[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۱
  • دوره جدید

میراث در سیطره تجارت ، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با این تأکید که حرمین شریف در واقع هویت واقعی شیراز تلقی می‌شوند، تأکید کرد که ضمن حفظ شأن و جایگاه امامزادگان واجب التکریم، باید زمینه برای رونق صنعت گردشگری دینی و زیارتی اطراف حرمین شریف فراهم شود.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، علیرضا پاک‌فطرت در جلسه بررسی مسائل حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) که با حضور معاونان وزرای راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی فقیه در فارس و استاندار این استان برگزار شد، تأکید کرد که یکی از پایه‌های اقتصاد شیراز، گردشگری است. وی ادامه داد: در اجرای طرح‌های مرتبط با توسعه حرمین شریف، ضمن حفظ کرامت امامزادگان لازم التکریم و پایداری میراث فرهنگی و بافت تاریخی این محدوده باید به جنبه‌های رونق دهی صنعت گردشگری خصوصاً گردشگری دینی و زیارتی اطراف حرم هم توجه و عنایت لازم را داشت.
شهردار سابق شیراز گفت: استوار شدن اقتصاد کلان شهر تاریخی و فرهنگی شیراز بر پایه و محور گردشگری، مربوط به دیروز و امروز نیست؛ بلکه مربوط به گذشته‌هایی است که نیاکان ما در آن دوران نام نیکی از خود به یادگار گذاشتند و ما باید در حفاظت از آثار برجا مانده از آنها بکوشیم؛ نه اینکه بی خیال شهر شویم تا جایی که بخواهند نام حافظ و سعدی را از خیابان‌های با هویت تاریخی شیراز حذف کنند.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس ادامه داد: میراث فرهنگی اگر واقعاً قصد حفظ و احیای بافت تاریخی شیراز و بازگرداندن مردم به این منطقه را دارد باید برای مرمت و بازسازی بناهای موجود در این منطقه سوبسید بدهد تا مردم برای بازسازی زیر نظر کارشناسان میراث تشویق شوند.
او یکی دیگر از راه‌های پیشنهادی برای حفظ بافت تاریخی و فرهنگی شهر را تملک این املاک توسط میراث، شهرداری یا تولیت حرمین شریف دانست و گفت: این نهادها می‌توانند با مرمت این بناها، آنها را به شکل اجاره ۹۹ ساله به افراد صاحب صلاحیت واگذار کنند تا صرف اموری نظیر فعالیت‌های گردشگری و بوم‌گردی و... شود.
پاک‌فطرت تأکید کرد: معتقد هستم که اگر قرار است توسعه حرمین شریف با حفظ میراث تاریخی و بافت فرهنگی اطراف آن انجام شود باید در شیراز و توسط مسئولان همین شهر و استان فارس انجام شود؛ نه اینکه برای آن در تهران تصمیم گیری کنند.
ساخت‌وسازهایی که حریم آثار را تهدید می‌کنند
او همچنین به موضوع تعرض به حریم آثار ملی و جهانی شیراز، گفت: بیش از ۱۰ سال است که کارشناسان یونسکو پس از بازدید از مجموعه زندیه درصدد هستند که این مجموعه ثبت جهانی شود، اما به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم این میراث ملی، ثبت جهانی این اثر انجام نشده است.
پاک‌فطرت خاطرنشان کرد: متعجبم که چرا میراث فرهنگی با آن همه سختگیری که درمورد میراث فرهنگی شهر داشته و دارد، یا شهرداری به مالک هتلی مانند هتل آسمان که ضابطه‌ها را رعایت نکرده و قرار بوده طبقات غیرمجاز را تخریب کند، اجازه ادامه کار داده اند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: به شما اطمینان می‌دهم که تا این هتل اسمان با این حجم از طبقات در حال فعالیت است، از ثبت مجموعه زندیه در فهرست میراث جهانی خبری نخواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی