[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

یک امضا، پایان‌دهنده مناقشات سد تنگ سرخ ، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- امین افشار   استاندار فارس در نشستی خبری به مناسبت آغاز دهه فجر در جواب سؤال خبرنگار شیرازنوین درباره هشدارهای کارشناسان و فعالان محیط زیست برای احداث سد تنگ سرخ گفت: دو الی سه پروژه در استان مهم هستند که متأسفانه به آنها توجه نمی‌شود یکی از آنها سد تنگ سرخ است که برای مهار سیل، احیاء دریاچه مهارلو و زیبایی جلوه رودخانه خشک وسط شهر شیراز اهمیت ویژه‌ای دارد. 
محمدعلی افشانی افزود: شهرداری در حال مطالعه این طرح است که متأسفانه زیاد طول کشیده و این پروژه تنها برای احیاء تالاب مهارلو است و یک مترمکعب از این آب برای کار دیگری اختصاص پیدا نمی‌کند و آن هم با تأیید محیط زیست خواهد بود. 
وی در جواب سؤال دیگر خبرنگار شیراز نوین پیرامون وضعیت غم انگیز زندگی محله‌های حاشیه شهر شیراز از جمله قلعه دودمان و گویم گفت: اقداماتی در این زمینه صورت گرفته و اعتبارات نسبی و قدم‌هایی در زمینه حاشیه نشینی برداشته شده و متأسفانه یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری و تمام بدنه دولت نیز است. 
وی ادامه داد: بیکاری زمانی حل خواهد شد که به مسائل بنیادی نظیر اقتصاد مقاومتی، ارتباط منطقی با دنیا، دانش بنیان بودن، توجه به سرمایه گذاری و ایجاد امید توجه شود و آنگاه مشکل بیکاری به مرور زمان حل خواهد شد. 
وی با اشاره به موضوع پارازیت‌ها در شیراز تأکید کرد: 
من با قطع شدن هیچ شبکه تلویزیونی موافق نیستم و اینها هزینه اضافه‌ای است که برای کشور درست شده و من چون در زمینه وجود و علائم آن بر سلامت جامعه تخصص ندارم آن را به سازمان‌های مربوطه ارجاع دادم که بررسی‌های لازم در این موارد انجام و نتایج آن به مردم اعلام شود. 
محمدعلی افشانی با تأکید بر اینکه بخشی از تجمعات شاید سازمان دهی شده باشد افزود: برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز باید به تشکل‌ها مجوز داد ولی آنهایی که بدون مجوز اقدام می‌کنند نباید این اجازه به آنها داده شود. 
وی با اشاره به این که مسائل فرهنگی با رفتارهای دولتی شکل نمی‌گیرند اضافه کرد: در وهله اول این که فرهنگ دولتی نیست و در مرحله بعدی باید هر دستگاهی به هر میزان که منابع فرهنگی دریافت می‌کند به همان میزان در این مورد پاسخگو باشد. از 7 هزار میلیارد اعتبار برای فرهنگ کمتر از 800 میلیارد آن متعلق به دولت است که شامل تمام ارکان دولت نظیر فرهنگ و ارشاد و کانون پرورش فکری و... می‌شود.
استاندار فارس عنوان کرد: طرح پزشک خانواده به دلیل اینکه سال‌های زیادی در فارس اجرا شده پیشنهاد داده‌ایم که اجبار ارجاع به صورت اختیاری شود. 
افشانی با اشاره به فرا رسیدن دهه فجر تأکید کرد: رابط بین مردم و حکومت، رسانه‌ها هستند و مدیران اگر خود را موظف به پاسخگویی به رسانه‌ها و مردم بدانند گام مهمی در جهت حفظ و استقرار انقلاب برداشته‌اند، یکی از راه‌های خدمت به مردم دفاع از آزادی است. 
وی در مورد طرح‌های عمرانی دهه فجر امسال گفت: در مجموع طرح هایی با ارزش دو هزار و 382 میلیارد تومان در دهه فجر امسال به بهره برداری می‌رسد که هزار و 146 میلیارد تومان اعتبار عمرانی است و هزار و 236 میلیارد تومان دیگر آن مربوط به تسهیلات بانکی و مشارکت‌های مردم است که این پروژه‌ها در زمینه‌های مختلف نظیر آبفا شهری و روستایی، حمل و نقل، خدماتی، رفاهی، گازرسانی شهری و روستایی، بهداشت و درمان، عمران شهری و روستایی، کشاورزی، کارآفرینی، تولید مسکن شهری و روستایی را شامل می‌شوند. 
رئیس شورای تأمین استان تأکید کرد: وضعیت بارندگی در فارس مطلوب نیست و امسال نیز به یک سوم مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا کرده است، هفته گذشته پروژه‌های آب را با سازمان برنامه و بودجه نهایی کردیم که در جمع‌بندی قدم‌های اساسی برنامه ریزی شد و در شورای عالی آب مطرح خواهد شد که با مصوب شدن این طرح عملاً برای اجرا در استان فارس آماده می‌شود. 
وی افزود: در این طرح به بیش از هزار روستا در آبرسانی، تأمین آب شرب شهرهایی که مشکل دارند و فاضلاب شهرهایی که طرح مصوب دارند، تصفیه خانه احداث می‌شود و همچنین طرح ادغام سدهایی که در دست ساخت هستند نیز تا سال 98 اجرا خواهد شد. 
وی اضافه کرد: اجرای 30 هزار هکتار آبیاری نوین در فارس به تصویب رسیده که 12 هزار آن تا دهه فجر امسال و مابقی تا پایان تیرماه سال آینده انجام خواهد شد. 
وی افزود: 74 میلیارد تومان دولت مصوب و ابلاغ کرده برای آبرسانی به روستاهایی که با مشکل روبه‌رو هستند که پرداخت خواهد شد. 
استاندار فارس با اشاره به دستاوردهای برجام تشریح کرد: کسانی که برجام را زیرسؤال می‌برند بگویند اگر برجام نباشد چه طرحی به جای آن اجراء شود، برجام دست آمریکا نیست که پاره شود یک قراردادی است که در سازمان ملل به تصویب رسیده است. 
وی دستاوردهای برجام در استان فارس را اینگونه برشمرد: تاکنون سرمایه گذاری که در فارس به واسطه برجام انجام شده 25 میلیون دلار است که 500درصد نسبت به قبل از برجام افزایش داشته و همچنین پروژه هایی که در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد نیز به خاطر وجود برجام بوده که انجام شده است. 
افشانی در پاسخ یکی از خبرنگاران به نقد وی در زمینه نداشتن مشاور در امور مختلف گفت: در کشور ما بسیار کم هستند مدیرانی که مشاور انتخاب کنند که مشکلات را حل کنند و من به همین دلیل، مشاور در خیلی از زمینه‌ها ندارم و معاونان، کارشناسان و مدیر کل‌ها در حوزه‌های مختلف مشاوران من هستند. 
وی در مورد وجود امنیت در استان فارس بیان کرد: امنیت مقایسه‌ای است و فارس در مقایسه با دیگر استان‌های کشور به گفته مسئولان امنیتی وضعیت خوبی را داراست. 
استاندار فارس ادامه داد: هدف اصلی من در زمینه خط آهن اتصال فارس به بصره است و این مسیر اقتصادی و حائز اهمیت است که امیدوارم روزی عملیاتی و مسیرهای داخلی استان نیز از آن بهره مند شوند. 
وی در مورد ارتباط دستگاه‌های اجرایی و استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان وظیفه دارند از حقی که قانون برایشان در نظر گرفته استفاده کنند و تاکنون ارتباط بین ما و نمایندگان معقول بوده و استفاده از پتانسیل 18 نماینده برای فارس بسیار مهم است. 
افشانی با اشاره به مراسم پایتختی جوانان جهان اسلام در شیراز تأکید کرد: این مراسم 16 بهمن ماه برگزار خواهد شد که پتانسیل عظیمی است در جهت شناساندن شیراز در کشورهای اسلامی و باید همه دستگاه‌ها با حمایت از این طرح در جهت سربلندی استان و کشور تلاش کنند و شهرداری نیز با رایزنی‌های انجام شده قسمتی از اعتبارات این طرح را پرداخت خواهد کرد. 
وی در مورد کمبود راه‌های مواصلاتی شهر صدرا بیان کرد: شخصاً نامه‌ای به نوبخت نوشتم که قطار شهری شیراز تا صدرا ادامه پیدا کند که در فاز بعدی انجام خواهد شد و همچنین آزاد راه شیراز به سمت اصفهان نیز از آن منطقه عبور خواهد کرد که عملاً ترافیک آن منطقه روان تر خواهد شد. 
استاندار فارس با اشاره به استفاده از بانوان در سمت‌های مدیریتی تأکید کرد: 50 درصد مدیریت‌ها باید متعلق به خانم‌ها باشد چون آنها در کارهای واگذاری شده بهتر، موفق‌تر و سالم‌تر عمل می‌کنند. 
وی ادامه داد: طرح گسترش پالایشگاه زرقان در مرحله بررسی است و باید منتظر گزارش کارشناسی آن باشیم و همچنین تأیید محیط زیست در این زمینه لازم است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی