[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

چرا مسیر برگشت همیشه کوتاه‌تر از مسیر رفت به نظر می‌آید؟ ، روزنامه شیراز نوین

آلن بین، فضانورد ناسا هنگام بازگشت از مأموریت سفر به ماه احساس کرده بود مسیر بازگشت به زمین کوتاه‌تر شده. به گزارش روزیاتو، احتمالاً شما هم زمانی که بعد از یک سفر طولانی به خانه برمی‌گردید همین احساس را دارید. این پدیده را بسیاری از ما تجربه کرده‌ایم و دانشمندان بالاخره علتش را پیدا کردند. در ادامه می‌خواهیم ببنیم چرا مسیر برگشت همیشه کوتاه‌تر از مسیر رفت به نظر می‌آید.
حتی اگر از مسیر جدیدی برویم هم کوتاه‌تر به نظر می‌رسد
دانشمندان ابتدا علت این پدیده که از آن به عنوان «اثر سفر بازگشت» یاد می‌شود را آشنایی می‌دانستند. چون در یک مسیر تکراری با محیط اطراف‌مان آشنا هستیم، به همین خاطر در راه برگشت به خانه گذر زمان را احساس نمی‌کنیم. با این حال، این اثر هم در سفرهای هوایی حس می‌شود هم زمانی که از یک مسیر متفاوت برویم. بنابراین علت آن آشنایی نیست. مسأله نه بر سر اندازه‌گیری زمانی که می‌گذرد، بلکه بر سر قضاوت ما دربارۀ زمان بر اساس خاطرات‌مان است. در طول سفر ما تفاوتی در نحوۀ گذر زمان احساس نمی‌کنیم، اما با پایان سفر، مسیر بازگشت به نظرمان کوتاه‌تر می‌آید.
به علاوه، هنگام ترک خانه معمولاً برنامه‌ریزی می‌کنیم که چه ساعتی به مقصد برسیم. این مسئله باعث می‌شود به زمان توجه کنیم و ساعت را زیاد چک کنیم، به همین دلیل این احساس را پیدا می‌کنیم که زمان نمی‌گذرد.
به سفرمان خیلی خوش بینیم
وقتی به سفری می‌رویم که برایش هیجان داریم، این حس برایمان به وجود می‌آید که انگار خیلی طول کشید تا به مقصد برسیم. به همین خاطر وقتی آمادۀ بازگشت به خانه می‌شویم، فکر می‌کنیم حتماً باز هم خیلی طول می‌کشد تا برسیم، اما این بار وضع فرق می‌کند، چون دیگر آن شادی و خوشحالی را نداریم. حس چشم انتظاری باعث می‌شود که فکر کنیم در مقایسه با زمانی که در راه برگشت به خانه هستیم، بیشتر طول می‌کشد تا به مقصد خود برسیم.
ممکن است این حالت را هنگام تماشای یک ویدئو هم تجربه کنیم
دانشمندان می خواستند ببینند که آیا هنگام تماشای یک ویدئو هم این اثر حس می‌شود. به همین دلیل دو ویدئو از یک فرد یکسان در حال دوچرخه‌سواری برای شرکت‌کنندگان آزمایش پخش کردند. مدت زمان هر دو ویدئو ۷ دقیقه بود و شرکت‌کنندگان باید آن‌ها را تماشا می‌کردند و می‌دیدند که آیا «اثر سفر بازگشت» را حس می‌کنند. نتیجه نشان داد که این اثر در هنگام تماشای ویدئو هم حس می‌شود. شرکت‌کنندگان حس می کردند فرد دوچرخه‌سوار زودتر به خانه‌اش رسیده بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی