[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۱
  • دوره جدید

فارس برای اوباش ناامن است ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
فرمانده انتظامی استان فارس گفت: در 6ماهه اول سال جاری بیش از 30 تن انواع مواد مخدر و مبلغی بالغ‌بر 232میلیارد تومان انواع کالای قاچاق در سطح استان کشف شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد. سردار رهام‌بخش حبیبی صبح دیروز سه‌شنبه 22 مهرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته ناجا برگزار شد، خاطرنشان کرد: با توجه به فراگیرشدن ویروس کرونا، نیروی انتظامی به‌عنوان مدافعان امنیت در کنار کادر درمانی کشور به‌عنوان مدافعان سلامت حضور پررنگی دارند و همه وظایف قانونی خود را در راستای افزایش احساس امنیت در جامعه انجام خواهد داد. 
در همین زمینه بسیاری از برنامه‌‌های جمعی مرتبط با بزرگداشت هفته ناجا را به دلیل رعایت موازین بهداشتی و فاصله‌گذاری احتماعی لغو کرده‌‌ایم. وی با بیان اینکه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مسئول حفظ امنیت، آسایش و آرامش همه آحاد جامعه است، اظهار داشت: با رعایت تمامی ضوابط بهداشتی و پروتکل‌های ارائه‌شده، بیش از 300 برنامه در سطح استان فارس به مناسبت گرامیداشت هفته ناجا پیش‌بینی و انجام خواهد شد. همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا در جامعه، برنامه‌های هفته ناجا در سال جاری اغلب با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و رسانه‌های دیداری و شنیداری و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار 
خواهد شد.
سردار حبیبی در بخش دیگری از سخنان خود به شعار هفته ناجا در سال جاری با مضمون «با هم برای امنیت و سلامت»، اشاره کرد و گفت: فارس در کشف جرائم فضای مجازی جایگاه سوم کشور را در اختیار دارد و در دیگر زمینه‌ها نظیر افزایش 20 درصدی کشفیات سرقت، کشف 49 درصدی پرونده‌های پلیس فتا، کاهش 23 درصدی متوفیان و 18 درصدی مجروحان حوادث رانندگی و مصالحه 78 درصدی پرونده‌های ارجاع داده‌شده به مراکز مشاروه پلیس از موفقیت‌هایی است که با تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر خدمتگزاران مردم در ناجا انجام شده است. این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه شیوع کرونا منجر به کاهش مأموریت‌‌های پلیس نشده و حتی در بعضی موارد شاهد افزایش مأموریت‌ها بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: تمام مأموریت‌‌های پلیس با هدف ایجاد امنیت انجام می‌شود و از مردم می‌خواهیم ضمن نقد عملکرد نیروی انتظامی از پلیس فاصله نگیرند. 
متأسفانه برخی از نیروهای پلیس در حین انجام مأموریت‌ به بیماری کرونا مبتلا شدند و بهبود یافتند. وی در ادامه خبر از دستگیری ۴ باند حرفه‌‌ای و بزرگ سرقت به عنف با اعتراف به ۲۸۰ فقره سرقت داد و افزود: برخورد با اراذل و اوباش مطالبه مردم از ناجا و تأمین امنیت از وظایف اصلی پلیس است و کسانی که با اقدامات خود قصد دارند امنیت مردم را به مخاطره بیندازند، با برخورد شدید و قاطعانه پلیس مواجه خواهند شد. 
در کنار دستگیری و مجازات مجرمان توسط قوه قضائیه باید به این مسئله اندیشید که چرا یک زورگیر موبایل برای چهارمین بار توسط پلیس دستگیر می‌شود و علت آن چیست. باید همه مؤلفه‌های فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و اجتماعی که بر بازگشت مجرمان به جرم دخیل است را با دقت و نگاهی کارشناسانه موردبررسی و ریشه‌یابی قرار داد.
فرمانده انتظامی استان فارس خبر از خضور فرماندهان ارشد ناجا در حرم‌های مطهر بقاع متبرکه در هفته ناجا داد و اظهار داشت: به مناسبت هفته ناجا، امکان تقسیط جریمه‌های راهنمایی و رانندگی خودروهایی که به دلیل جریمه بیش از یک‌میلیون تومان در پارکینگ نگهداری می‌شوند، فراهم شده است. همچنین با راه‌اندازی واحد مشاوره پلیس ۷۸ درصد از پرونده‌های ارجاع شده به این مرکز قبل از ارجاع به دستگاه قضایی به مصالحه طرفین دعوا ختم شده است.
سردار حبیبی ایجاد ناامنی توسط اراذل و اوباش را خط قرمز پلیس برشمرد و تصریح کرد: مقابله سخت با جرائمی نظیر قمه‌کشی و عربده‌کشی در اولویت دستگاه انتظامی قرار دارد و در سال جاری ۱۶۳ نفر در همین زمینه دستگیر و به مراجع قانونی فرستاده شده‌اند. البته فارس در مقایسه با سایر استان‌های هم‌تراز از لحاظ جغرافیا و جمعیت دارای مردم فرهنگ‌مدارتری می‌باشد و تعداد کمتری اراذل و اوباش را در خود جای داده که پلیس به‌دقت هرگونه قانون‌شکنی آنها را مدنظر قرار می‌دهد. وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار تقویت حس اعتماد و همدلی بیشتر مردم با پلیس شد و گفت: رسانه‌‌ها ابزاری بسیار کارآمد و تأثیرگذار برای ارتباط دوسویه مردم با ناجا محسوب می‌شوند و امیدواریم از این ظرفیت به‌نحو شایسته‌تری استفاده کنیم. این مقام ارشد انتظامی به یکی از طرح‌های مؤثر پلیس برای کاهش جرائم اشاره کرد و اظهار کرد: رودرروکردن متهم با مالباخته باعث متنبه‌شدن مجرم و افزایش آرامش و آگاهی در جامعه می‌شود که در استان فارس توجه ویژه‌ای به این طرح داریم. همچنین در استان فارس تاکنون بحث گرداندن خیابانی مجرمان و متهمان مطرح نشده و دلیلی برای این امر تابه‌حال وجود نداشته است. سردار حبیبی به حضور همیشگی نیروی ناجا در کنار مردم با هدف ایجاد امنیت اشاره کرد و افزود: حضور مجموعه نیروهای پلیس در برنامه‌های مناسبتی اعم از شادی و سوگواری و ایام عزاداری و جشن‌های ملی با هدف ایجاد پیوند مطلوب‌تر با مردم صورت می‌گیرد.وی در پایان به گوشه‌ای از تمهیدات ناجا برای مقابله با انتشار کرونا اشاره کرد و افزود: افزایش نظام‌مند زیرساخت‌ها در فضای مجازی توسط نیروی انتظامی باعث شده است در مراکز تعویض پلاک دیگر شاهد ازدحام نباشیم و متقاضیان در مدت زمان موتاهی خدمات مدنظر را دریافت کنند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی