[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

در کوتاه‌مدت نمی‌توان تغییر نسل انجام داد، روزنامه شیراز نوین

ابراهیم قاسمپور سال‌ها در ترکیب تیم ملی ایران به میدان رفته، در جام جهانی 1978 بازی کرده و چندین فصل هم به عنوان سرمربی در فوتبال ایران حضور داشته است. او که چند سالی است از عرصه مربیگری دور شده، حالا به عنوان کارشناس در رسانه‌ها حضور دارد و هر از چندگاهی نظرات خود را بیان می‌کند.
قاسمپور عملکرد تیم ملی مقابل ازبکستان و نواقص مختلف در این تیم را برای بازی با عراق و بحرین در انتخابی جام جهانی امیدوارکننده نمی‌داند. مربی سابق فجر شهید سپاسی درباره عملکرد فنی تیم ملی ایران در دیدار دوستانه ازبکستان، صحبت‌هایش را اینگونه آغاز می‌کند: «تیم ملی با تغییرات زیادی پا به زمین مسابقه گذاشت. البته در برخی خطوط مانند دفاع میانی بازیکنان در تیم‌های باشگاهی کنار هم کار کرده بودند و هماهنگی لازم را داشتند. در عین حال تغییرات در تیم ملی مشهود بود و نباید انتظار داشته باشیم با این تغییرات، تیم ملی هماهنگ باشد. اتفاقات این بازی هم دور از انتظار نبود و البته نواقصی در بازی تیم ملی وجود داشت. نواقصی در خطوط مختلف و در حین دفاع و حمله به چشم می‌خورد که باید ظرف روزها و ماه‌های آینده برطرف شوند. در این دیدار تیم ملی سردرگم بود و نمی‌دانست از کجا باید امور دفاعی را انجام بدهد. خط هافبک و خط حمله خیلی با هم فاصله داشتند. ما نمی‌دانستیم از کجا باید به تیم حریف فشار بیاوریم و توپ را پس بگیریم. با این حال به نظرم با توجه به اولین تجربه مربیگری اسکوچیچ و حضور نفرات جدید، ایرادها قابل چشم‌پوشی است.»
بازیکن سابق تیم ملی در جام جهانی ۷۸ آرژانتین در ادامه می‌گوید: «در این بازی در بخش تهاجمی هم خوب نبودیم اما این ابزار را داریم که خوب حمله کنیم.
بحث اصلی این است که آقای اسکوچیچ می‌تواند از ابزارها و مهره‌ها خوب استفاده کند یا خیر. برای خط دفاع هم چنین بحثی وجود دارد، هر چند بازیکنان این خط امیدوارکننده ظاهر شدند. با داشتن شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی، ازبکستان به هدف خود نرسید. با این حال تیم ما از نظر تدافعی منسجم نبود. وقتی می‌گوییم فاز تدافعی، منظورمان دفاع تیمی است که در دوران حضور کارلوس کی‌روش شاهد بودیم. البته این موضوع با تغییرات در خطوط مختلف طبیعی است و نمی‌توانیم الان ایراد بگیریم اما در آینده می‌توانیم قضاوت بهتری داشته باشیم.»
قاسمپور با اشاره به تغییرات زیاد در ترکیب تیم ملی با روی کار آمدن اسکوچیچ و کنار گذاشتن بازیکنان باتجربه و آماده مانند غفوری و رضاییان می‌گوید: «کسی نمی‌تواند در زمان کوتاه تغییر نسل را در تیم ملی انجام بدهد.
ما دو بازی سخت با عراق و بحرین داریم و نمی‌توانیم تغییرات زیادی ایجاد کنیم. با مشکلاتی که در فوتبال‌مان داریم و معمولاً بازی‌های تدارکاتی ما با تیم‌های قدرتمند نیست، تغییر نسل به سرعت صورت نمی‌گیرد.
ما باید در کوتاه‌ترین زمان هماهنگی را در تیم بالا ببریم؛ چیزی که در برابر ازبکستان خیلی پایین بود. البته باید این واقعیت را بپذیریم که نمی‌توانیم همزمان خوب دفاع کنیم و در بخش تهاجمی هم عملکرد خوبی داشته باشیم. البته می‌توانیم با دفاع تیمی خوب، حمله هم کنیم.»
سرمربی سابق پاس، بهمن، مس کرمان و نفت آبادان با بیان اینکه با تغییرات صورت گرفته در تیم ملی آیا اسکوچیچ کار راحتی برای صعود از مرحله دوم مقدماتی جام جهانی دارد یا خیر، می‌گوید: «به نظرم کار اسکوچیچ سخت‌تر شده است. او در حال آزمایش یکسری بازیکنان است تا به تیم جدیدی برسد اما الان زمان تغییرات زیاد نیست. مثلاً نمی‌توانیم و نباید هر دو هافبک دفاعی تیم را تغییر بدهیم.»
قاسمپور همچنین در واکنش به اینکه آیا اولین برد اسکوچیچ برابر ازبکستان برای آینده و بازی با عراق و بحرین امیدوارکننده است، اینگونه صحبت می‌کند: «با این وضعیتی که دیدم، نمی‌توانم امیدوار باشم اما به خاطر تیم، بضاعتش و توانایی بازیکنان می‌توانیم امیدوار باشیم.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی