[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

عرضه سهام شرکت‏‌های دولتی ادامه می‌یابد، روزنامه شیراز نوین

در جلسه روز سه‌شنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رئیس‌کل بانک مرکزی از تلاش‌های انجام‌شده برای استفاده از منابع ارزی در خارج از کشور، گزارشی ارائه کرد و با تشریح توافقات خود با مسئولان عراق در سفر به این کشور، از تلاش‌های گسترده‌تر برای استفاده از منابع ارزی در سایر کشورها و گشایش‌های مفیدی که در این خصوص صورت گرفته، خبر داد. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی پس از گزارش رئیس‌کل بانک مرکزی، با تأکید بر لزوم پیگیری جدی برای دسترسی و استفاده از منابع ارزی مسدودشده کشورمان در خارج از کشور گفت: هرچند تحریم‌های آمریکا شرایط سختی برای تعاملات اقتصادی کشور ایجاد کرده است، اما با تلاش‌های انجام‌شده، استفاده از این منابع در حال افزایش است و تخصیص منابع به مصارف کالاهای اساسی و نیازهای تولیدی کشور استمرار خواهد یافت. در این جلسه همچنین دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از سفر خود به چین و دیدار و توافقات با مقامات این کشور در حوزه تبادلات مالی و پولی و روابط دو کشور در حوزه حمل‌ونقل دریایی گزارشی ارائه کرد.
رئیس‌جمهور پس از این گزارش، با بیان اینکه توسعه اقتصادی همه کشورها به‌صورت ملموس با دیپلماسی اقتصادی گره خورده است، تصریح کرد: باید در این مقطع با تقویت اولویت‏های ارتباطی خود با چین، کشورهای منطقه اوراسیا و همسایگان، در حوزه‌های مختلف از انرژی تا فناوری، برای توسعه روابط اقتصادی برنامه‏ریزی ویژه‏ای انجام دهیم. روحانی با اشاره به اینکه دولت به‌دنبال تسریع در پیگیری اجرای توافقات با کشورهای منطقه است، خاطرنشان کرد: در این زمینه فعال‌شدن کمیسیون‏های مشترک اقتصادی با کشورهای هدف ضروری است و در اهداف اقتصادی تجارت با شرق و همسایگان، توجه به سیاست صادرات‏محوربودن باید در اولویت قرار گیرد. رئیس‌جمهور همچنین گسترش همکاری با اتحادیه اوراسیا را از نظر اقتصادی قدم بسیار مهمی دانست و گفت: ایران علاوه بر ظرفیت تولید و تأمین واردات برخی از این کشورها، با توجه به قرارگرفتن در بهترین موقعیت ترانزیتی، می‏تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالاهای کشورهای عضو این اتحادیه باشد. رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تأکید بر واگذاری سهام دستگاه‏های دولتی را نشان از عزم راسخ دولت برای بهینه‏‌سازی روند خصوصی‌سازی در کشور برشمرد و اطمینان داد که برنامه عرضه سهام شرکت‏‌های دولتی در بازار سرمایه بدون تردید ادامه خواهد یافت. روحانی اظهار داشت: برنامه عرضه سهام شرکت‏های دولتی در بازار سرمایه در راستای چابک‏سازی، اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 و حمایت از بازار سرمایه به‏ویژه هدایت نقدینگی به سوی اشتغال‏ مولد و درمجموع مردم‏محورکردن اقتصاد، شفاف‏‏سازی فعالیت‏های اقتصادی و زدودن فساد از بدنه اقتصاد انجام می‌گیرد. 
رئیس‌جمهور درعین‌حال تأکید کرد که رونق، پویایی و فسادزدایی جدی از اقتصاد کشور و ایجاد فرصت برابر برای آحاد مردم از طریق تداوم عرضه سهام بنگاه‏های بزرگ و متوسط باید با یک طرح دقیق انجام گیرد که دولت چنین طرحی را تهیه کرده و با دقت و جدیت در حال اجرای آن است. روحانی از مصادیق عینی این برنامه را عرضه سهام شرکت‏های بزرگ پتروشیمی، پالایشی، فلزی، بانکی، بیمه‏ای، خودرویی و زیرمجموعه‏های آنها برشمرد که از طریق عرضه مستقیم و صندوق‏های مالی قابل‌معامله (ای‌تی‌اف) و سایر روش‏ها تحقق پیدا کرده و این روند ادامه دارد. پس از گزارش وزیر راه و شهرسازی از پرداخت تسهیلات کرونایی به شرکت‌های حمل‌ونقل هوایی و ریلی، رئیس‌جمهور برای رفع موانع و تسریع و تسهیل در پرداخت مالی و تسهیلات درنظرگرفته‌شده و مصوب ستاد ملی کرونا دستورات لازم را صادر کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی