[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۱
  • دوره جدید

تطهیر اقتصاد از رکود، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: هم اکنون در مرکز پژوهش‌های اتاق در حال احصاء مسائل و مشکلات قوانین مخل کسب و کار در حوزه صنعت و معدن استان شامل اصلاح، حذف و ایجاد قوانین مورد نیاز برای رونق صنعت استان جهت ارائه به نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی هستیم.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در جلسه کمیسیون صنعت و رونق تولید این اتاق که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: بنا به درخواست نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی در حال تهیه گزارش کامل مسایل و مشکلات قوانین مخل کسب و کار در حوزه صنعت و معدن هستیم تا بتوان پیگیر تدابیر لازم برای رونق صنعت فارس شد.
وی افزود: فعالان اقتصادی، کارشناسان و نخبگان استان نظرات تخصصی و اصلاحی خود پیرامون این موضوع را تا هفته آینده به کمیسیون صنعت و رونق تولید اتاق بازرگانی فارس ارائه دهند تا پس از بررسی و کارشناسی لازم مورد بهره برداری قرار گیرد.
رازقی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود کشور اظهارداشت: تلاش می‌کنیم با حمایت مسئولان استان مشکلات صنعت استان را به حداقل رسانده و نگذاریم واحد تولیدی و بنگاه اقتصادی در استان تعطیل شود.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در سال جاری بنگاه‌های اقتصادی ما با مشکلات بزرگی روبه‌رو بوده اند که در این شرایط بانک مرکزی نیز به بهانه بازگشت ارز حاصل از صادرات درگیر مسائلی شدند که به همین دلیل و علی‌رغم کاهش ارز، در شش ماهه اول امسال حدود 40 درصد صادرات کشور کاهش یافت. وی از دیگر محدودیت‌های اعمال شده بانک مرکزی بر واحدهای تولیدی را محدودیت در واردات تأمین مواد مورد نیاز عنوان کرد و ادامه داد: متأسفانه سازمان توسعه و تجارت می‌بایست حامی صادرکنندگان باشد اما تابع سیاست‌های بانک مرکزی و در جهت مخالف سیاست‌های تولید و صادرات حرکت می‌کند. رازقی عنوان داشت: در راستای اجرای سیاست‌های مخرب اقتصادی در کشور صادرکنندگان و تولیدکنندگان نام و نشان دار کشور ضررهای بزرگی از جمله از دست دادن بازارهای صادراتی را متحمل شدند؛ هرچند اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی پیگیری‌ها و راهکارهایی را جهت عبور از بحران‌ها ارائه کرد اما مسئولان همچنان به فرافکنی خود ادامه دادند و به بخش خصوصی توجه نکردند.
وی تصریح کرد: در ماجرای تحریم‌های کشور، هر روز گره‌های جدیدی از سوی دشمنان برای ممانعت از فعالیت اقتصادی کشور ما ایجاد می‌شود؛ این در حالی است که در مقابل باید در کشور راهی تازه ایجاد می‌شد اما سیاست‌ها در داخل نیز هم راستا با تحریم‌ها شد و شاهد ایجاد گره از سوی دشمنان و بستن راه‌ها و ایجاد گره‌های جدید از سوی مسئولان داخل کشور هستیم. 
رازقی با اشاره به ارائه پیشنهادهای ده گانه اتاق ایران برای حل و فصل مشکلات اقتصادی کشور در حوزه واردات و صادرات افزود: اگر این پیشنهادها اجرایی شود و بانک مرکزی متعهد به تأمین ارز کالاهای اساسی و مابقی کالاها نیز به بخش خصوصی واگذار شود، شرایط برای رونق تولید، افزایش صادرات و کنترل التهابات و گرانی بازار در کشور فراهم می‌شود و شاهد تحول در اقتصاد کشور خواهیم بود.
در این جلسه شرافت رئیس خانه معدن استان فارس نیز در خصوص وضعیت و مشکلات بخش معدن و سنگ استان، اختصاص ارز جهت تهیه لاستیک‌های سایز بزرگ برای ماشین‌های معدن و توجه ویژه مسئولان استان به پتانسیل ویژه استان در ایجاد واحدها صنایع معدنی مانند سنگ و گچ در فارس اشاره کرد.
همچنین خسروانی مدیر عامل شهرک صنعتی آب باریک در خصوص مشکلات و نیازمندی این شهرک صنعتی، عبداللهی از ناحیه صنعتی انجیره، هاشمی رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس، ظریفکار فعال اقتصادی استان به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مشکلات بخش اقتصاد پرداختند.
در این جلسه مقرر شد موضوع تأمین لاستیک سایز بزرگ برای واحدها، تأمین روغن برای واحدهای تولیدی، جلسه اختصاصی پیرامون مسائل و مشکلات شرکت شهرک‌های صنعتی استان و اجرای آیین نامه سازمان دارایی در خصوص تعیین اجاره املاک برای طرح به دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان ارجاع داده شود.
در ادامه این جلسه گزارش معضلات بخش صنعت فارس ارائه شد و راهکارهای فعالان اقتصادی استان از طریق این کمیسیون جهت ارائه به وزیر جدید سازمان صمت نیز پیشنهاد و تدوین شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی