[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۰
  • دوره جدید

دهیاری‌ها به سمت خودکفایی بروند، روزنامه شیراز نوین

سیدکمال پاک‌فطرت، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در سفر به داراب در جمع فرهنگیان، دهیاران و اعضای شوراهای روستاهای بخش فورگ شهرستان داراب در سالن آموزش و پرورش شهر دوبرجی اظهار داشت: به طور قطع مشکلات و کمبودهایی وجود دارد اما همه ما عادت کرده‌ایم که مشکلات را ببینیم و از نیمه پر لیوان صرف نظر کنیم.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، وی با اشاره به آغاز کار دهیاری‌ها در سال 1382 عنوان کرد: با مقایسه آن سال‌ها با وضعیت کنونی روستاها می‌توان فهمید که کارهای بسیاری در حوزه‌های مختلف در روستاهای ما صورت گرفته اما همگی ضعف در ارائه عملکرد و بیان دستاوردهایمان داریم.
این مقام مسئول پیرامون بودجه دهیاری‌ها تصریح کرد: از سال 82 تا 92 مجموع واریزی‌ها به دهیاری‌ها درکل کشور 5 هزار میلیارد تومان بوده و از 92 تاکنون این رقم به 25 هزار میلیارد تومان رسیده و رشدی 5 برابری داشته که نشان از توجه ویژه همه ارکان نظام به روستاهاست.
وی افزود: در حالی که سال 98 مشکلات بسیاری را تجربه کردیم، اما توانستیم رقم بی نظیر 200 میلیارد تومان واریزی برای دهیاری‌ها در استان فارس داشته باشیم.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس همچنین گفت: توقع می‌رود دهیاری‌های ما به سمت خودکفایی رفته و با ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در روستاها، اهمیتی به اندک واریزی قطره چکانی به دهیاری‌ها ندهند.
وی در ادامه پیرامون تسهیلات کارآفرینی و اشتغال‌زایی مطرح کرد: تنها راه توسعه پایدار روستاها توجه به دو مبحث آب و اشتغال‌زایی روستایی است که در حوزه اشتغال و درآمدزایی آماده ارائه تسهیلات به دهیاری‌ها با سود بسیارکم و خواب دوساله هستیم اما متأسفانه برخلاف بسیاری از استان‌ها دهیاران روستاهای فارس توجه چندانی به این تسهیلات نداشته اند.
سیدکمال پاک‌فطرت با تأکید بر اهمیت اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد پایدار برای مردم روستا بیان کرد: در اوایل انقلاب عمده جمعیت استان را روستاییان تشکیل می‌دادند اما اکنون عمده جمعیت فارس متشکل از شهرنشین‌ها شده که برای مهاجرت معکوس و بازگشت مردم به روستاها باید برایشان اشتغال و درآمد پایدار ایجاد کرد.
وی اضافه کرد: طی دو سال گذشته بیش از 700میلیارد تومان تسهیلات در استان فارس به روستاییان اعطا شده که نتیجه آن ایجاد بیش از 12هزار اشتغال پایدار در روستاها بوده است. این مقام مسئول با بیان اینکه همیشه پشتیبان دهیاران بوده و خواهد بود، متذکر شد: حق الحاق و تفکیک همان‌طور که در شهرها برای شهرداری‌ها بوده، در روستاها برای دهیاری است.
وی درخصوص امنیت شغلی دهیاران گفت: بحث امنیت شغلی دهیاران در سطح ملی و کلان مطرح بوده و با پیگیری‌هایی که از طریق وزارتخانه و نمایندگان مجلس داشته ایم، می‌توان به آینده امیدوار بود.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با اشاره به پتانسیل بالای بخش فورگ شهرستان داراب عنوان کرد: بخش فورگ شهرستان داراب با داشتن پتانسیل‌های بالا در زمینه‌های مختلف همچون خرما، مرکبات، بسته بندی و صنایع وابسته می‌تواند به قطب اقتصادی جنوب استان فارس تبدیل شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی