگاه جامع و سیستمی توجه به تمام اجزای زیست‌بوم ضروری است و باید کُل گونه‌های جانوری، گیاهی و اجزای زنده و غیرزنده طبیعت دیده شود. 
ظهرابی، حفاظت بیشتر از گونه‌های کمیاب را یادآور و متذکر شد: مطالعات پژوهشی زیادی روی اجزای مختلف محیط‌زیست انجام شده است، اما متأسفانه در کشور ما از این مطالعات در مدیریت یکپارچه بهره‌گیری نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: وقت آن است که به‌جای خاک‌خوردن مطالعات در کتابخانه‌ها، از این دستاورد‌های علمی در مدیریت اصولی و دستیابی به توسعه پایدار بهره‌گیری شود. 
ظهرابی مطالعه بر روی انواع گونه نادر حیات وحش را کاربردی خوانده و از همکاران خود در معاونت فنی خواست تا به‌جای حفاظت سنتی از حیات وحش با تکیه بر مطالعات و پژوهش‌های آکادمیک و تلفیق آن با تجربیات کارشناسی شیوه کار خود را به‌روزرسانی کنند. 
وی همچنین گفت: طبق نتایج مطالعه انجام‌شده، ۶ گونه سیاه‌ماهی شامل سعدی، فردوسی، کدی، مند، فلس‌درشت و تروتا در منابع آبی استان فارس مشاهده شده است.
ظهرابی نقطه قوت در این مطالعه را شناسایی دو گونه جدید سیاه‌ماهی بومی استان فارس شامل «کدی» و «فردوسی» دانست و گفت: گونه سیاه‌ماهی کدی در فارس پراکنش محدودی داشته و گونه سیاه‌ماهی فردوسی اندمیک فارس بوده و پراکنش آن فقط در یک منطقه از این استان ثبت شده است.
وی این موضوع را از مهم‌ترین جاذبه‌ها از نظر حفاظتی، علمی و فنی در بحث شناسایی گونه‌های مختلف ماهی سیاه برشمرد و گفت: گونه‌های سیاه‌ماهی سعدی، سیاه‌ماهی مند و سیاه‌ماهی فلس‌درشت در منطقه کوچکی از جنوب ایران زیست کرده و اندمیک کشور ایران محسوب می‌شوند که در استان فارس نیز مشاهده می‌شوند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس خاطرنشان کرد که این استان با توجه به زیست تعداد قابل‌توجهی از ماهی‌های بومی و اندمیک، از تنوع زیستی خوبی برخوردار بوده و غنی محسوب می‌شود.
در این جلسه که با حضور معاونان محیط‌زیست و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و اعضای شورای پژوهشی این اداره به شکل ویدئوکنفرانسی برگزار شد، نتایج طرح «آرایه‌شناسی، تبارزایی و جغرافیای گروه گونه‌های سیاه‌ماهی فلس‌درشت در استان فارس با استفاده از ریخت‌شناسی مقایسه‌ای و نشانگرهای مولکولی با رویکرد حفاظتی» موردبحث و بررسی قرار گرفت.
این طرح با حمایت اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست فارس در سطح استان اجرایی شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی