[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

۶ روشی که مغز برای فریب دادن ما به کار می‌گیرد ، روزنامه شیراز نوین

شما هم یک لیوان محبوب دارید که طعم چای را برایتان بهتر می‌کند؟ شما هم ترجیح می‌دهید همۀ چیزها را با دست راست‌تان بردارید (البته اگر راست دست هستید)؟ احتمالاً تا به حال هیچوقت به این فکر نکرده‌اید که حتی عادی‌ترین کارهای ما نه فقط یک عادت بلکه حقه‌های ذهن‌مان هستند.
به گزارش روزیاتو، اگر مایلید منشأ این پدیده را بدانید و این سؤال هم برایتان وجود دارد که چرا وقتی قرار است اتفاق مهمی بیفتد، به پشت گوش انداختن کارها روی می‌آوریم، این مطلب را از دست ندهید. جواب سؤالات‌تان همینجا است.
۱- چشم‌های ما می‌توانند مزۀ مواد غذایی را تغییر دهند
تحقیقات نشان می‌دهد رنگ ظروف غذاخوری می‌تواند طعم و رایحۀ مواد غذایی را تغییر دهد. مثلاً نوشیدنی هات‌چاکلت در یک لیوان نارنجی یا کرم رنگ خوش طعم‌تر به نظر می‌رسد و ژلۀ توت‌فرنگی وقتی در یک ظرف سفید، نه تیره رنگ سرو می‌شود مزۀ بیشتری دارد. به همین خاطر است که بسیاری از آدم‌ها لیوان و بشقاب مورد علاقه‌شان را دارند.
چند حقیقت جالب دربارۀ درک مزه:
بشقاب‌های زرد رنگ مزۀ لیموترش را بیشتر می‌کنند.
نوشیدنی‌های سرد را بهتر است در لیوان‌هایی که رنگ سردتری دارند سرو کرد.
مواد غذایی اگر در بشقاب صورتی رنگ سرو شوند مزه شیرین‌تری پیدا می‌کنند.
۲- دست راست بلندتر از دست چپ به نظر می‌رسد
تحقیقات نشان داده دست راست از دست چپ حداقل یک اینچ (حدود ۲/۵ سانتی‌متر) بلندتر به نظر می‌رسد. به همین خاطر است که فکر می‌کنید اگر دست راست‌تان را دراز کنید زودتر به یک چیز می‌رسید (البته اگر راست دست باشید). با این حال، این مسئله فقط در مورد افراد راست دست صدق می‌کند و چپ‌دست‌ها چنین تفاوتی را حس نمی‌کنند.
۳- ما همان طوری دربارۀ خود آینده‌مان فکر می‌کنیم که در مورد کسانی که شناختی از آنها نداریم
احتمالاً این حس را تجربه کرده‌اید؛ فردا روز مهمی در پیش دارید و باید برای آن آماده شوید، اما مشغول تماشا کردن سریال مورد علاقه‌تان می‌شوید یا در آپارتمان‌تان پرسه می‌زنید و چای می‌نوشید. چرا اینطور رفتار می‌کنیم؟ نکته اینجا است که وقتی به آینده‌مان فکر می‌کنیم، مغز ما کسی را تصور می‌کند که نمی‌شناسیم. مغز فکر می‌کند کس دیگری درگیر مشکلات ناشی از پشت‌گوش انداختن‌های امروز خواهد شد و این غریبه از پس مشکلات برخواهد آمد. در هر حال این آدم شما نیستید. به همین دلیل است که آدم‌ها اغلب سبک زندگی بسیار ناسالمی دارند، دست به کارهای غیراخلاقی می‌زنند و کارهایشان را پشت‌گوش می‌اندازند.
۴- مغز ما حتی واضح‌ترین تغییرات را نمی‌بیند
این پدیده اسم هم دارد و به آن تغییر کوری (Change Blindness) گفته می‌شود. این مکانیزم دفاعی مغز است که به آن اجازه می‌دهد همۀ اطلاعاتی که دائماً دریافت می‌شوند را پردازش نکند. برای مثال، اگر برای مدتی به یک عکس نگاه کنید، سپس حواس‌تان پرت چیز دیگری شود و بعد دوباره به عکس نگاه کنید، ممکن است متوجه حتی واضح‌ترین تغییرات تصویر نشوید.
دانشمندان دست به یک آزمایش زدند؛ دانشجویانی به یک مصاحبۀ شغلی می‌رفتند و فردی به استقبال‌شان می‌آمد. او به آنها در پر کردن بخش‌های ضروری فرم مصاحبه کمک می‌کرد و برایشان توضیح می‌داد که بعد از آن باید چه کنند. این دانشجویان نمی‌دانستند که در همان لحظه نفر دیگری زیر میز پنهان شده بود. فردی که پنهان شده بود جایگزین نفر قبلی می‌شد. این دو نفر نه شباهت ظاهری داشتند و نه حتی لباس‌های هم‌شکل پوشیده بودند، اما دانشجویان متوجه تفاوت آنها نمی‌شدند. این آزمایش بارها انجام شد و نتایج هر بار همان بود. تصور کنید که به همین دلیل ما هر روز متوجه چه چیزهای زیادی نمی‌شویم!
۵- موفقیت‌های ما تنها دلیل زیاده‌روی‌های ما هستند
در تحقیقی، ۲ گروه از افراد مورد بررسی قرار گرفتند. افراد هر دو گروه مدت زیادی تحت رژیم بودند و به موفقیت‌هایی رسیده بودند. گروه اول مورد تحسین و تمجید قرار گرفت، اما به موفقیت‌های گروه دوم بی‌اعتنایی شد. بعد از آن به اعضای هر دو گروه یک سیب و یک شکلات پیشنهاد شد. ۸۵ درصد از کسانی که تحسین شده بودند شکلات را انتخاب کردند و در گروه دوم فقط ۵۸ درصد افراد شکلات را انتخاب کردند. مغز ما دوست دارد بهانه‌ای برای زیاده‌روی پیدا کند، مسئله‌ای که می‌تواند به شکست ما بیانجامد. کسانی که اعتیاد شدید دارند را تصور کنید؛ وقتی آنها را تحسین می‌کنید، احتمال بازگشت‌شان به آنچه که سعی کرده‌اند ترکش کنند بیشتر می‌شود. مغز همیشه فرآیندها یا فعالیت‌هایی را ترجیح می‌دهد که انرژی کمتری مصرف کنند، حتی اگر این مسئله به کم شدن طول عمر خودش بیانجامد.
۶- هر چه اعتماد به نفس کمتری داشته باشید، دیگران برایتان جذاب‌تر به نظر می‌رسند
محققان دست به آزمایش ساده‌ای زدند؛ آنها به شرکت‌کنندگان ۳ عکس از چهره‌های مشهور نشان دادند. یکی از عکس‌ها واقعی بود، عکس دوم به گونه‌ای ویرایش شده بود که فرد را چاق‌تر نشان می‌داد و عکس سوم هم تغییراتی در آن داده شده بود تا آن شخص لاغرتر به نظر برسد. سپس از شرکت‌کنندگان خواسته شد عکس واقعی را پیدا کنند. نتایج تحقیق بسیار جالب بود: اگر کسی (با هر جنسیتی) از بدن خود راضی بود و هیچ مشکلی با آن نداشت، می‌توانست عکس واقعی را از عکس دستکاری شده تشخیص دهد. اگر کسی نگران اضافه وزن خود یا لاغری زیادش بود، تصویری را انتخاب می‌کرد که برعکس مشکل خودش بود. این آزمایش را در مورد هر مشکل دیگری هم می‌توان انجام داد. نتیجۀ آزمایش آن است که ما بسته به چیزهایی که نسبت به آنها احساس ناامنی روانی می‌کنیم، واقعیت را به شکلی تحریف شده می‌بینیم، چون فکر می‌کنیم هیچ‌کس دیگری مشکل ما را ندارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی