[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

وقتی غذای تند می‌خوریم دقیقاً چه اتفاقی در بدن‌مان می‌افتد؟، روزنامه شیراز نوین

بعضی غذاها آنقدر تندند که آشپزها هنگام پخت‌شان باید ماسک گاز بزنند تا چشمهای‌شان نسوزد. خوردن غذای تند تأثیر غیر قابل انکاری بر کل بدن دارد. اما کمتر کسی از اثرات مثبت و منفی آن خبر دارد.
در ادامه با اثرات خوردن غذای تند بر بدن آشنا خواهیم شد.
۱- ممکن است وزن کم کنید
یک راه ساده برای آب کردن چربی‌های اضافه خوردن غذای تند است. البته هیچ چیزی جای ورزش و یک رژیم غذایی سالم را نمی‌گیرد، اما کاپسینوئید موجود در فلفل مصرف انرژی را بیشتر می‌کند و چربی‌های بدن را کاهش می‌دهد.
۲- تحمل‌تان در برابر درد را بیشتر می‌کند
باورش سخت است چون خوردن غذای تند خود برای بعضی افراد دردآور است. با این حال، متخصصان می‌گویند کاپسائیسین می‌تواند روی مادۀ خاصی در مغز که مسئول احساس درد است، تأثیر بگذارد. این ماده مغز ما را به گونه‌ای فریب می‌دهد که به درد بی‌اعتنا باشد، پاداشی برای آنهایی که ترسی از خوردن غذای تند ندارند.
۳- دستگاه ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد
وقتی غذای تند می‌خورید، بدن خود را از مواد آنتی‌اکسیدان بهره‌مند می‌کنید. این امر به خصوص در فصل آنفولانزا بسیار کمک‌کننده است، چون آنتی‌اکسیدان‌ها از ما در برابر میکروب‌هایی محافظت می‌کنند که به بدن‌مان حمله می‌برند. اگر احساس کسالت می‌کنید، غذایی با فلفل قرمز چیلی برای خودتان درست کنید تا دستگاه ایمنی بدن‌تان قوی شود.
۴- احتمالاً بیشتر عمر می‌کنید
تحقیقی نشان داد آنهایی که ۶ تا ۷ روز در هفته غذای تند می‌خوردند نرخ مرگ و میر در میان آنها ۱۴ درصد کمتر بود. دانشمندان در این تحقیق علاقه‌مندان غذای تند را مستقل از دیگر فاکتورها مورد بررسی قرار داده بودند، بنابراین خوردن غذای تند به آنهایی که سبک زندگی ناسالمی دارند کمکی نمی‌کند.
۵- مصرف مواد قندی‌تان کمتر می‌شود
مضرات قند برای سلامت بدن بر کسی پوشیده نیست، اما کم کردن مصرف این ماده هم کار ساده‌ای نیست. کارشناسان می‌گویند خوردن گاه به گاه غذای تند ممکن است به مقابله با هوس خوردن مواد قندی کمک کند. این مثل خوردن یک لیوان آب پرتقال بعد از مسواک زدن است. بعد از خوردن غذای تند معمولاً میلی به خوردن شیرینی پیدا نمی‌کنیم.
۶- روی پرزهای چشایی تأثیر می‌گذارد
وقتی هوس خوردن یک غذای تند می‌کنید اولین قسمت از بدن که گرفتار عواقب منفی آن می‌شود زبان است. وقتی غذای تندی می‌خورید، زبان احساس سوزش می‌کند و این نه صرفاً یک احساس، بلکه یک سوزش واقعی است. به همین دلیل دیگر نمی‌توانید بسیاری از مزه‌ها را مثل قبل احساس کنید، اما جای نگرانی نیست چون این وضعیت موقتی است. گیرنده‌های چشایی‌تان التیام پیدا خواهند کرد، مگر اینکه برای مدتی طولانی هر روز مقدار زیادی غذای
تند بخورید.
۷- می‌تواند باعث واکنش آلرژیک شود
بعضی افراد می‌گویند وقتی شب غذای تندی می‌خورند، صبح روز بعد صورت‌شان ورم می‌کند و دچار خارش می‌شوند. علت این مسئله آن است که فلفل می‌تواند حساسیت‌زا باشد. این در واقع واکنش طبیعی بدن این افراد به فلفل است. برای پی بردن به علت این مسئله و نحوۀ جلوگیری از آن باید به پزشک مراجعه کنید.
۸- ممکن است مشکلات معده‌تان را بدتر کند
اگر معدۀ حساسی داشته باشید، خوردن غذای تند اصلاً فکر خوبی نیست. اول آنکه، ممکن است دچار اسهال شوید. علت این مسئله مادۀ کاپسائیسین است که آثار مثبتی بر بدن دارد اما به طور کلی مادۀ تحریک‌آمیزی است. به علاوه، ممکن است مدتی دچار ورم معده شوید یا اگر از قبل معده‌تان مشکلی داشته باشد، احتمال تشدید آن هست.
۹- ممکن است سوزش معده را بیشتر کند
فلفل حاوی ترکیبی از اسیدها است و وقتی مقدار زیادی از آن را مصرف می‌کنیم، دیوارۀ معده شروع به سوزش می‌کند. این مشکل ممکن است در دراز مدت تشدید و مزمن شود. پس بهتر است در خوردن غذای تند زیاده‌روی نکنید. اگر از مشکل سوزش معده رنج می‌برید، شیر بخورید یا با خوردن مقداری بستنی سوزش آن را تسکین دهید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی