[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

چرا برای قرارداد ترکمانچای ویلموتس دستوری صادر نشد؟، روزنامه شیراز نوین

رئیس سابق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با انتقاد از صدور دستور موقت محرومیت برای سعید آذری گفت: نقد باعث سازندگی و از بین برنده ضعف‌هاست. به گزارش تسنیم، عبدالرحمن شاه‌حسینی درباره محرومیت سعید آذری از سوی کمیته اخلاق گفت: باید ابتدا بحث صلاحیت و قانونی بودن هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال را بررسی کنیم که خیلی مهم است. اصلاً این هیئت رئیسه که از اردیبهشت سال 92 فعالیت می‌کند، مدت فعالیتش تمام شده است. هیچ اما و اگر و بند و تبصره‌ای ندارد و الان شک‌ نکنید فعالیت هیئت رئیسه غیر قانونی است. طبق ماده 33 هیئت رئیسه فقط برای 4 سال باید فعالیت کند و بعد از آن باید انتخابات برگزار شود. وی افزود: شما تحقیق کنید بین حقوق‌دانان ورزشی، مدت فعالیت هیئت رئیسه 4 سال است و هیچ اما و اگری ندارد. قبل از اتمام 4 سال باید انتخابات برگزار می‌شد و تیم ‌جدید کار را ادامه می‌داد. شک نکنید این فعالیت خلاف آیین‌نامه است. شاه حسینی با اشاره به نحوه انتخاب رؤسای ارکان قضایی فدراسیون فوتبال اشاره کرد: طبق اساسنامه ما رئیس فدراسیون رئیس کمیته‌های قضایی را به هیئت رئیسه پیشنهاد می‌دهد و بعد از تایید هیئت رئیسه، رئیس فدراسیون حکم را صادر می‌کند ولی در مقررات روز دنیا سال‌هاست که برای ارکان‌قضایی کاندیدایی حاضر می‌شوند و مجمع به آنها رأی می‌دهد. در آیین ‌نامه کنونی فدراسیون رابطه رئیس و‌ مرئوسی بین رئیس فدراسیون و‌ ارکان‌ قضایی این شائبه را به وجود می‌آورد که در دادرسی استقلال وجود ندارد.
رئیس پیشین کمیته اخلاق با اشاره به صدور رأی کمیته اخلاق برای محرومیت موقت سعید آذری اضافه کرد: همه رسانه‌ها باید این‌ سؤال را بپرسند که کمیته اخلاق چرا در خصوص پرونده ویلموتس برای رئیس وقت فدراسیون و اعضای هیئت رئیسه که در این قرارداد ترکمچای نقش داشتند و باعث ضرر مالی و‌ معنوی به فوتبال کشور شدند، دستور موقت صادر نکرد؟
وی درباره اینکه حکم آذری طبق مواد 23 و 65 آیین نامه کمیته اخلاق صادر شده است، گفت: این مواد فقط در خصوص صلاحیت کمیته اخلاق است که این کمیته اختیار دارد دستور موقت برای ٢ روز صادر کند، ولی مهم علت محرومیت است. دستور موقت در علم حقوق یک ‌امر فوری است که اصلاً رأی نیست. اینکه می‌گویند برای آذری رأی صادر شده، اشتباه است. این فقط یک تصمیم فوری است ولی الان سؤال من این است در محرومیت آذری فوریت مسئله چه بوده است که دستور موقت برای آن صادر شده است؟ 
شاه حسینی اشاره کرد: آقای آذری به خاطر مصاحبه‌هایش باید در ارکان قضایی جواب می‌داده و دیگر نیازی به دستور موقت نبوده است، چون خسارتی به جایی وارد نشده است و فوریتی وجود نداشته است. می‌توانستند برای او (آذری) جلسه بگذارند و دفاعیات مطرح و‌ بعد رسیدگی می‌شد و بعد از آن رأی صادر می‌شد. حالا بعد از این روال یا آذری تبرئه می‌شد یا محکوم ‌که البته اگر محکوم هم می‌شد باز هم فرصت تجدید نظر وجود داشت.‌ پس به هیچ‌وجه در این قضیه فورتی وجود نداشته است. وی با بیان اینکه دستور موقت خطراتی را به همراه دارد، عنوان کرد: الان‌ همه جامعه فوتبال درباره محرومیت سعید آذری حرف می‌زنند ولی اگر او بعداً در ماهیت و محکمه فوتبال از خودش دفاع کرد و ثابت کرد که نقدش شامل توهین و‌ تهمت و‌ فحاشی نبوده، آن وقت خسارت این موضوع قرار است چگونه پرداخت شود؟ نقد باعث سازندگی و از بین برنده ضعف‌هاست. رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اشاره کرد: چون در دستور موقت اصلاً علت مشخص نشده است بنابراین از لحاظ حقوقی جراحی حقوقی‌ این پرونده در این‌‌ مرحله امکان‌پذیر نیست ولی در این‌ پرونده باید بگویم هیچ‌ فوریتی وجود نداشته است. شاه حسینی درباره اینکه سعید آذری از چه مرجعی می‌تواند دادخواهی کند، تصریح کرد: طبق مقررات کمیته اخلاق ظرف یک هفته می‌تواند اعتراض کند. کمیته استیناف هم وجود دارد ولی این برای زمانی است که رأی در ماهیت داده شده باشد. 
وی تأکید کرد: اگر برای نقد و انتقاد سازنده افرادی را موقت محروم‌ کنند الان باید 98 درصد از اهالی فوتبال الان‌ محروم‌ باشند، چون الان تعداد منتقدین وضعیت فوتبال بیشتر از هر زمان دیگری است. اینکه برای نقد محرومیت صادر شود یک‌ کار غلط و‌ خطرناک است. البته هیچ نقدی نباید توأم با توهین و‌ افترا باشد ولی اگر نقد از طرف جامعه حذف شود، مشکل به وجود می‌آید و ما نباید باب نقد را ببندیم. مخصوصاً اینکه ما در قانون اساسی‌مان بحث آزادی بیان را داریم.
وی با اشاره به شخصیت سعید آذری ابراز داشت: شاید بیشتر از 10 سال که او را ندیده‌ام ولی خارج از محتویات این پرونده شهادت می‌دهم من که سال‌ها در ارکان مختلف قضایی فدراسیون بوده‌ام‌، این‌ مرد را همیشه به خوش‌نامی و حسن‌ مدیریت می‌شناسم. گواهی می‌دهم هیچ وقت در ارکان تحت تصدی ما آذری را نخواستیم ولی الان‌ چه کار در این فوتبال کرده‌ایم و چه مدیریتی داشته‌ایم که حالا حتی صدای کریم باقری هم درآمده است؟ 
شاه حسینی در خاتمه گفت: مطمئن باشید آذری و امثال آذری حرفهایشان از سر دلسوزی است و هیچ وقت اقدامات انتحاری انجام‌نمی‌دهند. آقایان تاب مقاوت خودشان را در برابر انتقادات زیاد کنند نه اینکه بخواهند منتقد را تنبیه کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی