[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۰
  • دوره جدید

رشید طهماسبی، مربی قشقایی: حرکت قشقایی در کشف استعدادها کم‌نظیر است!، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین- بی‌توجهی به فوتبال پایه یکی از مشکلاتی بوده که در سال‌های اخیر فوتبال شیراز را زمین زده و تأثیر منفی زیادی در عملکرد تیم‌ها داشته است. این بی‌توجهی، بیشتر از سوی باشگاه‌های بزرگ شهر اتفاق افتاده و باعث شده آنها علاوه بر عقب ماندن از سرمایه‌های مالی، این سرمایه‌های انسانی را هم از دست بدهند. چیزی که توجه به آن می‌توانست حال و آینده تمام باشگاه‌های بزرگ شیرازی را تضمین کند اما متاسفانه هیچ‌گونه آینده‌نگری در آنها وجود نداشته و ندارد.
در دهه‌های گذشته بازیکنان بیشماری در تیم‌های پایه برق، فجر شهید سپاسی، مرصاد و سایر تیم‌های بزرگ شیراز رشد کردند، به تیم‌های بزرگتر و حتی تیم ملی رسیدند و در عین حال، باعث رشد تیم‌های بزرگسالان همین باشگاه‌ها نیز شدند. طلایی‌ترین دوران برق و فجر به زمانی مربوط می‌شود که بخش اعظمی از ترکیب اصلی این دو تیم را محصولات همین باشگاه‌ها تشکیل می‌دادند. 
حالا اما کار به جایی رسیده که تیم‌های رده‌های سنی این باشگاه‌ها اجاره داده می‌شوند! به همین علت است که در فصول اخیر، ما کمتر شاهد هستیم که بازیکنی از تیم‌های پایه تیم‌های شیرازی به ترکیب ثابت تیم‌های بزرگسالان راه یافته باشد. اگر کمی به این جملات عمیق‌تر فکر کنید متوجه می‌شوید که چه فاجعه‌ای در فوتبال این شهر رخ داده اما کمتر کسی به آن توجه می‌کند.
باشگاه قشقایی که هفت سال از تأسیسش می‌گذرد، چندسال است که در زمینه فوتبال پایه هم فعالیت کرده و در لیگ شیراز تیم‌داری می‌کند. اما بازیکنان رده‌های سنی این تیم آیا تا کنون توانسته‌اند به تیم‌های بزرگسالان راه پیدا کنند؟ رشید طهماسبی که همواره با تیم‌های پایه این باشگاه همکاری داشته و حالا هم یکی از مربیان تیم بزرگسالانش به شمار می‌رود، در پاسخ به این سوال شیراز نوین گفت: در چند سال اخیر، بازیکنان خوبی در تیم‌های پایه قشقایی آموزش دیده‌اند و امروز در کنار تیم بزرگسالان ما هستند. از شاخص‌ترین این بازیکنان می‌توانم از افشین امیری، مصطفی مرادی، فردین صیادی و حسین کبیری نام ببرم. بازیکنانی که از رده سنی نوجوانان در کنار ما بوده‌اند و امروز خیلی خوشحالیم که به جمع بزرگان باشگاه ما پیوسته‌اند. باشگاه برای تداوم این موضوع تدابیری دارد و با آمدن آقای هرمزی (سرمربی جدید قشقایی) که همیشه در کنار تیم‌های پایه بوده‌اند و درک خوبی از بازیکنان کم‌سن‌و‌سال دارند، امیدواریم که از حالا به بعد، نام‌های بیشتری از رده‌های سنی قشقایی در تیم بزرگسالان ما حضور یابند و به فوتبال استان و کشور معرفی شوند. حتماً هم این اتفاق
خواهد افتاد.
طهماسبی ادامه داد: این اتفاق کمتر افتاده و شاید در ایران اصلاً اتفاق نیفتاده که یک باشگاه راه بیفتد در سطح استان و کشور، در پی کشف استعدادها. در حال حاضر باشگاه قشقایی در 5 شهرستان نورآباد، گراش، فیروزآباد، استهبان و آباده توانسته بیش از 600 بازیکن را ببیند. اینها طی سه روز به شیراز آمده‌اند و دیده شده‌اند. همچنین سه روز هم هفته گذشته در تهران، بازیکنان خطه شمالی کشور را رصد کردیم که این یک کار بزرگ و کم‌نظیری است که باشگاه دارد انجام می‌دهد. یعنی به استقبال استعدادهایی می‌رود که پیش از این دیده نشده‌اند. بنظر من باید روی این مسئله مانور داده شود تا همه در جریان این حرکت بزرگ قرار بگیرند. همین حالا هم بازیکنان زیادی از خطه جنوب استان انتخاب شده‌اند که با نظر آقای هرمزی می‌آیند کنار ما تمرین می‌کنند و اگر بتوانند خودشان را اثبات کنند، به ترکیب تیم بزرگسالان هم اضافه خواهند شد. همین کار را می‌خواهیم در تهران و شهرهای شمالی هم انجام دهیم و امیدواریم بتوانیم از این بازیکنان جوان و با انگیزه در تیم قشقایی استفاده کنیم.
مواردی که رشید طهماسبی اشاره می‌کند، حتماً کارهای بزرگی هستند که باید از آن استقبال کرد. اما باید دید نتیجه این کار چه خواهد بود. آیا از تیم‌های پایه این باشگاه و یا استعدادهایی که از شهرهای دیگر جذب قشقایی می‌شوند، بازیکنانی به دست می‌آیند که بتوانند برای چند سال این باشگاه را از لحاظ نیروی انسانی و یا منابع مالی تأمین کنند؟ استعدادهای درخشان فوتبال شیراز گاهی پیش از رسیدن به رده سنی بزرگسالان، توسط باشگاه‌های متمول کشور خریداری می‌شوند. آخرین نمونه این استعدادها، آریا برزگر، بازیکن تیم‌های پایه خلیج فارس شیراز بود که یک سال پیش در همین روزها راهی پرسپولیس تهران شد و تیم‌های بزرگ شیراز نتوانستند از او بهره‌ای ببرند. بدون شک اگر برزگر می‌توانست تا رده سنی بزرگسالان در شیراز بماند و در یکی از تیم‌های فجر شهید سپاسی یا قشقایی در لیگ یک به میدان برود، انتقالش به تیم‌های دیگر، یک دستاورد بزرگ مالی برای فوتبال شیراز محسوب می‌شد.
به گواه تمام فوتبالی‌هایی که با فوتبال شیراز سر و کار داشته‌اند، این شهر پر از استعدادهای ناب فوتبال است. تیم‌های شیرازی که مدام از بی‌پولی و حمایت نشدن از سوی مسئولان می‌نالند، ای کاش کمی به این سرمایه‌های بی‌نظیر شهرشان توجه داشته باشند. این کار فقط کمی آینده‌نگری می‌خواهد و اگر همین دو تیم لیگ یکی شیراز فقط چندسال روی تیم‌های پایه سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند بخش اعظمی از مشکلات مالی‌شان را حل نموده و به سوی آینده‌ای روشن حرکت کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی