[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۰
  • دوره جدید

نماینده ولی‌فقیه در شیراز: ظرفیت مساجد در ترغیب به صرفه‌جویی در مصرف برق به کار گرفته شود، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه ظرفیت مساجد در ترغیب به صرفه‌جویی در مصرف برق به کار گرفته شود، گفت: در استان فارس، شبکه چهارهزار نفری از فعالان فرهنگی در مساجد وجود دارد؛ اگر فرهنگ صرفه‌جویی در برق از این شبکه به سطح جامعه منتقل شود، قطعاً بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام، دیروز چهارشنبه در دیدار با مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس و معاونان این مجموعه اضافه کرد: ظرفیت آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و سایر مراکز فرهنگی نیز بُعد دیگر این ماجراست که می‌توان برای تشویق به صرفه‌جویی در مصرف انرژی از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.
امام‌جمعه شیراز اضافه کرد: در همه این بخش‌ها باید مخاطب‌شناسی تخصصی صورت بگیرد و متناسب با ذائقه مخاطب، فرهنگ صحیح و درست مصرف برق ترویج شود تا به‌مرور، این مشکل جدی مصرف بی‌رویه در جامعه ما حل شود.
آیت‌الله دژکام با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، در ادامه افزود: در گام دوم انقلاب لازم است که فاصله بین مجموعه‌های مختلف نظام کم شود؛ یعنی جلسات با دستور کار ویژه گذاشته شود. شرکت برق باید با شورای فرهنگ عمومی، بر سر موضوع اصلاح الگوی مصرف کارگروه تخصصی تشکیل دهد.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با بیان اینکه ظرفیت شیراز به‌گونه‌ای است که اگر کاری اینجا موفق شد از شیراز الگوبرداری می‌شود، گفت: این الگوها در جای دیگر هم اجرا می‌شود و موفق خواهد شد و آنگاه همه روی شیراز حساب ویژه باز می‌کنند.
امام‌جمعه شیراز با تأکید بر اینکه در هر بخشی مدیران اگر با مجموعه‌هایی مثل روحانیت و مدیریت فرهنگی تعامل داشته باشند، از این تعامل در سطح ملی هم استقبال خواهد شد، گفت: ما از این جهت منتظر شکل‌گیری نگاه جدیدی هستیم.
آیت‌الله دژکام همچنین با بیان اینکه همه ما وظیفه داریم فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف برق را ترویج دهیم، افزود: شورای فرهنگ عمومی در بحث اصلاح فرهنگ و الگوی مصرف باید ورود مناسبی داشته باشد. وی با اشاره به بخشی از توضیحات مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای فارس، گفت: امروز برقی که تولید می‌شود برای ۱۲۰میلیون نفر جمعیت کفایت می‌کند و این در حالی است که جمعیت کشور ما حدود ۸۰میلیون نفر است؛ اما در اوج مصرف جامعه برق کم می‌آورد؛ این نشان می‌دهد که باید روی فرهنگ‌سازی و اصلاح الگوی مصرف و جلوگیری از اسراف کار جدی‌تر انجام شود.
امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه گویی امروز به اندازه مصرف برق برای ۴۰میلیون نفر ضایع می‌شود، گفت: این موضوع اسراف است؛ اسراف از این بزرگ‌تر وجود ندارد.
آیت‌الله دژکام ادامه داد: در اقتصاد کلان و در بحث مصرف و توزیع این موضوع وجود دارد که تولیدکننده علاقه‌مند است که برق مصرف شود؛ چون در ازای مصرف بیشتر برق ثروت نصیب تولیدکننده می‌شود. خصوصاً در مورد برق که ذخیره‌سازی وجود ندارد و وقتی تولید می‌شود باید حتماً مصرف شود و از طرفی می‌خواهیم فرهنگ مصرف را اصلاح کنیم و این نیاز به کار کارشناسی دقیق دارد که با همکاری خود مجموعه باید انجام گیرد.
غلامرضا نصیری، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس نیز در این دیدار با تقدیر از حمایت و همراهی امام‌جمعه شیراز در پیشنهاد الگوسازی برای مصرف بهینه برق، یادآور شد: در این زمینه کارشناسان و مدیران شرکت برق آمادگی دارند تا از همه ظرفیت‌های قانونی بهره‌گیری کنند. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس با تأکید بر اینکه مطابق با فرامین مقام معظم رهبری امسال باید به شعار سال و جهش تولید توجه ویژه داشته باشیم، اظهار داشت: جهش تولید هموارکننده بستر لازم برای عبور از اوج مصرف است. تحقق شعار سال در کنار مدیریت مصرف امسال هم توانست شرایطی فراهم کند که با اطمینان بهتر و بیشتر مصرف برق در تابستان را مدیریت کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی