[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

کازرون پایلوت مهار آتش در مراتع شد ، روزنامه شیراز نوین

طرح توانمند سازی جوامع محلی و تاب آوری آنان در مقابل آتش سوزی به منظور پیشگیری و مواجهه با آتش سوزی‌ها در سال‌های آتی از طریق آموزش، آگاهی رسانی و فرهنگ سازی در تعدادی از روستاهای ذخیره‌گاه زیست‌کره ارژن و پریشان در حوزه کازرون با همکاری دفتر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در ایران اجرا خواهد شد. 
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست فارس، اولین جلسه هماهنگی و برنامه ریزی و مشارکت در طرح مذکور به درخواست مجری طرح و با حضور مدیرکل، معاونین و مسئولان حفاظت محیط زیست فارس در در سالن جلسات این اداره کل در روز شنبه مورخ 10 آبان برگزار شد. 
حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اعلام این خبر گفت: با رایزنی‌های انجام شده و پس از تهیه پیشنهاد و ارائه شرح خدمات و ارسال آن به دفتر یونسکو این طرح به منظور آموزش و توانمند سازی جوامع محلی حوزه شهرستان کازرون در فارس به صورت پایلوت اجرا و نتایج آن در سایر ذخیره‌گاه‌های زیستکره کشور استفاده خواهد شد. 
ظهرابی با اشاره به اینکه این طرح در راستای برنامه انسان و کره مسکون یا MAB تدوین شده است افزود: برنامه انسان و ‌کره مسکون توسط یونسکو در سال ۱۹۷۱ بنیان‌گذاری شده است و هدف آن نزدیک کردن همکاری‌های میان رشته‌ای مدیریت، پژوهش و آموزش در جهت حفظ اکوسیستم و استفاده از منابع طبیعی در جهت توسعه پایدار و معرفی و حفاظت از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره است.
حمید ظهرابی افزود: مجری این طرح شرکتی به نام امید خاک پارس است که از طریق مناقصه موفق به جذب اعتبار و انعقاد قرارداد با یونسکو شده و موظف است با نظارت محیط زیست فارس این طرح را اجرا کند. 
حمید ظهرابی در ادامه اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح در مرحله اول دریافت آموزش‌های لازم به منظور پیشگیری از ایجاد آتش و یادگیری اقدامات ضروری برای مهار آتش در مناطق مذکور و در مرحله بعد سازماندهی نیروهای داوطلب و تجهیز و آماده سازی آنها برای مقابله با آتش سوزی‌های احتمالی در سال‌های آینده خواهد بود. 
ظهرابی افزود: در قدم اول جذب این اعتبار و انتخاب یکی از شهرستان‌های استان فارس به عنوان پایلوت موفقیت محسوب شده اما امیدواریم در رابطه با تجهیز مناطق برای مهار آتش سوزی نیز از حمایت‌های بیشتری بهره مند شویم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس تأکید کرد: تیم مدیریتی این اداره کل با کسب تجارب فراوان در انجام طرح‌های مشابه و عملکرد موفق در مهار آتش سوزی‌ها نقطه قوت محسوب شده و موفقیت طرح را تضمین می‌کند و در این زمینه کارشناسان محیط زیست فارس با تمام توان خود در پیشبرد طرح مذکور مشارکت خواهند کرد. 
وی در این جلسه دستورات لازم به منظور برنامه ریزی‌های منسجم در کمک به تجهیز مناطق به ابزار مهار آتش سوزی، اطلاع رسانی حداکثری، همکاری در شناسایی و معرفی جامعه هدف آموزش و سایر هماهنگی‌های مورد نیاز را صادر کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی