[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

اما و اگرهای قیمت بلیت هواپیما ، روزنامه شیراز نوین

در شرایطی که نرخ جدید بلیت هواپیما در روزهای گذشته تا ۲.۶میلیون تومان برای پروازهای داخلی افزایش یافت، به نظر می‌رسد مردم و نمایندگان مجلس آن را قابل قبول نمی‌دانند و باید دید این‌ قیمت‌های جدید از آبان ماه اجرایی می‌شود یا آنکه نرخ‌های جدیدی به عنوان قیمت بلیت اعلام خواهد شد.
به گزارش ایسنا، طی سال‌های گذشته نرخ بلیت برای پروازهای داخلی به صورت دامنه‌ تعریف شده حداقلی و حداکثری اعلام می‌شد و ایرلاین‌ها موظف به رعایت این دامنه قیمت بودند.
در همین راستا قیمت بلیت پروازهای داخلی از خردادماه امسال افزایش یافت و حالا در شرایطی که پروازهای داخلی نسبت به ماه‌های گذشته شیوع ویروس کرونا رونق بیشتری پیدا کرده، به فاصله چهار ماه دوباره جدول جدیدی برای نرخ بلیت هواپیما برای پروازهای داخلی از سوی انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصویب و اعلام شده است که بر این اساس حداقل قیمت بلیت هواپیما ۴۹۱هزار تومان و حداکثر دومیلیون و ۶۷۴هزار تومان تعیین شده است؛ در حالی که در آخرین اصلاحیه قیمت بلیت هواپیما حداقل نرخ پرواز ۲۷۲هزار و ۶۰۰ تومان و حداکثر نرخ برای پرواز تبریز مشهد با قیمت ۹۹۶هزار و ۷۰۰ تومان بود.
مقصود اسعد سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه جدول نرخ‌نامه قیمت بلیت پروازهای داخلی به‌روزرسانی شده و از آبان ماه امسال اجرایی می‌شود اظهار کرد: یکی از عوامل افزایش قیمت بلیت هواپیما شیوع ویروس کرونا و اجرای پروتکل جدید از سوی ستاد ملی کروناست که اعلام کرده باید از آبان‌ماه ظرفیت پرواز حداکثر تا ۶۰ درصد پر شود و فاصله‌گذاری اجتماعی در کابین پرواز نیز رعایت شود. بنابراین الزام شرکت‌های هواپیمایی به اجرای این سایت خود در تغییر قیمت بلیت هواپیما مؤثر است.
وی افزود: یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت بلیت هواپیما این است که ۶۰ درصد هزینه شرکت‌های هواپیمایی برای تأمین تجهیزات و آماده‌سازی خود برای ارائه خدمات به مردم ارزی است و نرخ ارز در جدول نرخ نامه قبلی ۱۱هزار تومان بود؛ درحالی‌که هم‌اکنون نرخ دلار به حدود ۳۰هزار تومان افزایش یافته است. پس از اعلام این نرخ‌ها که قرار از ابتدای ماه آتی اعمال شود، انتقادات بسیاری از سوی مردم در شبکه‌های مجازی و رسانه‌های مختلف مطرح شد. به‌عنوان مثال یکی از مخاطبان ایسنا در این باره نوشت: «کرونا آمده همه بلیت‌های داخلی دنیا به‌خاطر کاهش تقاضا ارزان شده آنوقت اینجا به همان بهانه گران!»
یا یکی دیگر از این مخاطبان با انتشار نرخ حداقل و حداکثر نرخ پرواز تهران-ایلام که از حداقل ۲۹۳هزار و ۶۰۰ تومان به ۵۳۰هزار و ۱۰۰ تومان و از حداکثر ۴۷۲هزار و ۱۰۰ تومان به ۹۰۹هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است، گفت: دیگر سفر با هواپیما به ایلام هم آرزو شد.
در همین راستا رحمت‌الله فیروزی پوربادی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این زمینه با اشاره به قابل قبول نبودن افزایش قیمت بلیت هواپیما در شرایط کنونی، به ایسنا گفت: قطعاً کمیسیون عمران هفته آینده با حضور نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی افزایش قیمت بلیت هواپیما را بررسی خواهند کرد. وی افزود: انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادعا می‌کنند که افزایش نرخ دلار دلیل افزایش قیمت بلیت هواپیماست؛ چراکه عمدتاً قطعات هواپیما و هزینه‌های نگهداری آن به دلار است و دولت نیز تسهیلات لازم را اتخاذ نکرده و آن‌ها چاره‌ای جز افزایش قیمت ندارند. اما این تصمیم به نفع آنها نخواهد بود و قطعاً مجلس شورای اسلامی این موضوع را پس از پایان تعطیلات مجلس با حضور دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
حالا باید دید ورود مجلس به این افزایش قیمت باعث می‌شود که نرخ‌های جدید در آبان ماه اعمال نشود یا آنکه اتفاق دیگری خواهد افتاد؟

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی