[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

فرهیختگان بومی در تدوین نقشه مهندسی فرهنگی فارس مشارکت کنند، روزنامه شیراز نوین

رئیس دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس عنوان کرد: تدوین نقشه مهندسی فرهنگی این استان به عنوان سند بالادستی و راهبردی نیازمند نظرات فرهیختگان بومی استان است.
 به گزارش خبرنگار ما، زمانی‌فرد ابراز داشت: فارس با عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) شناخته می‌شود و طرح برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور برگرفته از اسناد بالادستی، بیانیه گام دوم انقلاب، نقشه مهندسی فرهنگی کشور و سیاست‌های فرهنگی استان فارس، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی خانواده است.
وی با بیان اینکه این طرح دارای یک چشم‌انداز، ۹ راهبرد و ۹۷ عنوان کلی اقدامات است، ابراز داشت: شورای فرهنگ عمومی فارس بر آن است با دریافت نظرات مردم، صاحب‌نظران، نخبگان و دستگاه‌های متولی استان این طرح را تکمیل سازد و پس از آن، با همکاری دستگاه‌های فرهنگی برنامه پنج‌ساله فرهنگی را تدوین کند.
رئیس دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس در معرفی راهبردهای ۹گانه این طرح گفت: راهبرد اول به حوزه معنویت، اخلاق و سبک زندگی اسلامی‌ایرانی بازمی‌گردد؛ در این راهبرد نهادینه‌سازی و ارتقای فرهنگ، شعور معنوی و وجدان اخلاقی باعنوان جهت‌دهنده همه حرکت‌ها و فعالیت‌های فردی و اجتماعی، نظام حقوقی اسلام و سبک زندگی اسلامی‌ایرانی در زمینه‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی و حکومتی با تمسک به قرآن و عترت و تبیین، ترویج، تقویت و ساماندهی شعائر الهی، نمادها و آیین‌های اسلامی‌ایرانی در مقابل سبک زندگی غربی بررسی می‌شود.
وی خانواده متعالی را عنوان راهبرد دوم این طرح برشمرد و گفت: ایمن‌سازی، تقویت و تعالی بنیان نهاد خانواده و افزایش نرخ باروری کل و ارتقای آن متناسب با آموزه‌های اسلامی و اقتضائات راهبردی، همچنین تبیین و بازتعریف هویت قدسی نظام خانواده اسلامی‌ایرانی و نقش آن در کمال آفرینی و نهادینه کردن ارزش‌های اصیل دینی از محورهای اصلی این بعد از نقشه مهندسی فرهنگی فارس است.
عنایت الله زمانی فرد اظهار داشت: دیگر راهبرد این طرح مربوط به اتحاد ملی و انسجام اسلامی است که در آن، اهداف تقویت هویت اسلامی‌ایرانی، ایجاد روحیه امید، اعتماد اجتماعی، مشارکت فراگیر و نظام‌مند و ظرفیت‌سازی و فرهنگ‌سازی برای رفع موانع فرهنگی، ساختاری و رفتاری در نهاد خانواده، قانون‌گرایی و احساس امنیت عمومی در نظر گرفته شده است.
وی راهبرد بعدی این طرح را فرهنگ اقتصاد مقاومتی برشمرد و ابراز داشت: در این زمینه طراحی و استقرار الگوی اسلامی اخلاق و فرهنگ کار و رفتاراقتصادی دولت و مردم در عرصه تولید انبوه و باکیفیت، توزیع عدالت محور، مصرف به‌اندازه و بی‌اسراف و مناسبات مدیریتی خردمندانه در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و متفاوت با الگوی نظام سرمایه‌داری در دستور کار است.
به گفته زمانی فرد، تحقق عدالت همه‌جانبه به‌منزله یکی از راهبردهای اساسی در زمینه مبارزه با مظاهر فقر، فساد و تبعیض شناخته می‌شود و در این طرح جایگاهی ویژه دارد؛ از همین رو در این حوزه به موضوعاتی همچون تبیین مفهوم عدالت و تعیین شاخص‌های عدالت بر مبنای عقلانیت دینی، نگاه عادلانه به همه مناطق استان، تقویت فرهنگ عدالت‌خواهی و گسترش فرهنگ مبارزه با فساد اقتصادی و پیشگیری از رانت اطلاعاتی پرداخته می‌شود. 
رئیس دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس ترویج و تقویت هنر متعهد را از راهبردهای دیگر نقشه مهندسی فرهنگی برشمرد و بیان کرد: در این حوزه نیز نهادینه‌سازی هنر انقلابی، متعهد و تعالی‌بخش همچنین بهره‌گیری از ظرفیت هنر در تحکیم فرهنگ اسلامی‌ایرانی و گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری اهمیت دارد.
وی در ادامه به ضرورت ایجاد و توسعه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در قالب راهبرد هفتم اشاره کرد و افزود: در این زمینه، راهبری فعال جنگ نرم و مقابله با تفکرات انحرافی و ارتقای مؤلفه‌های قدرت نرم نظام اسلامی با بازنگری اهداف و کارکردهای فرهنگی نظام مبتنی بر نقشه مهندسی فرهنگی استان در دستور کار است.
وی در راهبرد نهم به حوزه مردم‌سالاری دینی اشاره کرد و ابراز داشت: مهم‌ترین هدف این راهبرد حاکم‌کردن منطق راهبری و مدیریت اسلامی بر نظام تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در استان است.
رئیس دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس اظهار کرد: این شورا امید دارد که با همکاری همه کارشناسان و نخبگان دلسوز فرهنگی، به برنامه‌های فاخر، کارا، الگو، در شأن انقلاب اسلامی و در تراز استان انقلابی فارس دست یابد؛ از همین رو از فرهختگان دعوت می‌شود نظرات خود را درباره راهبردهای ۹گانه یادشده تا 20 آبان ۹۹ به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس یا آدرس پست الکترونیکی به نشانی: 
shorayefarhang.fars@farhangmail.ir 
ارسال کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی