[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

فرود آصف نخعی: شرایط فعلی فوتبال فارس با آرزوی لیگ برتری شدن منافات دارد!، روزنامه شیراز نوین

     میثم محجوبی- شیرازنوین
 در شماره روز سه‌شنبه هفته گذشته، صحبت‌هایی از مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس به چاپ رساندیم. انتشار این صحبت‌ها، واکنش‌هایی را در پی داشت. از جمله کسانی که به آن مطلب واکنش نشان داد، یکی از پیشکسوتان فوتبال فارس بود.
فرود آصف نخعی به آن بخش از صحبت‌های عباس حاجی‌زاده که مربوط به حوزه فوتبال بود، ورود کرده و آن‌ها را به طور مفصل بررسی می‌کند؛ بخشی از آن را نقد کرده، بخشی دیگر را مورد توجه قرار داده و راه حل‌های قابل تأملی را نیز ارائه می‌دهد. آنچه در ادامه می‌خوانید، متن کامل صحبت‌های رئیس کمیته استعدادیابی فوتبال استان در گفت و گو با شیراز نوین است:
چند سوال از متولی ورزش فارس
مصاحبه مدیرکل ورزش و جوانان را خواندم. سوای بحث‌های کلی که سیاست‌های اداره کل را روشن می‌کرد، از آنجا که چندین سال است وی را می‌شناسم و می‌دانم داور ملی فوتبال هستند، در اداره کل آموزش و پرورش استان چندین سال مسئول بخش فوتبال و تربیت بدنی بوده‌اند و دو سال قبل نیز با اصرار برخی دوستان قراربود در انتخابات ریاست هیئت فوتبال حضور داشته‌باشند که البته به تهران منتقل شدند و نتوانستند در این انتخابات شرکت کنند، از وی چند سئوال دارم: 
یک: در طرح آمایش ورزش استان که تهیه شده، درباره فوتبال چه الزاماتی لحاظ شده تا همگان مطلع باشند و براساس آن مطالبه‌گری نمایند؟  
دو: در جلسه‌ای وی مقرر نمود که در مورد فوتبال، همه چیز را به هیئت فوتبال واگذار می‌نماید و چه رفتار عاقلانه‌ای! اینجا باید هیئت فوتبال پاسخگو باشد و بگوید که برنامه‌اش برای صعود به لیگ برتر چیست؟ آیا اصلاً هیئت فوتبال صلاحیت ورود به این ورطه را دارد و اگر پاسخ مثبت است، چگونگی آن را توضیح دهد.
 سه: در این مصاحبه، آقای حاجی‌زاده بیان داشت که سرمربی یکی از تیم‌های شیرازی حاضر در لیگ یک کشور گفته است "با 6 میلیارد تومان قول صعود به لیگ برتر می‌دهم." سوای از غیر منطقی بودن این پیشنهاد، باید به این نکته دقت کنیم که در این باشگاه، مربیان بزرگی مانند آقایان یاوری، پیروانی و دیگران کار کرده‌اند اما یادمان نمی‌آید چنین ادعایی را مطرح کرده باشند که با فلان مقدار بودجه فلان مقام را بدست می‌آورم. البته بدست آوردن رتبه بالای جدول که هدفی عمومی بوده و هست ( در لیگ یک فقط تیم‌های اول و دوم لیگ یک به لیگ برتر می‌روند، یعنی آنها تعهد می‌دهند یکی از دو رتبه نخست جدول لیگ یک را کسب کنند.) اما ضمانت تحقق این وعده چیست ؟ اگر سرمربیِ دیگر تیم حاضر در لیگ یک هم چنین وعده‌ای را بدهد چطور؟ سوال اصلی اینجاست که این گونه صحبت‌ها باید توسط مربی تیم باید مطرح شود یا مدیر باشگاه؟ یعنی این قدر سلسله مراتب باشگاه از بین رفته که به جای مدیرعامل باید سرمربی تیم، تعیین وضعیت صعود نماید؟ آن هم باشگاهی که وضعیت تیم‌های پایه‌اش مثال زدنی است! مسئله‌ای که آقای مدیرکل نیز روی آن تأکید کرده‌اند. 
  بنا به اظهارات چند‌ باره مدیر کل ‌قبلی ورزش استان،  در طی چند سال گذشته چندین‌میلیارد پول بی‌زبان که با مرارت زیادی فراهم شده بود، به فوتبال تزریق شده که هیچگاه نه مقدار، نه چگونگی تزریق پول، نه طرف‌های دریافت‌کننده و چگونگی مصرف شدن آن فاش نشده است. آیا هیئت فوتبال استان به عنوان متولی و مسئول اصلی فوتبال استان، هیچ گونه نقشی در این میان داشته؟ و اگر قرار است گوشه‌ای از درآمدهای آن صندوق پیشنهادی به فوتبال برسد، قرار است چگونه عمل شود؟  
در اینجا ذکر نکته‌ای برای یادآوری به مدیرکل ضروریست و آن هم این که تیم‌های حاضر در لیگ برتر، دسته یک و دسته دو، دارای حق رأی در مجمع فوتبال استان هستند و باید مواظب بود که چگونگی  تقسیم مبالغ، ایجاد فساد در رأی مجمع ننماید! 
شرایط فعلی فوتبال فارس، با آرزوی لیگ برتری شدن منافات دارد!
همان طور که پیشتر نیز اشاره شد، طرح آمایش ورزش که توسط اداره کل فراهم شده است، کاری سترگ و هدفمند است. در این میان نقشی که به هیئت فوتبال استان  واگذار شده، چیست؟ با توجه به این نکته که هیئت فوتبال استان بودجه‌ای از اداره کل دریافت نمی‌کند و از نظر شکلی، استقلال بسیار بیشتری نسبت به بقیه هیئت‌ها دارد.
آرزوی داشتن تیم لیگ برتری بد نیست و استحقاق فارس هم با توجه به سابقه‌اش، بیش از یک تیم است. ولی منطق و اقتضائات فوتبال استان با این آرزو منافات دارد! فارس دارای دو تیم لیگ یکی است، در دسته دوم فعلاً فاقد تیم بوده و در دسته سوم نیز یک نماینده دارد.  زایندگی در داخل استان و تیم‌های باشگاهی در لیگ‌های داخلی بسیار ضعیف است و  مهم ترین علت آن، نداشتن حامیان جدی مالی برای توسعه در فوتبال شهرستان‌ها می‌باشد. شهرستانی مثل ممسنی به عنوان یکی از قطب‌های فوتبال استان که در چندسال اخیر توانسته بود چهره‌های خوبی را به فوتبال کشور معرفی کند، اما حالابا مشکلاتی دست و پاگیر روبروست.
از طرفی برای مسابقات لیگ برتر، نیاز به برنامه‌ای چندساله داریم و نکته اعلام شده توسط مدیرکل که توجه باشگاه‌ها باید به تیم‌های پایه معطوف  باشد نیز در همین برنامه می‌گنجد. کدام یک از باشگاه‌های ما چنین برنامه‌ای را فراتر از نوشتن روی کاغذ ارائه داده‌اند؟ و اصلاً آیا ساختار متناسب با برنامه را ایجاد کرده‌اند؟ برای درک بیشتر این موضوع، باید به این مورد توجه کنیم که تنها آکادمی مجاز فوتبال استان که توسط فدراسیون فوتبال به رسمیت شناخته می‌شد و متعلق به یکی از تیم‌های حاضردر لیگ یک بود، در سال 96 "لغو امتیاز" شد! 
نیاز به برنامه پنج ساله برای رسیدن به لیگ برتر
هربازیکن برای رشد فردی نیاز به حداقل 30 مسابقه در طی فصل دارد و بازیکنی که از سن نوباوه گی (زیر 12 سال) استعداد داشته و بخواهد رشد نماید تا سن زیر 21 سال حداقل باید 300 مسابقه رسمی و در سطح خوب را در باشگاهش انجام دهد. این به غیر از آموزش استاندارد است. اگر قرار است تیمی در لیگ برتر داشته‌باشیم، در یک پروسه 5 ساله باید آنرا پیگیری نمود. ما در چندسال اخیر فرصت زیادی را برای انجام کار فوری جهت جلب رضایت عمومی از کف داده‌ایم؛ اما اگر بخواهیم طبق برنامه‌ای بر اساس واقعیت پیش برویم، از همین امروز که شروع کنیم پنج سال دیگر نتیجه‌اش را می‌بینیم. کلیه ساختارها براساس این هدف باید مورد بازبینی قرارگیرد. از هیئت فوتبال استان و شهرستان گرفته تا باشگاه و زیر ساخت‌ها. آموزش مدیران و مربیان هم که بخش مغفول و فراموش شده هستند، جای خود دارد. مثلاً برای مدیریت مجموعه‌های ورزشی نیاز به تخصص است، در صورتی که هیچ یک از مجموعه‌های ما دارای چنین مدیرانی نیستند! و یا تعداد مسابقه رسمی برای تیم‌های استانی در طی فصل و درهمه رده‌ها باید به 30 مسابقه افزایش یابد. در حال حاضر بیشترین مسابقات مربوط به لیگ برتر بزرگسالان است که هر تیم تنها 22 مسابقه در طول یک فصل انجام می‌دهد. آیا امکانات انسانی، مالی و تدارکاتی فوتبال استان در هیئت فوتبال و باشگاه ها، توانایی ارتقا به 30 مسابقه در هر رده را دارد؟ مقررات تشویقی و اجباری برای حضور فعال تیم‌های پایه در مسابقات استانی چیست؟ و وضع‌کننده این گونه مقررات تسهیل کننده و مشوق، چه مرجعی می‌باشد؟
وضع مقررات مالیاتی و حمایتی شفاف برای جذب اسپانسر
تشکیل ستادی به ریاست معاون استاندار برای جمع‌آوری کمک به ورزش ایده خوب ولی پر دردسریست که امیدوارم به سرانجام مطلوب برسد، اما به نظر می‌رسد تا مقررات مالیاتی و حمایتی جذاب و شفافی برای صنایع و کارگاه‌ها ارائه و مستقر نشود، امکان استقبال از آن کم خواهدبود. برای تکمیل اطلاعات، ذکر این نکته ضروریست که فقط در فوتبال پایه کشور، از استان فارس 19 تیم حضور دارند که شش تیم در لیگ برتر، هفت تیم دردسته یک و شش تیم نیز در مناطق هستند. این به غیر از تیم‌های بانوان و فوتسال است که همه با وضعیت  بخور و نمیر، در مسابقات حضور دارند و به علت فقرمالی قادر به ارتقای وضعیت خود نخواهند بود. از آنجایی که باشگاه‌های مرجع در استان، تمایل و ساختاری برای زیرمجموعه فوتبالی خود ندارند، تمایل و گریز بازیکنان از داخل استان در این چند سال شدت گرفته و با پدیده جدیدی به نام گریز "بازیکنان پایه" از استان نیز روبرو هستیم! 
از سوی دیگر به علت مقررات نقل و انتقالات  که سازندگی را تشویق نمی‌نماید و باعث عدم دستیابی باشگاه‌ها به حقوق خود شده، توسعه و رشد فردی بازیکنان، سودی برای باشگاه‌های فعال در فوتبال پایه ندارد. هیئت فوتبال استان نیز تمایلی ندارد که با برنامه‌ریزی دقیق، خود را به دردسر گسترش فعالیت بیاندازد، چون این مسئله هزینه دارد و سرمایه‌گذاری در این مورد برایش به صرفه نیست.
پرهیز از برگزاری جلسه‌های نمایشی با پیشکسوتان
ذکر همه این مسائل برای یادآوری به مدیرکل است که اگر بخواهند تیمی در لیگ برتر فوتبال داشته‌باشیم، باید چه پروسه‌ای را طی کنیم. البته تصورم بر این است که وی مطلع هست که بدون نگاه و بینش اقتصادی، رشد و توسعه همه جانبه امکان‌پذیر نیست. فوتبال استان "مصرفی" شده؛ چون باشگاه‌ها به صورت عمومی، توان اقتصادی مستمری را ندارند و از طرفی هیئت‌ها با وابسته شدن به دریافتی از باشگاه‌ها، امکان سرمایه‌گذاری را از خود سلب می‌کنند. از طرف دیگر نیز فوتبال را پرهزینه اداره می‌کنند، به طوری که کلیه هزینه‌های هیئت استان از جیب باشگاه‌ها تأمین می‌شود، بدون اینکه خود را مسئول بدانند و در صدد تأمین درآمد از طرق دیگر باشند. 
به نظرمی آید اداره کل باید مأموریتی مشخص با مدت زمان معلوم و کسب نتیجه معین را برای کلیه ارکان فوتبال از جمله هیئت فوتبال شهرستان و استان، باشگاه‌های دارای ظرفیت رشد ساختاری، عوامل درگیر با زیرساخت‌های فیزیکی و عوامل اداری و اجرایی استان مرتبط با نقشه راه، برنامه‌ریزی و اجرایی کند که این امر نیاز به تشکیل ستادی فراتر از شرایط فعلی دارد، اما به هر صورت لازم بوده و باید دنبال شود.  
در پایان مدیر کل محترم ورزش استان را پرهیز می‌دهم از تشکیل جلسه‌های نمایشی با پیشکسوتانی که کمکی از دستشان بر نمی‌آید و فقط بار روانی و طلبکاری برای این پروژه ایجاد می‌کنند، همانطور که مسبوق به سابقه بوده و پیش‌تر شاهد آن بوده‌ایم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی