[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

آژیر خطر در فارس ، روزنامه شیراز نوین

افزایش آمار تعداد بیماران مبتلا به کرونا و افرادی که بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، به همراه کاهش ضریب آماری افرادی که از دست کووید ۱۹ رهایی می‌یابند، سه شاخص مهمی است که وخامت وضعیت استان فارس را نشان می‌دهد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، براساس آخرین آمارهای اعلام شده، تعداد شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز استان فارس طی یک هفته اخیر از ۱۹ شهرستان به ۲۱ شهرستان افزایش یافته است؛ این موضوع برآیندی کلی از وضعیت نه چندان مناسب استانی خبر می‌دهد که طی هشت ماه گذشته مسئولان وضعیت آن را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی مناسب‌تر از سایر نقاط کشور ارزیابی می‌کردند.
اگرچه استان فارس هنوز به شکل کامل با وضعیت قرمز کرونایی مواجه نیست و از میان ۳۷ شهرستان، ۱۶ شهرستان در نقاط قرمز و سفید خط کرونا قرار دارند، اما افزایش شدید شمار بیماران و فوتی‌های ناشی از این بیماری به همراه کاهش حدود ۱۰ درصدی در آمار بیماران بهبود یافته به نسبت آمار بیماران فوت شده، نشانه‌های نگران کننده‌ای به شمار می‌روند.
با تحلیل گزارش‌های آماری اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، طی ۲ ماه گذشته درصد بهبود یافتگان از بیماری کرونا در استان فارس از ۹۳ درصد به حدود ۸۴ درصد کاهش داشته است؛ این موضوع از نظر کارشناسان اپیدمیولوژی، یک شاخص برای مخاطره آمیز بودن شرایط و هشدار جدی به شهروندان و نشان‌دهنده شدت انتقال و بیماری‌زایی و حتی کشندگی ویروس کووید۱۹ در موج سوم این اپیدمی است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دیروز چهارشنبه ۷ آبان، در تشریح وضعیت آماری بیماری کرونا در فارس، گفت: متأسفانه طی ۲۴ ساعت با فوت ۱۷ بیمار دیگر در استان فارس مواجه بودیم که با این عدد، شمار فوت شدگان به عدد ۱۳۴۳ نفر رسیده است.
دکتر عبدالرسول همتی، شهرستان شیراز را پر مخاطره‌ترین نقطه از استان فارس اعلام و خاطرنشان کرد: از میان کل فوت شدگان بیماری کرونا در فارس، ۶۶۲ نفر یعنی حدود نیمی از قربانیان، شهروندان شهرستان شیراز بوده‌اند.
او گفت: بعد از شهرستان شیراز، شهرستان‌های مرودشت، کازرون و آباده با ۹۷، ۵۶ و ۳۲ مورد، رده‌های دوم تا چهارم از نظر تعداد فوت شدگان در فارس را به خود اختصاص داده‌اند و لامرد، داراب، کوار، قیروکارزین، اقلید، زرین‌دشت، ممسنی، استهبان و پاسارگاد قرار دارند. همتی با یادآوری اینکه تعداد بیماران فوت شده در شهرستان‌های سپیدان، ارسنجان، سروستان، فیروزآباد، مهر، نی ریز، بیضا، رستم، کوه چنار، فراشبند، بوانات و سرچهان، کمتر از ۱۰ نفر بوده است، گفت: از ابتدای شیوع این همه‌گیری در فارس ۳۵۶ هزار نمونه مورد آزمایش قرار گرفته که ۸۲ هزار و ۱۴۸ مورد آن مثبت بوده است. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آمار بهبودیافتگان بیمارستانی و ایزوله خانگی استان فارس را ۶۹ هزار و ۳۵۲ نفر اعلام و خاطرنشان کرد: این آمار نشان می‌دهد که ۸۴ درصد کل مبتلایان، بهبود پیدا کرده‌اند.
همتی شمار بیماران بستری در بیمارستان‌های فارس را ۱۳۳۹ نفر ذکر و خاطرنشان کرد که متأسفانه ۱۸۶ بیمار به واسطه وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستانی بستری شده‌اند.
معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز وضعیت فارس را کماکان در سطح هشدار دانست و گفت: براساس آخرین ارزیابی‌ها ۲۱ شهرستان فارس در وضعیت قرمز، ۱۲ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۳ شهرستان در وضعیت احتیاط یا سفید به سر می‌برند. همتی به تکمیل شدن ظرفیت تخت‌های بیمارستانی ویژه بیماران کرونایی در فارس خبر داد و گفت: تعدادی از بیماران نیازمند دریافت خدمات بستری در فارس، در صف انتظار قرار دارند؛ لذا از شهروندان درخواست می‌شود که با رعایت دقیق شرایط بهداشتی و شیوه‌نامه‌های اعلامی، برای خارج شدن از وضعیت بحرانی کنونی، به سیستم سلامت کمک کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی