[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۶
  • دوره جدید

چرا ممنوعیت کمک به تیم‌های حرفه‌ای فقط در استان فارس اجرا می‌شود؟، روزنامه شیراز نوین

هفته گذشته عوامل اجرایی تیم قشقایی شیراز در یکی از خبرگزاری‌ها حضور یافته و درباره مسائل مختلف صحبت کردند که متن این گفت و گو منتشر شد. بخش‌هایی از این گزارش را در ادامه می‌خوانید.
مدیر عامل باشگاه شهدای قشقایی شیراز با بیان اینکه با کم مهری مواجه شده ایم، افزود: اینکه نام شهدای قشقایی مزین بر این باشگاه شده، یک فلسفه پشت آن بوده است. ما از بدو تأسیس به دنبال کارهای فرهنگی بوده ایم و در مناسبت‌های مختلف هم حضوری پر رنگ داشته ایم. روح الله نجف پور ادامه داد: آمار شهدای ایل قشقایی حدود سه هزار نفر است و از این رو نام تیم را مزین به شهدای قشقایی کردیم. ضمن اینکه با استفاده از ظرفیت‌های ایل بزرگ قشقایی، ۲۵۰۰ بسته معیشتی در نقاط کم برخوردار و حاشیه شیراز توزیع شد، ولی نمی‌دانم اشکال کار کجاست که خودمان همواره مورد بی مهری قرار می‌گیریم.
وی افزود: هواداران ما در کشور به عنوان نمونه معرفی شدند و حوزه فرهنگی ما بسیار پر رنگ تر از ورزش است، اما رسانه‌ها کمتر به این موضوع پرداخته اند و تنها مسائل فنی تیم بازگو شده است. نجف پور با اشاره به اینکه عوامل متعددی برای حضور در لیگ برتر لازم است، اظهار داشت: اگر منابع مالی یک باشگاه تأمین باشد، حضور در لیگ برتر اتفاق می‌افتد و اگر نگاهی طی چند سال گذشته به تیم‌هایی که به لیگ برتر صعود کردند، داشته باشیم می‌بینیم که قدرت اقتصادی تیم‌هایی نظیر مس کرمان، آلومینیم اراک، شهرداری بوشهر و حمایت عوامل استانی در صعود آنها دخیل بوده است.
وی همچنین به هواداران این تیم اشاره کرد و گفت: ما روی این مسئله مهم برای حضور در لیگ برتر، حساب ویژه ای باز کرده ایم. متأسفانه به دلیل وجود بیماری کرونا از وجود آنها محروم هستیم و باید راهکاری ارائه شود تا این خلأ را به نحوی پُر کنیم. ضمن اینکه استفاده از کادر فنی قوی و جوان نیز مد نظر ما بوده است و همه تلاش خود را خواهیم کرد تا صعود به لیگ برتر اتفاق بیفتد.
نجف پور ادامه داد: در ماه‌های اخیر، سوء تفاهمی پیش آمد بر سر مسائل مالی و کمک‌های دولتی که به این تیم صورت گرفته. برای همین از هیئت فوتبال شیراز استعلام گرفتم و مشخص شد که طی چهار سال گذشته جمع دریافتی ما حدود 500 میلیون تومان بوده است که این رقم پول یک بازیکن خوب هم نمی‌شود! 
وی گفت: در لیگ گذشته برای ۵۰ بازیکن، ۳۴ بازی و هزینه‌های سفر و با توجه به تورم، حدود ۹ میلیارد تومان هزینه برآورد و مقرر شد ۳۰ در صد کمک شود. یعنی چیزی حدود سه میلیارد تومان که اگراین اتفاق افتاده بود، نتیجه بهتری می‌گرفتیم. برای فصل جدید لیگ هم کتباً ۳۵ مورد اشاره کردیم که ۱۲ میلیارد تومان برآورد شد. یک ماه قبل تقدیم حاجی زاده مدیر کل جدید ورزش و جوانان کردیم و مثل مرد گفت نداریم و نمی توانیم وعده دروغ بدهیم؛ زیرا از نظر قانونی کمک به تیم‌های حرفه ای ممنوع است و ما می‌توانیم از شما حمایت‌های معنوی کنیم.
وی تأکید کرد: این پرسش مطرح می‌شود که چرا ممنوعیت کمک به تیم‌های حرفه ای فقط در استان فارس اجرا می‌شود؟ در حالی که در استان‌های دیگر همچون اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان و تهران، اینگونه نیست. برای همین هم از تیم ۷۰ ساله برق شیراز دیگر خبری نیست.
سرمربی جدید تیم قشقایی هم در این نشست بیان داشت: ریسک بزرگی کردم که مسئولیت تیم قشقایی را پذیرفتم؛ زیرا تیم مس کرمان برای حضور در لیگ برتر حدود ۵۰ میلیارد تومان هزینه کرده است و با قاطعیت می‌گویم که تیم قشقایی در بین ۱۸ تیم شرکت کننده به لحاظ مالی هجدهم است از این رو کار سختی داریم.
داریوش هرمزی ادامه داد: شرکت‌ها و کارخانه‌های استان فارس باید به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند و به تیم‌های قشقایی و فجر شهید سپاسی که در جبهه ای کاملاً نابرابر می‌جنگند، کمک کنند.
وی گفت: حدود یک ماه است تمرین‌های خود را آغاز کرده ایم و از فصل قبل تنها سه بازیکن باقی مانده است. برای تکمیل تیم از سایر بازیکنان استان تست گرفتیم؛ کاری که هیچ کدام از تیم‌ها در لیگ دسته یک انجام نداده اند!
هرمزی افزود: در سال‌های گذشته با تیم‌های زیادی کار کرده ام و معلوم نیست تا چه زمان درتیم قشقایی باشم، اما می‌خواهم به زوایای پنهان این تیم هم پرداخته شود؛ زیرا شرایط این تیم با همه تیم‌هایی که تا کنون کار کرده ام فرق دارد، چون تمام مسئولان استان پشت آنها بودند. سرمربی تیم قشقایی با بیان اینکه در بسیاری از پست‌ها دچار مشکل هستیم زیرا نتوانستیم بازیکن قابلی جذب کنیم، افزود: اگر هم بازیکنان مطرحی باشند، پول زیادی می‌خواهند که باشگاه قشقایی توان پرداختن به آنها را ندارد. با این حال به امید زنده هستیم و هدف اول ما هم لیگ برتر است. مسئولان استان و به ویژه رسانه‌ها هم باید همین گونه باشند. رفتن به لیگ برتر شاخص‌هایی دارد که ما نداریم. امروز ما از برگزاری حتی یک اردو هم عاجز هستیم و ابزارهای ما با لیگ برتر تناسب ندارد. هرمزی بیان داشت: بازیکنانی از این استان انتخاب کردیم که آینده فوتبال هستند اما کسی آنها را ندیده است؛ بازیکنانی که از چشم همه دور مانده‌اند و کسی نبوده که دست آنها را بگیرد.
وی تأکید کرد: ما از بازیکنانی که در شهرستان‌های داراب، فسا، نورآباد، آباده و فیروزآباد حضور داشتند تست گرفتیم؛ کاری که هیچ کدام از باشگاه‌های ایران نکرده اند. در تیم‌های فولاد خوزستان و استقلال اهواز هم که حضور داشتم این کار را نمی‌کردیم. وقتی کف‌گیر یک باشگاه به ته دیگ می‌خورد، مجبوریم برویم سراغ استعدادهای پنهان که دیده نشده‌اند. مربی تیم قشقایی نیز با بیان اینکه اگر قرار است فوتبال فارس دوباره شکل بگیرد باید ادعاها را کنار گذاشت، می‌گوید: قرار نیست که همه توی گود باشند یا اینکه پیشکسوتان باید حتماً در جمع باشند که تیم شکل بگیرد! خیر، اینگونه نیست.
رشید طهماسبی ادامه داد: اگر امروز هم در کنار تیم قشقایی یک سرمربی شیرازی بود، باز هم فضای مجازی درگیر مسایل حاشیه ای بود. از رسانه‌ها می‌خواهم به این مسئله مهم ورود کنند و از تیم‌های فجر شهید سپاسی و شهدای قشقایی شیراز حمایت کنند تا باشگاه‌ها با خیال راحت کارشان را پیش ببرند.
وی اضافه کرد: امروز در کنار تیم ما علاوه بر داریوش هرمزی که سابقه کار کردن در شیراز را دارد، تمام مربیان دیگر و بیش از ۸۰ در صد بازیکنان بومی هستند. حمایت از این تیم به بازیکنان برای ارایه بازیهای با کیفیت انگیزه مضاعف می‌دهد. طماسبی با بیان اینکه سعی داریم کمتر در فضای مجازی حضور یابیم و کارمان در مستطیل سبز باشد، بیان داشت: اگر هم به فضای مجازی ورود کنیم به ما حمله می‌شود. در اینکه دوستان پیشکسوت ما توانایی دارند در آن شکی نیست اما باید حضور آنها مثبت باشد.
مربی تیم قشقایی تأکید کرد: بحث بومی و غیربومی در فوتبال حرفه ای دیگر جایگاهی ندارد. این بحث‌ها حرفه ای نیست و باید به شکل مطلوب پیش ببریم و خوب از داشته هایمان استفاده کنیم. وی گفت: ما سال گذشته یک مربی غیربومی به نام رضا عنایتی داشتیم که نتیجه نگرفتیم اما همین شخص در تیم هوادار تهران نتیجه گرفت. مشکل فوتبال فارس مربیان غیربومی نیستند و مشکل اصلی ناشی از حواشی آن است که واقعاً در این شرایط کمک نمی‌شود. طهماسبی اضافه کرد: داریوش هرمزی از مکتب فوتبال استان کارش شکل گرفته و در شیراز بوده است و دوستانی هم که در فضای مجازی می‌نویسند، این مربی زمانی که شیراز بودند کارنامه خوبی داشته اند و زمانی هم که بیرون از استان بودند باز هم کارنامه درخشانی داشته اند و جای تقدیر دارد. قطعاً هرمزی با دل بزرگی وارد شیراز شده است. وی اشاره کرد: همه می‌دانیم مربیانی که در شهر خودمان ادعا دارند و برای آنها احترام قائل هستیم اگر بخواهند این تیم قشقایی را با این شرایط تحویل بگیرند، بازیکنان را کنار می‌گذارند! مگر می‌شود یک تیم هیچ بازیکن اسمی نداشته باشد؟ ولی ما از این بابت نگران نیستیم؛ چرا که بازیکنانی را به خدمت گرفتیم که در گذشته آنها کنار گذاشته اند و امروز تیم قشقایی از این جوانان فارسی رونمایی می‌کند. طهماسبی از مدیریت باشگاه که در این چندساله یک تنه ایستادند تشکر کرد و گفت: بارها با مشکلاتی که وجود داشت پیشنهاد دادیم تیم را واگذار کنند و به زندگی خود برسند اما همچنان استقامت کردند و به هدف خود که آسیایی شدن تیم است خواهند رسید و حتماًَ این اتفاق خواهد افتاد.
مدیر رسانه ای باشگاه قشقایی هم در این نشست گفت: برای بهتر شدن هر باشگاهی نیاز است مدیریت آن با رسانه‌ها ارتباط قوی داشته باشند. در این سال‌ها هیئت فوتبال فارس یا باشگاه‌ها حتی یک نشست هم با خبرنگاران نداشتند. ما در باشگاه قشقایی اخیراً برای نخستین بار این کار را شروع کردیم و تا آخر فصل هم ارتباط خوبی با رسانه‌ها خواهیم داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی