[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۹
  • دوره جدید

بی‌برنامگی‌های رایج ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

درمورد اقتصاد و بهبود شرایط معیشتی ملت دچار سردرگمی بسیار بزرگی هستیم؛ این در شرایطی است که مدیران و نمایندگان هیچ بصیرتی نسبت به این حوزه نداشته و ندارند و ارائه آمارهای کاذب برای گذران دوره‌ای خاص، تحمیلی به افکار عمومی تلقی می‌شود. استمرار بی‌برنامگی‌ها در شرایطی که بهبودی در اوضاع ملاحظه نمی‌شود و انگار دایره‌وار به دور خود می‌چرخیم و گرفتار همان سرخط‌های اولیه هستیم. بحران ویروس کرونا ثابت کرد نه برنامه‌ای در حوزه پدافندی داریم، نه توانی و نه نظارتی. هرچند بعد نظارتی از اوجب واجبات است که متأسفانه اقتصاد رها شده به دست مشتی دلال و خائن به ملت، بهتر از این‌ها ظهور و بروزی نداشته و ندارد...

مهار کرونا در شرایطی اتفاق می‌افتاد که دولت دست به تعطیلی و قرنطینه گسترده می‌زد، اما این اقتصاد بیمار و دست درازی به بیت المال اجازه طی این پروسه تخصصی را نداد.
یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مهار کرونا خارج شد اما محل هزینه کرد آن مشخص نشد و باید دید چرا نظارت‌ها به گونه ای است که اعتبارات به مقصد نرسیده چپاول می‌شوند.
اگر در هفت ماه گذشته، کشور از اقتصاد سالمی برخوردار بود حالا از نظام سلامت مطلوبی نیز برخوردار می‌بودیم؛ اما متأسفانه سیاست‌های حاکم به گونه ای است که تجارت در کرونا ترجیح داده می‌شود بر مهار کرونا.
وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی نظارت مناسبی بر اوضاع ندارند و قادر به اعمال قانون درون صنفی نیز نیستند؛ چراکه کافی است برای کنترل بخشی از ابتلا به کرونا، سری به مطب پزشکان و آزمایشگاه‌های شلوغ سطح شهر بزنیم.
مطب‌هایی که در آنها کارتخوان به دلیل فرار مالیاتی یافت نمی‌شود و همچنان به روش‌های گذشته این اسکناس است که اغناکننده عطش سیری ناپذیر این صنف است.
جامعه به سمت پیری در حرکت است و نظام سرمایه داری در حال تدبیر برای به دست گیری بازار در حوزه‌های تجهیزات و نگهداری است. جنگ‌های آتی بر پایه تلفات بیولوژیک طراحی و برنامه ریزی شده است. درواقع دوران پاسداری از نوار مرزی به سر آمده است؛ چرا که سیاست‌ها و اقتصاد بر پایه شبکه‌های مجازی و تکنولوژی‌های روز سایه وار در حال حرکت و تغییر موقعیت هستند.
اقتصادهای سنتی برپایه استفاده از چرتکه در حجره‌های نمناک پاسخگوی سرعت دادوستدهای امروزی نیست. دیپلماسی اقتصادی امروز افضل بر دیپلماسی سیاسی دیروز است و باید چاره ای اندیشید؛ چراکه غفلت از دیپلماسی قوی اقتصادی، بنیان سیاست‌های گرفتار سنت‌ها را بر باد خواهد داد. 
باید دیپلماسی اقتصادی را به نفع منافع ملی دریابیم و از شکاف طبقاتی پرهیز کنیم؛ چراکه هرچه به شکاف طبقاتی دامن زده شود، در نهایت این توده‌های مردمی هستند که امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری را تأمین و تضمین می‌کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی