[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

سد هایقر در ابتدای سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید، روزنامه شیراز نوین

معاون عمرانی استانداری فارس گفت: با پیگیری‌های مستمر انجام شده در زمینه اجرای پروژه‌های متعدد آبخیزداری و آبخوان‌داری و استحصال آب‌های روان در قالب ایجاد سد در استان، در ابتدای سال ۱۴۰۰ شاهد بهره‌برداری از سد هایقر خواهیم بود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، محمود رضایی با اشاره به پیشرفت ۹۲ درصدی سد هایقر شهرستان فیروزآباد اظهار کرد: در سال جاری ۱۸۷ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح ابلاغ و ۲۲۰ میلیارد ریال، معادل ۱۱۸ درصد اعتبار ابلاغی به آن تخصیص یافته است.
به گفته وی علاوه بر اعتبار تخصیص یافته مذکور، اخیراً اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد ریال، از محل قانون استفاده متوازن، برای اجرای مراحل نهایی این طرح ابلاغ شده است. معاون عمرانی استانداری فارس تأمین آب شرب، کشاورزی و صنایع منطقه و تولید انرژی برق‌آبی، کنترل سیلاب و جلوگیری از شور شدن آب به خاطر وجود گنبدهای نمکی پایین‌دست و ایجاد اشتغال غیرمستقیم قابل توجه در سطح منطقه  را از مهم‌ترین مزایای بهره‌برداری از این طرح اعلام کرد.
رضایی خاطرنشان کرد: با توجه به گسترش تأسیسات پتروشیمی و پالایشگاهی گاز و افزایش جمعیت مناطق جنوبی استان فارس، حدود 60 درصد آب استحصالی از سد هایقر برای تأمین آب شرب و صنعت این مناطق اختصاص می‌یابد. وی گفت: مقرر شده است ساکنین روستاهای بالادست و همچنین اراضی کشاورزی که در مخزن سد قرار می‌گیرند از ظرفیت‌های اراضی شهری بر اساس برآورد کارشناسی استفاده کنند. رضایی توضیح داد:  این سد از نوع بتونی غلطکی قوسی با ارتفاع 91 متر از پی، طول تاج 233 و عرض 6 متر است و ظرفیت ذخیره 130 میلیون متر مکعب آب را دارد. معاون عمرانی استانداری فارس با یادآوری اینکه تمام مراحل ساخت این سد توسط متخصصان داخلی و با پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء اجرا شده است، اظهار داشت: حجم آب تنظیمی سد هایقر حدود 67 میلیون مترمکعب است که 11 میلیون مترمکعب آن برای تأمین آب شرب شهرها و روستاهای پایین‌دست، 30 میلیون مترمکعب برای مصارف صنعتی صنایعی نظیر کارخانه کربنات سدیم در پایین‌دست سد، 10میلیون مترمکعب برای کشاورزی و 16 میلیون مترمکعب نیز برای حق‌آبه زیست‌محیطی در نظر گرفته شده است. رضایی به مشکلات و تنگناهای فارس در حوزه تأمین آب اشاره کرد و گفت: محدودیت تأمین منابع مالی، به‌کار گرفته نشدن الگوی مصرف بهینه آب در بخش‌های مختلف مصرف، فرسودگی سازه‌های آبی و شبکه‌های آبرسانی و در نتیجه کاهش بازدهی آنها، هدر رفت آب از شبکه و خطوط آبرسانی و آب‌های مشترک از مهم‌ترین مشکلات در حوزه تأمین آب است. گفتنی است سد هایقر که به عنوان نخستین سد قوسی بتون غلتکی کشور قلمداد می‌شود، بر روی رودخانه هایقر در جنوب‌شرقی شهر فیروزآباد ساخته شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی