[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

بیماری سل از چه طریقی منتقل می‌شود؟، روزنامه شیراز نوین

کارشناس هماهنگ‌کننده سل معاونت بهداشتی استان خراسان شمالی گفت: بیماری سل یک بیماری عفونی واگیر بوده و میکروب ایجاد‌کننده این بیماری از طریق تنفس از فرد مبتلا به سل به فرد سالمی که در تماس با او قرار گرفته منتقل می‌شود.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر فلوریا انفرادی با اشاره به اینکه ورود میکروب به بدن، تمامی افراد را مبتلا نمی‌کند، گفت: میکروب ممکن است در بدن فرد بدون آنکه بیماری را ایجاد کند توسط سیستم دفاعی زندانی و مهار شود اما چنانچه سیستم دفاعی بدن فرد، در آن زمان و یا بعدها به دلایلی مانند ابتلا به ویروس ایدز، سوءتغذیه، اعتیاد، دیابت، ابتلا به سرطان و انجام شیمی‌درمانی، نارسایی مزمن کلیه و درمان طولانی مدت با کورتون و داروهای ضد رد پیوند، درمان بیماری‌های روماتیسمی و کهولت سن و استرس شدید ضعیف شود، میکروب سل دوباره فعال شده و فرد را مبتلا به بیماری می‌کند.
انفرادی بیان کرد: بیماری سل هر عضوی از بدن را دچار مشکل می‌کند ولی بیشترین تأثیر آن بر ریه‌ها است؛ این بیماری چنانچه ریه‌ها را درگیر کند «سل ریوی» و در صورت مبتلا کردن سایر اعضاء بدن «سل خارج ریوی» نامیده می‌شود.
وی شایع‌ترین علامت ابتلا به سل ریوی را سرفه پایدار خواند و افزود: مدت زمان این سرفه‌ها دو هفته یا بیشتر و معمولاً با خلط همراه است و همچنین امکان مشاهده سایر علایم تنفس نظیر تنگی نفس، درد قفسه سینه یا پشت، خلط خونی، علائم عمومی نظیر تب، کاهش اشتها، کاهش وزن، بی‌حالی، تعریق شبانه، خستگی زودرس و ضعف عمومی در بیمار مبتلا وجود دارد.
انفرادی عدم مصرف دخانیات و مواد مخدر، تغذیه صحیح و مصرف میوه و سبزیجات تازه، پیشگیری از اضافه وزن و چاقی، کنترل دیابت با اصلاح شیوه زندگی و مصرف دارو، پیشگیری از ورود گرد و خاک و ذرات معلق هوا به ریه به خصوص در کارگران سنگ‌کوبی و صنایع دیگر و فعالیت بدنی منظم را از جمله راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری سل عنوان کرد.
وی در خصوص تشخیص بیماری سل گفت: علاوه بر معاینه بالینی و انجام آزمایش خلط، انجام رادیوگرافی قفسه سینه، سیتی‌اسکن و سایر آزمایشات می‌توان این بیماری را تشخیص داد.
انفرادی ادامه داد: آزمایش خلط که به طور رایگان در آزمایشگاه‌های مراکز بهداشت تمامی شهرستان‌های کشور انجام می‌شود، نقش مهمی در تشخیص زود هنگام بیماری و پیشگیری از آلوده شدن اطرافیان بیمار به میکروب دارد.
وی سپس به درمان بیماری سل اشاره کرد و گفت: بعد از تشخیص این بیماری، درمان باید هر چه سریع‌تر آغاز شود و بعد از دو هفته درمان، قابلیت سرایت بیماری به افراد سالم به شدت کاهش یافته و حال عمومی بیمار بهبود می‌یابد.
انفرادی با بیان این که تمامی مرگ‌های ناشی از سل قابل پیشگیری هستند، خاطرنشان کرد: اگر بیماری سل ریوی طی 5 سال درمان نشود در 50 درصد موارد باعث مرگ بیمار شده و سالی 10 تا 15 فرد از نزدیکان بیمار به میکروب سل آلوده می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی