[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

معاون سازمان مالیاتی: مالیات بیش از یک‌میلیون مؤدی بدون رسیدگی قطعی شد، روزنامه شیراز نوین

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: در راستای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم مالیات بیش از یک‌میلیون و ۷۰۰هزار مؤدی خرد بدون رسیدگی قطعی شد.
به گزارش ایسنا، محمد مسیحی درخصوص نقش و اهمیت مالیات در اداره کشور گفت: مالیات قدرت ذاتی دولت‌هاست و در همه کشورها و دولت‌ها با مبانی اقتصادی متفاوت، بهترین راه اداره کشور تأمین درآمد از طریق درآمدهای پاک مالیاتی است.
وی افزود: در کشور ما در سال‌های گذشته به دلیل وابستگی به درآمدهای نفتی، به مالیات کمتر پرداخته ‌شده است، ولی تحریم‌ها این فرصت را برای کشور فراهم کرده که به درآمدهای مالیاتی به‌عنوان یک منبع درآمد امن داخلی پرداخته شود؛ بنابراین سعی و هدف ما به‌عنوان کارگزاران مالیاتی این است که از این فرصت استفاده کنیم و وصول و بازتوزیع عادلانه مالیات را تحقق‌ بخشیم.
طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، معاون این سازمان با اشاره به سخنان حضرت علی(ع) در نامه ۵۳ خود به مالک اشتر، اعلام کرد: امر وصول مالیات به‌درستی در این نامه تبیین شده است و این بیان گهربار بایستی سرلوحه کار ما باشد. در این نامه یکی از موارد مهم عنوان‌‌شده اعتماد به مردم است و این امر به‌عنوان یک عنصر مهم در برنامه‌ریزی‌ها و اهداف سازمان امور مالیاتی کشور همیشه مدنظر قرار می‌گیرد؛ بنابراین اعتماد مردم در کنار تکریم ارباب‌‌رجوع به‌عنوان مهم‌ترین بخش سیستم کنترل داخلی نظام مالیاتی تعریف ‌شده است.
وی اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی کشور مانند بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و موفق در نظام مالیاتی که درصد کمی از فعالان اقتصادی عمده درآمدهای مالیاتی را تأمین می‌کنند، از ابزار ریسک و تمکین استفاده می‌کند و برای سایر بخش‌ها نیز به‌عنوان یک ابزار حاکمیتی به‌دنبال بازتوزیع عادلانه منابع و ثروت خواهیم بود.
مسیحی ادامه داد: یکی از برنامه‌های محوری سازمان امور مالیاتی کشور در سال جاری اجرای ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم است که بر مبنای سه ضلع ریسک، تمکین و اهمیت پرونده‌های مالیاتی و مؤدیان مالیاتی بنا شده است. وی گفت: بر اساس قانون به سازمان امور مالیاتی اجازه داده‌ شده که اظهارنامه فعالان اقتصادی را بپذیرد و آن درصدی که پرریسک هستند و صادقانه اظهارنامه و درآمدهای خود را ابراز نکرده‌اند، بررسی و رسیدگی می‌کند. ما امسال برای اولین بار ماده ۹۷ را اجرا می‌کنیم و می‌خواهیم اظهارنامه مؤدیان مالیاتی کم‌ریسک را بدون رسیدگی قطعی کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی