[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

سالانه حدود ۱۴میلیون پرونده در مراجع قضایی بررسی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه گفت: بیش از یک‌سوم پرونده‌های قضایی برای رسیدگی و صدور رأی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود.
به گزارش ایسنا به نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی صبح دیروز یکشنبه ۲۰ مهرماه در جلسه شورای مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه براساس آمار سالانه حدود ۱۴ میلیون پرونده در مراجع قضایی بررسی می‌شود، افزود: بیش از یک سوم پرونده‌های قضایی برای رسیدگی و صدور رأی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود در حالی که تعداد کارکنان و پزشکان این مجموعه بسیار اندک است و هیچ تناسبی بین تعداد پرسنل و حجم خدمات این سازمان وجود ندارد.
وی تصریح کرد: کارکنان خدوم پزشکی قانونی با وجود تمام محدودیت‌ها و نیز سختی و صعوبت کار در این سازمان، خدماتی را به مراجعین ارائه می‌دهند که تأثیر مستقیم بر سلامت جامعه و احقاق حقوق مردم دارد.
حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی اظهار داشت: یکی از تأثیرگذارترین عدلیه‌ها در ایجاد عدالت اجتماعی و احقاق حقوق از دست رفته، پزشکی قانونی است که ضمن ارتباط با مردم و به ویژه قشر آسیب دیده، نظراتی بسیار تأثیرگذار در پرونده‌های قضایی ارائه می‌دهند. رئیس حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه افزود: پاسخ، رفتار یا برخورد مناسب از جانب پزشک یا کارمند پزشکی قانونی در راستای اثبات یا عدم اثبات یک مسئله یا قبول یا عدم قبول یک درخواست، می‌تواند تأثیر مستقیم در سلامت و احیای حقوق فرد و جامعه یا از بین بردن آن داشته باشد.
وی با بیان اینکه میزان مطالبات اجتماعی از مجموعه پزشکی قانونی فراتر از قدرت مادی آن سازمان است، خاطرنشان کرد: مابه‌ازای حاصله از خدمات پزشکی قانونی به جامعه فراتر از آن چیزی است که تصور می‌شود؛ بنابراین در مقابل این خدمات هیچ قدرت مادی پاسخگو نیست و تنها اجر و پاداش الهی نتیجه خدمت رسانی به مردم در این سازمان خواهد بود. حجت‌الاسلام عبداللهی با تأکید بر اینکه برترین و ارزشمندترین عبادات نزد پروردگار خدمت به خلق خداست، گفت: خدمت به خلق بالاترین عبادات است و این لطف خدا به پزشکی قانونی است تا در عرصه‌ای قرار گیرد که نظر کارشناسی پزشکان آن برای انسان در معرض آسیب، احقاق حق به همراه داشته باشد و ایجاد آرامش روانی کند. وی یادآور شد: هرچند خدمت به مردم برترین عبادات است اما باید بدانیم که همه آنچه در اختیار ماست لطف پروردگار است و ارزش این اعتبارات نیز مشروط بر عبودیت و عبادت خالق یکتا خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی