[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

ساواته به المپیک وارد شود، من مدالش را می‌گیرم! ، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین- «ساوات» یک هنر رزمی فرانسوی که در آن استفاده از ضربات دست، پا و سلاح‌های سرد آموخته می‌شود. هنر رزمی ساوات که در ایران با نام «ساواته» شناخته می‌شود، روشی مشابه کیک بوکسینگ است که در هنگام مبارزه از کفش استفاده می‌شود. این ورزش از ابتدای قرن نوزدهم با نام شوسان و با الهام از بوکس انگلیسی ولی با تفاوت مشهود در استفاده از ضربات پا پایه‌گذاری شد.
ساواته یکی از معدود رشته‌های رزمی است که خاستگاهی غیرآسیایی دارد و از اروپا ظهور کرده است. ایرانی‌ها هم حرف‌های زیادی برای گفتن در این رشته دارند و به خصوص در استان فارس و شهر شیراز نیز علاقه‌مندان خوبی برای خود دست و پا کرده است.
وحید سنایی، رئیس انجمن ساواته استان فارس، سال گذشته به عنوان مربی تیم ملی جوانان به مسابقات مجارستان نیز اعزام شد. یکی از شاگردان او علی جمالی است. 
جمالی که تنها 18 سال سن دارد، در مسابقات 2019 مجارستان صاحب مدال برنز شد. او در خصوص چگونگی ورودش به این رشته ورزشی می‌گوید: من پیش از این که وارد ساواته شوم، فوتبال و بسکتبال را انجام می‌دادم اما نه به صورت حرفه ای. سپس توسط یکی از دوستانم به استاد سنایی معرفی شدم و از همان ابتدا کارم را با تمام توان آغاز کردم. تا جایی پیش رفتم که به تیم ملی رسیدم و به مسابقات جهانی نیز راه پیدا کردم. البته من در ابتدا به مدت یک سال بوکس تمرین می‌کردم ولی در ادامه به ساواته علاقه‌مند شدم و آن را ادامه دادم. دو سه سال کار کردم تا به تیم ملی رسیدم. ساواته یک ورزش جذاب است که تکنیک در آن حرف اول را می‌زند. برای آنهایی که با کاراته آشنا هستند، شاید نوع مبارزه و فنون ساواته آشنا باشد. البته این رشته در حقیقت تلفیقی از دو رشته بوکس و کیک بوکسینگ است و جذابیت بالایش باعث شد در این رشته بمانم.
وی در خصوص مشوق اصلی‌اش برای ورود به این رشته ورزشی می‌گوید: من ابتدا به صورت تفریحی وارد این ورزش شدم اما استاد سنایی از همان ابتدا می‌گفت پتانسیل این را داری که تا سطح حرفه‌ای پیش بروی. اگر وقت و تمرکزت را رویش بگذاری، حتماً به یک جایی می‌رسی. من هم به همین خاطر این رشته را جدی گرفتم و پیش رفتم.
جمالی در پاسخ به این سؤال که یک نوجوان علاقه‌مند باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا در این رشته موفق شود گفت : بنظر من پشتکار و علاقه مهم‌ترین فاکتورها هستند. از نظر فیزیکی نیز، این که کشش بدنی خوبی داشته باشند و همچنین انعطاف‌پذیری بالا می‌تواند به آنها در این رشته کمک زیادی کند.
این قهرمان شیرازی که می‌گوید در کنار ورزش به طور منظم در حال درس خواندن است و می‌خواهد دندانپزشک شود، در خصوص افتخاراتی که تا کنون به دست آورده، گفت: اولین بار که به یک مسابقه رسمی اعزام شدم، سال گذشته بود که در مسابقات انتخابی تیم ملی در تهران شرکت کردم. پس از دو سال کار کردن مداوم، با آمادگی خوبی به این مسابقات رفتم و خیلی هم خوب ظاهر شدم و به تیم ملی راه یافتم. در وزن 75 کیلوگرم، 4 مسابقه انجام دادم و به عنوان سومی دست یافتم. جو بسیار خوبی بر آن اردو حاکم بود و چون مربی خودم، مربی تیم ملی نیز بود، احساس خوبی داشتم.
وی در خصوص مسابقات سال گذشته مجارستان نیز گفت: در آن مسابقات نیز در وزن 75 کیلوگرم شرکت کردم. ورزشکاری از کشور میزبان را بردم، اما به رقیب فرانسوی باختم. این رشتۀ تخصصی آنهاست و تبحر بالایی در آن دارند. در ایران هم رقبای خیلی زیادی، به خصوص در رده سنی بزرگسالان دارم اما فعلاً کسی را بهتر از خودم نمی‌بینم. در مسابقات مجارستان نیز من تنها مدال‌آور ایران بودم. ضمن اینکه در تیم 4 نفرۀ ایران، به جز من 2 ورزشکار فارسی دیگر نیز حضور داشتند. به لطف استاد خوبی که داریم، از لحاظ تکنیکی چندان فرقی با رقبا نداشتیم اما خُب طبیعی بود در اولین حضورمان، کمی با جو ناآشنا باشیم و استرس زیادی هم داشتیم که روی کارمان تأثیر منفی گذاشته بود. اما هیچکس از حضور در این رقابت‌ها پشیمان نیست چون تجربه بسیار خوبی نصیبمان شد. من به شخصه استرس کمتری داشتم و مدال هم گرفتم.
این ساواته‌کار فارسی در خصوص چگونگی انجام تمرینات در دوره کرونا گفت: ماه‌هاست که به صورت آنلاین زیرنظر مربیان تمرین می‌کنیم اما سخت است. در خانه نمی‌توان مانند باشگاه تمرین کرد. عشق و علاقه باعث می‌شود امیدمان را از دست ندهیم و
ادامه دهیم.
وی با اشاره به اینکه ممکن است ساواته در المپیک 2024 حضور داشته باشد گفت: بالاترین حد هر ورزشی مسابقات المپیک است و من هم امیدوارم ساواته به المپیک راه یابد و من هم بتوانم به مدال المپیک برسم.
علی جمالی در مورد علاقه‌اش به مربیگری در این رشته ورزشی گفت: خیلی به مربیگری در این رشته فکر کرده‌ام و علاقه دارم. همین حالا هم می‌توانم حکم مربیگری‌ام را بگیرم. ساواته ورزش آسانی نیست و برای رسیدن به درجات بالا در آن، باید حداقل روزی چهار یا پنج ساعت وقت بگذارید. البته فکر نمی‌کنم برای کسی که علاقه داشته باشد، این مقدار تمرین چیز زیاد و سختی باشد. برتری ساواته نسبت به سایر رشته‌های رزمی این است که زیبایی بیشتری دارد و شلوغ بازی‌هایی که در سایر رشته‌ها می‌بینید را اینجا نمی‌بینید. 
قهرمان شیرازی ساواته کشور در پایان صحبت‌هایش گفت: به نوجوانان هم سن و سالم توصیه می‌کنم اگر به چیزی علاقه دارند، اجازه ندهند هیچ چیز و هیچ‌کس مانع پیشرفتشان شود. تمام تلاش خود را انجام دهند و مطمئن باشند به هدف می‌رسند. امیدوارم مسئولان نیز بیشتر روی ورزشکارانی که نیاز به پشتیبانی دارند، سرمایه‌گذاری کنند. همچنین می‌خواهم از پدر، مادر و استادم که بزرگترین حامیان من بوده‌اند تشکر کنم که بدون کمکشان هرگز به اینجا نمی‌رسیدم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی