[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

دلایلی که می‌گویند باید دندانتان را بکشید، روزنامه شیراز نوین

بسیاری از افرادی که با دندان درد شدید به دندان پزشکی مراجعه می‌کنند، نمی‌دانند که آیا دندان پوسیده شان باید کشیده شود یا نه و آیا گذاشتن ایمپلنت دندانی ضروری است؟
به گزارش همگردی، با پیشرفت دندان پزشکی کشیدن دندان راه حل درمانی نیست، بلکه دندان پزشک از روش‌های مختلفی مانند پرکردن دندان پوسیده و عصب کشی برای درمان آن استفاده می‌کند؛ زیرا باقی ماندن دندان آسیب دیده در دهان می‌تواند مشکلات جدی برای سایر دندان‌ها ایجاد کند. ادامه مطلب را در این باره مطالعه کنید:
کشیدن دندان به چند دلیل محدود ازجمله موارد زیر انجام می‌شود:
1. پوسیدگی شدید دندان
یکی از شرایط ضروری برای کشیدن دندان زمانی است که دندان به دلیل پوسیدگی شدید آسیب جدی دیده باشد و پوسیدگی به مرکز دندان یا همان پالپ رسیده باشد. در این شرایط عصب کشی می‌تواند به درمان عفونت دهان و دندان کمک کند اما در صورتی که عفونت شدید باشد، دندان باید کشیده و با ایمپلنت جایگزین شود تا از گسترش عفونت جلوگیری شود.
2. بیماری دهان و دندان
بیماری‌های پریودنتال در مراحل اولیه همان ژنژویت است که در حد عفونت لثه باقی مانده است اما در صورتی که درمان نشود، در مراحل شدیدتر بیماری لثه، روی استخوان فک تأثیر قابل توجهی می‌گذارد و عفونت آن قدر شدید می‌شود که بدون کشیدن دندان درمان امکان پذیر نیست.
3. دندانی که زیر لثه باقی مانده است
گاهی اوقات برخی از دندان‌ها زیر لثه باقی می‌مانند. وجود این دندان زیر لثه موجب خارج شدن سایر دندان‌ها از جای خود می‌شود و نظم دندان‌ها را به هم می‌ریزد.
4. روی‌هم‌افتادن دندان‌ها
کشیدن یک یا چند دندان ممکن است برای جلوگیری از روی هم افتادن دندان‌ها در دهان ضروری باشد.
5. بعد از حوادث
معمولاً بعد از تصادفات رانندگی یا حوادثی مانند مسابقات ورزشی، برخی از دندان‌های فرد به شدت آسیب می‌بیند و کشیدن آن‌ها ضروری است.
علائم دندانی که باید کشیده شود
در شرایطی که دندان حتماً باید کشیده شود، علائم مشخصی وجود دارد که نشان می‌دهد دندان آن قدر آسیب دیده که نمی‌توان آن را با روش‌های معمول ترمیم کرد.
1. درد شدید هنگام وارد کردن فشار یا جویدن غذا بیشتر می‌شود.
2. احساس درد و تورم شدید لثه اطراف دندان.
3. عفونت در لثه به علت پوسیدگی شدید دندان.
مراقبت‌های پس از کشیدن دندان
1. بهتر است پس از کشیدن دندان 24 ساعت استراحت و طی یک تا دو روز بعد از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید.
2. در صورتی که درد شدید است می‌توانید از مسکنی که توسط پزشک تجویز شده است، استفاده کنید.
3. از کمپرس یخ و دهان شویه استفاده و مصرف خوراکی جامد و نوشیدنی شیرین را تا چند روز محدود کنید.
مناسب‌ترین زمان عمل کاشت ایمپلنت
معمولاً سه تا شش ماه به لثه زمان داده می‌شود تا پیش از کاشت پایه ایمپلنت بهبود یابد. البته این زمان نباید طولانی شود، زیرا طولانی شدن جای خالی دندان در دهان مشکلاتی مانند تحلیل استخوان فک در بیمار ایجاد و در نتیجه کاشت ایمپلنت را هم با مشکل مواجه می‌کند. اگر کاشت ایمپلنت به تعویق بیفتد ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی تکمیلی مانند پیوند استخوان فک پیش از کاشت ایمپلنت باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی