[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۰
  • دوره جدید

قصه عشق شرقی، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

هزار راه نرفته تا ادراک حماسه حافظ پیش رو داریم. لسان‌الغیب جاویدان، گران‌بهاترین میراث تاریخ را برای همه نسل‌های این سرزمین به ارمغان آورد که در پناه آن می‌توان به مواهب بی‌شماری دست یافت؛ شاه‌راهی که با مجاهدت در آن به کمال و شادکامی می‌رسیم و سعادتمندی آخر و عاقبتمان می‌شود. از دستاوردهای بزرگ اقتصادی گرفته تا پیروزی در دشوارترین جدال‌های سیاسی؛ از دعوت جهانیان به آرامش و مروت و دوستی تا به‌رخ‌کشیدن فرازهای ادبی؛ از صنایع اعجاز و ایجاز تا ردیف‌ها و قافیه‌های بهت‌آور...

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدین محمد حافظ شیرازی همیشه از قید زمان و مکان رها بوده و میراث ماندگار او در هر مقطعی از تاریخ پرفرازونشیب ایران زمین نسخه‌ای شفابخش برای سعادتمندی پیش روی ما می‌گذارد. این وظیفه خردمندان و سرامدان جوامع و صاحب‌منصبان است که از میراث گران‌بها و بی‌تکرار او بهره‌برداری کنند.
امروز که سیاست بر همه ارکان زندگی ما سایه افکنده و سلطه‌جویی می‌کند، می‌توان با فراز فرهنگی به نبرد با کینه‌پراکنی‌های مزدورانه و مزورانه رفت و چه بن‌مایه‌ای بهتر از مشاهیر این سرزمین دستمایه نبرد ما در این جنگ نابرابر هستند. 
دشمنان ملت ایران، قوم بزرگ و ریشه‌دار آریایی را به جنگ‌طلبی و خشونت متهم می‌کنند و این در حالی است که سرآمدان قوم بزرگ ایران همیشه بر مضامین صلح، دوستی و مروت تأکید موکدی دارند. چهره‌ای که حافظ و سعدی و فردوسی پاک‌نهاد به‌صورت نظم و نثر روایت می‌کنند، حکایت از عاشقیت‌ها و پندها و آزادگی‌ها و 
میهن‌پرستی‌ها دارد. 
کلام معجزه‌وار آنان به‌گونه‌ای آرایش یافته که برای جهانیان ملموس و قابل‌فهم است و این سبب می‌شود تا نام‌آوران جهانی در پیشگاه آنان کرنش کنند. می‌توانیم با کلام زرین لسان‌الغیب و شیخ اجل و نظامی و مولوی در آوردگاه‌های سیاسی بن‌مایه‌های فکری خود را متجلی ساخته و خط قرمزی بر همه تهمت‌های خشونت‌طلبانه‌ای بزنیم که در کشاکش آنها گرفتار آمده‌ایم. با دستاوردهای گران‌سنگی چون مشاهیر ایران می‌توان در جدال‌های سخت سیاسی به پیروزی رسید. راهکاری که هنوز آنچنان که شایسته است در آن طی طریق نکرده‌ایم.
مشاهیر فرهنگ و هنر پارسی در حوزه‌های اقتصادی هم میراث جاودانی برای ما به ارمغان گذاشته‌اند. میلیون‌ها نفر از سرتاسر جهان مشتاق گردش در حافظیه و سعدیه و طوس و خواجوی کرمانی می‌شوند چنانچه بلندگو‌های تبلیغاتی ما بتواند در عرصه‌های بین‌المللی تصویر شایسته از مشاهیر این سرزمین ارائه کند و به دستاوردهای حداقلی قانع نشود. شهر شیراز، جهانشهر شیراز با درآمد حاصل از اقتصاد ادبی و فرهنگی از بودجه‌های آلوده به نفت و تحریم بی‌نیاز است و می‌تواند سهم شگفت‌انگیزی در اقتصاد ایران ایفا کند. برای بهره‌برداری اقتصادی از مشاهیر فرهنگ و هنر این زمین نیازمند دگردیسی‌های اساسی در شیوه‌های تفکر و سیاست‌گذاری‌ها هستیم و باید به عمق ثروتی که از ایشان به جا مانده با نگاه خلاقانه و نوآورانه‌ای نگریست.
سرآمدانی نظیر حافظ شیرازی در روزهای سخت کنونی هم می‌تواند مرهمی بر زخم‌ها و آشفتگی‌های ما گذارند. کلام حکیم طوس و شیخ اجل و لسان‌الغیب آنقدر مستور از تمثیل‌ها و حکایت‌ها و برش‌های جان‌فزاست که زمینه‌ساز گسترش آرامش در جامعه شود. به شرط آنکه تریبون‌ها و مدیوم‌های ارتباطی اندکی دچار دگردیسی در سیاست‌ها شده و با شیوه‌های نوین و مقبولی شاه‌بیت‌های آنها را برای اقشار مختلف جامعه بازگویند. 
پهلوانان شاهنامه جایگزین اصیل‌تری نسبت به ابرقهرمان بی‌ریشه و کریه‌منظر هستند و ابیات عاشقانه حافظ به هزار قصه عشقی که ارزش‌ستیز است، می‌ارزد و نصیحت‌های بوستان و گلستان با چنان مهارتی ادا شده‌اند که جبهه‌گیری و خصومتی در برابرشان شکل نگیرد. با توسل به این ثروت‌های ابدی می‌توان اندکی به روان ناآرام و آشفته جامعه آرامش و عشق تزریق کرد و با می ‌نابی که در یکایک واژگانشان مستور است، 
دگرگون شد.
همه مواردی که به ایجاز از آنها یاد شد در پناه تغییر سطح نگرش‌ها و دگردیسی آرا و بهره‌بردرای از ظرفیت‌های ابدی اتفاق می‌افتد. باید به یاد داشته باشیم که سلسله گهربار مشاهیر ایران در زمینه‌های مختلف برای ما میراث‌های گران بهایی را به جای گذاشته‌اند که با بهره برداری از آنها می‌توان چاه‌های نفت را برای همیشه به حال خود رها کرد و تولید ناخالص ملی را افزایش داد و همه تهمت‌های استعمارگران را نقش بر آب ساخت. شاید این خاصیت شراب بهشتی و می ‌منزه الهی باشد که در نظم و نثر آنها جاری شده است. رمز تعالی و قصه عشق شرقی در یکایک واژگان آنها نهفته است و استخراج معانی آن مقارن با سعادتمندی و آرامش و رونق و صلح خواهد بود. هرچند که ما هنوز هزار راه نرفته تا شناسایی عظمت حافظ و سعدی و مولانا و نظامی و خیام و خواجوی کرمانی و باباطاهر و سلسله بزرگان ادبیات ایران پیش رو داریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی