[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۲۰
  • دوره جدید

دستگاه فرهنگ فارس به پیشواز حافظ می‌رود، روزنامه شیراز نوین

آیین آغاز برنامه‌های یادروز حافظ روز شنبه 19 مهرماه جاری ساعت 21:05 از شبکه فارس پخش شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، بیستم مهرماه هرساله در تقویم ایران برای گرامیداشت حافظ شیرازی، این شاعر شیرین‌سخن پارسی، به‌عنوان یادروز حافظ نام‌گذاری شده است و همه‌ساله برای بزرگداشت این سخن‌سرای غزل و عرفان رویدادهای فرهنگی و هنری بسیاری در بازه‌ یک هفته‌ای برگزار می‌شد. امسال نیز اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همگام با کرسی حافظ‌پژوهی و همکاری استانداری فارس، دانشگاه شیراز، شهرداری شیراز، صداوسیمای مرکز فارس، سازمان میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی استان فارس، اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس و شرکت دانش‌بنیان ابر دراک برنامه‌های یادروز حافظ را دستور کار قرار داده است. 
صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: امسال به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا، مجبور شدیم با توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی ستاد استانی مبارزه و پیشگیری با بیماری کرونا، برنامه‌های یادروز حافظ را بر بستر مجازی برگزار کنیم. سهرابی ادامه داد: سخنرانی‌های امسال رویکردی آسیب‌شناسانه دارند که روز یکشنبه 20 مهرماه جاری و همزمان با یادروز حافظ، از ساعت 19، بهاءالدین خرمشاهی، برخی از مهم‌ترین مرجع‌های حافظ‌پژوهی را می‌شناساند، میرجلال‌الدین کزازی نیز درباره دوگانه‌گرایی ایرانی در سروده‌های حافظ سخن خواهد گفت و محمود فتوحی رودمعجنی هم زمینه حافظ در چهارسوی نظریه‌های ادبی را بررسی خواهد کرد. 
وی ادامه داد: روز دوشنبه 21 مهرماه جاری نیز سودابه نوذری، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری که به حافظ‌پژوهی می‌پردازند را با رویکردی انتقادی بررسی و آسیب‌شناسی می‌کند. محسن معینی هم از رویکردهای کلی به شخصیت و شعر حافظ از سال ۱۳۰۰ تا امروز گزارشی تحلیلی بیان خواهد کرد. غلامرضا کافی، از پژوهشگران ادبیات دینی فارس هم به بیان بهره عاشوراییان از شعر حافظ خواهد پرداخت. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد: روز سه‌شنبه 22 مهرماه جاری و در سومین نشست علمی یادروز حافظ عبدالمحمود رضوانی درباره‌ مشکلات ترجمه‌ آثار بزرگانی چون حافظ سخن خواهد گفت. مو هونگ یان از دانشگاه مطالعات خارجی پکن و رئیس مرکز ایران‌شناسی این دانشگاه نیز ترجمه‌های حافظ در چین را بررسی می‌کند. دیگر سخنران این رویداد مریم حسینی است که گریز از هژمونی، از سنایی تا حافظ را بیان خواهد کرد. 
دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس با بیان اینکه چهارشنبه 23 مهرماه جاری روز پایانی گرامیداشت حافظ است، افزود: در این روز سه نشست علمی دیگر خواهیم داشت. در این روز حجابی کرلانقیچ، مترجم دیوان حافظ به زبان ترکی استانبولی درباره ترجمه‌های استانبولی حافظ و حافظ‌شناسی در دوره جمهوری ترکیه سخن خواهد گفت. همچنین روشنک اکرمی، حضور حافظ را در دفترهای شعر امرسون بررسی می‌کند و عدنان قره اسماعیل اغلو از استادان نامدار زبان و ادبیات فارسی از کشور ترکیه، جایگاه حافظ شیرازی را در فرهنگ و ادب آسیای صغیر بررسی خواهد کرد. گفتنی است این نشست‌های علمی بر بستر مجازی پخش خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند از لینک اصلی به آدرس derak.live/stream/hafezstudies یا از لینک فرعی به آدرس vc44.shirazu.ac.ir/hafezstudies آن را تماشا کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی