[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

هشدار بدون نظارت ، روزنامه شیراز نوین

هشدار بدون نظارت 
پدافند در برابر کووید 19 عادی‌سازی شده است 

روند صعودی تعداد مبتلایان و فوت‌شدگان بیماری کروناویروس در استان فارس، از میانه شهریور با سرعتی آرام اما به شکلی پیوسته، مسیری صعودی داشته و علی‌رغم هشدارهای مکرر مسئولان، بررسی‌های میدانی حاکی از کاهش حساسیت به مفاد دستورالعمل‌های بهداشتی است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، دیروز شنبه ۱۹ مهر، آمار تعداد کل مبتلایان قطعی کروناویروس در استان فارس را ۶۱هزار و ۳۵۱ نفر و بهبودیافتگان از این بیماری را ۵۵هزار و ۲۵ نفر اعلام کرد.
دکتر عبدالرسول همتی، با بیان اینکه شهرستان شیراز با ۲۹هزار و ۴۱ بیمار، با فاصله بسیار نسبت به ۳۶ شهرستان دیگر فارس، در رتبه اول تعداد مبتلایان قرار دارد، گفت: شهروندان باید متوجه باشند که هیچ‌یک از گروه‌های سنی و جنسی در برابر این بیماری مصونیت ندارند.
به گزارش ایسنا، بررسی‌های میدانی خبرنگاران حاکی از کاهش حساسیت‌های شهروندان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی خصوصاً استفاده از ماسک است؛ به‌طوری‌که برخی از شهروندان، به‌ویژه گروه پسران جوان و افراد گروه سنی کودکان، حتی هنگام تردد در اماکن عمومی هم تمایلی به استفاده از ماسک ندارند.
براساس این بررسی میدانی، اغلب کسبه و ساکنان محله‌ها در محدوده‌های شمال‌غرب، جنوب‌شرق و جنوبی، از ماسک استفاده نمی‌کنند و اکثر قریب به اتفاق آنها، محلول‌ ضدعفونی‌کننده دست به‌همراه ندارند و چندان تمایلی به شست‌وشوی مکرر دست‌ها نشان نمی‌دهند.
معتدل‌شدن هوا و کاسته‌شدن از شدت گرما در شیراز با افزایش میزان تردد شهروندان در مراکز تجاری، تفریحی طبیعی و بوستان‌ها و نقاط گردشگری و همچنین رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها، کافی‌شاپ‌ها و... خصوصاً در روزهای پایانی هفته همراه بوده و اکثر افراد با این تصور که در جمع خانوادگی فرد بیماری وجود ندارد لذا الزامی به استفاده از ماسک نیست، تمایلی به زدن 
ماسک ندارند.
طی هفته‌های اخیر حجم مسافران اتوبوس درون‌شهری و مترو در شیراز به شکل قابل‌توجهی افزایش یافته و براساس بررسی میدانی خبرنگاران ایسنا، برخی از مسافران با وجود نبود امکان رعایت فاصله فیزیکی، از ماسک هم استفاده نمی‌کنند.
افزایش شمار مسافران قطارشهری و اتوبوس‌های خط واحد و اکتفای مسئولان این بخش به نصب تابلو و بنرهایی مبنی بر الزامی‌بودن ماسک برای مسافران و نبود هیچ‌گونه نظارتی بر آن، بر روند افزایشی شیوع بیماری کروناویروس تأثیرگذار بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی