[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

پایش پاتوق معتادان تزریقی در پنج شهرستان فارس ، روزنامه شیراز نوین

گام نخست پروژه مکان‌یابی و برآورد اندازه اعتیاد تزریقی (مپینگ) در شهرستان‌های، کازرون، داراب، مرودشت، فیروزآباد و کوار از نیمه دوم شهریورماه ۹۹ آغاز شده و پاتوق‌های مصرف مواد در این شهرستان‌ها در زمینه مطالعات اعتیاد تزریقی و اندازه‌گیری آن فعال شده‌اند. به گزارش ایرنا، با انجام به‌موقع پروژه مکان‌یابی و برآورد اندازه اعتیاد تزریقی در پنج شهرستان و ارسال گزارش درخواستی وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق به کسب رتبه برتر در اجرای گام نخست پروژه مکان‌یابی و برآورد اندازه اعتیاد تزریقی در بین دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور شد.
فریبا رضایی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز با این توضیح که این پروژه، روشی است برای برآورد اندازه جمعیت مصرف‌کنندگان تزریقی و مشخص‌کردن مکان تجمع و زمان‌های شلوغی پاتوق‌های مصرف‌کنندگان تزریقی مواد، افزود: در راستای پیشگیری از بیماری‌های عفونی ایدز و هپاتیت، گروه هدف اصلی برنامه کاهش آسیب اعتیاد، مصرف‌کنندگان تزریقی هستند و در همین راستا، لازم است اطلاعات دقیقی از تعداد مصرف‌کنندگان تزریقی و محل تجمع آنها (پاتوق‌ها) داشته باشیم. رضایی ادامه داد: در مرحله نخست این پروژه می‌توان به‌صورت مستقیم، اندازه جمعیت گروه‌های پُرخطر را به‌منظور برنامه‌ریزی و طرح‌های محلی و ملی برآورد کرد و در وهله دوم بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده از روش مستقیم می‌توان نتایج را به دیگر محلات یا شهرهای دیگر تعمیم داد تا در نتیجه به یک برآورد کشوری دست پیدا کنیم. مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه اضافه کرد: بر اساس نتایج این پروژه، سیاست‌گذاری‌های وزارت بهداشت در برنامه کاهش آسیب اعتیاد و راه‌اندازی مراکز ارائه‌دهنده خدمات کاهش آسیب تعیین می‌شود.
رضایی با بیان اینکه این پروژه شامل شش مرحله است، اعلام کرد: بررسی تکوینی (تهیه اطلاعات اولیه و زمینه‌ای) به‌عنوان مرحله یکم این پروژه، تهیه فهرست مرجع و نهایی‌سازی پاتوق‌ها به‌عنوان مرحله دوم، تشکیل تیم‌های میدانی، توانمندسازی تیم‌ها و هماهنگی‌های اجرایی به‌عنوان مرحله سوم، بازدید از پاتوق‌ها و بررسی مجدد پاتوق‌ها به‌عنوان مرحله چهارم، نظارت بر فیلد و پاتوق‌ها به‌عنوان مرحله پنجم و برگزاری نشست با ذی‌نفعان و مرور نتایج با آنها به‌عنوان مرحله ششم است. او یادآور شد: به دلیل لزوم دسترسی به اطلاعات و داده‌های دیگر سازمان‌ها و نهاد‌ها ازجمله فرمانداری، شهرداری، نیروی انتظامی، بهزیستی و دیگر ارگان‌های مرتبط در فاز نخست پروژه، طی برگزاری نشست‌ها، لیست پاتوق‌های تحت پوشش هر سازمان جمع‌آوری شد.
مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه افزود: نشست‌هایی نیز با مصرف‌کنندگان تزریقی برگزار شد تا از اطلاعات گروه همتا در دسترسی به پاتوق‌های شهرستان‌ها استفاده شود.
رضایی در پایان اشاره کرد: قرار است در مرحله بعدی پروژه، تیم میدانی متشکل از مدیر اجرایی، پرسشگر و نیروی همتا، از پاتوق‌های شناسایی‌شده بازدید کنند و طی مصاحبه و شمارش نفرات در پاتوق، وضعیت شهرستان را مشخص کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی